Polskie Radio

Ronald Reagan: "Zburz pan ten mur, panie Gorbaczow!"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2014 07:00
12 czerwca podczas przemówienia pod Bramą Brandenburską, tuż przy murze berlińskim, Ronald Reagan zwrócił się wprost do Michaiła Gorbaczowa. Wezwał przywódcę ZSRR do zniszczenia tego fizycznego symbolu żelaznej kurtyny, oddzielającej kraje kapitalistyczne od komunistycznych.
Audio
  • Ronald Reagan przemawia pod murem berlińskim 12 czerwca 1987 - fragment "Panoramy dnia", codziennego programu informacyjnego w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa - podsumowanie wydarzeń minionego roku. RWE 1.01.1988
Prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan przemawia pod Bramą Brandenburską, obok muru berlińskiego. Berlin Zachodni, 12 czerwca 1987
Prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan przemawia pod Bramą Brandenburską, obok muru berlińskiego. Berlin Zachodni, 12 czerwca 1987Foto: White House Photo, Public domain

W 1987 roku Berlin obchodził 750. rocznicę powstania. Z tej okazji do Berlina Zachodniego przylecieli m.in. królowa angielska Elżbieta II, premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher, premier i prezydent Francji, a także prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan.

- Kiedy chwilę temu patrzyłem z Reichstagu na wcielenie niemieckiej jedności, zauważyłem słowa wypisane na murze sprayem prawdopodobnie przez młodego mieszkańca Berlina: "Ten mur upadnie. Wiara staje się rzeczywistością”. Tak, na przestrzeni całej Europy ten mur upadnie, ponieważ nie może ustać pod naporem wiary, nie może ustać pod naporem prawdy. Mur nie może wytrzymać presji wolności – mówił prezydent Ronald Reagan. - Sekretarzu generalny Gorbaczow, jeśli zależy ci na pokoju, dobrobycie Związku Sowieckiego i Europy Wschodniej, liberalizacji, to podejdź do tej bramy! Panie Gorbaczow, otwórz tę bramę! Panie Gorbaczow, zburz ten mur!

Wielu historyków uważa, że Reagan przyczynił się do upadku Związku Radzieckiego. Prawdą jest, że USA zwyciężyły w wyścigu zbrojeń z ZSRR. Kraje komunistyczne nie posiadały dość środków na konkurowanie w dziedzinie "gwiezdnych wojen”.

Ronald Reagan przez całą swoją prezydenturę wspierał kraje, w tym Polskę, w walce z "imperium zła” (prezydent był autorem tych słów w odniesieniu do ZSRR).

Za jego zgodą CIA przekazywała polskim opozycjonistom fundusze na walkę z władzami komunistycznymi. Po wizycie w Polsce Jana Pawła II w 1979 i strajkach sierpniowych w 1980 opozycja zyskała siłę i władze zostały zmuszone do podpisania porozumienia z nowo powołanym związkiem Solidarność. Reagan wspierał też akcję pomocy dla działaczy ruchu Solidarności po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku, a także doprowadził do nałożenia na Polską Rzeczpospolitą Ludową sankcji gospodarczych.

Wydarzenia 1989 roku, zwane Jesienią Ludów - okrągły stół w Polsce, upadek muru, przewrót w Rumunii, aksamitna rewolucja w Czechosłowacji, bałtycki łańcuch (Litwa, Łotwa i Estonia) - przyniosły upadek komunizmu w Europie.

Zobacz serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl o wizycie prezydenta USA Johna F. Kennedy w Berlinie w 1963 roku, kiedy wypowiedział słowa, które przeszły do historii - "Jestem Berlińczykiem!"

im

Czytaj także

Imperium ZSRR rozpadło się w Puszczy Białowieskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2013 07:00
”Dobrze pamiętam, iż nagle ogarnęło mnie uczucie lekkości i wolności. Rosja wybierała nową, globalną strategię, odrzucała tradycyjny wizerunek władcy połowy świata, koncepcję zbrojnego konfliktu z zachodnia cywilizacją i rolę policjanta w konfliktach etnicznych” - pisał we wspomnieniach Borys Jelcyn.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Reakcja Reagana na stan wojenny w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 06:00
Co jest moralne? Czy ulec i pomóc rządowi, który doprowadził do tego stanu i może nawet zwiększyć represje, czy też czekać z gotowością niesienia bezpośredniej pomocy społeczeństwu polskiemu, tak aby ta pomoc nie wzmacniała ręki rządu? - rozważał prezydent Stanów Zjednoczonych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michaił Gorbaczow – pierwszy i ostatni prezydent Związku Radzieckiego

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2013 00:00
Wielu krytykuje Michaiła Gorbaczowa za to, że niczym uczeń czarnoksiężnika, uruchomił procesy, nad którymi nie był w stanie zapanować. Uważają, że to on przyczynił się do rozpadu ZSRR.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ronald Reagan. Aktor, który został prezydentem

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 05:30
Na planie grywał role drugoplanowe, w dziejach Stanów Zjednoczonych Ronaldowi Reaganowi przypadła rola o wiele ważniejsza. Zmarł 5 czerwca 2004 roku.
rozwiń zwiń