Polskie Radio

Trzy produkcje Polskiego Radia na Prix Europa 2021 - POSŁUCHAJ!

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 15:42
Polską radiofonię na festiwalu Prix Europa 2021 w Niemczech będą reprezentować: słuchowisko Teatru Polskiego Radia, reportaż Studia Reportażu i Dokumentu oraz audycja muzyczna Polskiego Radia Dzieciom.
Prix Europa 2021
Prix Europa 2021Foto: źr. materiały organizatorów

Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska powiedziała IAR, że publiczny nadawca może się pochwalić trzema wspaniałymi produkcjami radiowymi, które będą reprezentować Polskę na festiwalu. Zaznaczyła, że to dowodzi, jak doskonałą ofertę programową ma Polskie Radio i jak wspaniale pełni swoją misję nadawcy publicznego.

Posłuchaj
00:19 aud1.mp3 Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska o audycjach na konkursie Prix Europa 2021 (IAR)

 

"Muzyka z lasu"

Wśród wybranych do konkursu propozycji w kategorii muzyka jest audycja autorstwa Joszka Brody "Muzyka z lasu". Dyrektor Polskiego Radia Dzieciom Daria Druzgała powiedziała IAR, że jest to ogromne wyróżnienie dla tego niezwykłego artysty, ale też dla całej stacji. Dodała, że Joszko Broda potrafi zainteresować nie tylko dzieci, a do grania i komponowania wystarczy mu nawet liść zerwany z drzewa.

- Dzieci patrzą na Joszka jak na takiego muzycznego czarodzieja - mówiła.

joszko broda 1200.jpg
Posłuchaj "Muzyki z lasu". Strona audycji

Joszko Broda powiedział IAR, że w audycji sięgał do tradycyjnych piosenek nawet sprzed trzystu lat i pokazywał ich kulturowe korzenie oraz współczesne odniesienia. Podkreślił, że każdy człowiek ma ogromne dziedzictwo kultury, ale nie każdy potrafi z niego korzystać. Dodał, że ludzie mają potrzebę przebywania w centrum swojej własnej kultury. 

Posłuchaj
00:15 aud2.mp3 Dyrektor Polskiego Radia Dzieciom Daria Druzgała o "Muzyce z lasu" (IAR)

 

Joszko Broda zaznaczył, że w audycji wykorzystał oryginalne nagrania dźwięków przyrody z lasu w Beskidzie Śląskim i tradycyjne, ale też współczesne instrumenty. Tłumaczył, że opowiada o starych melodiach i tekstach w nowoczesny sposób. Dodał, że takie podejście do muzycznych korzeni widać na całym świecie.

- Przekazujemy kulturę źródłową językiem współczesnego człowieka: współczesnego dziecka, współczesnej młodzieży - powiedział autor.

Przyznał, że audycja powstała przy współpracy całej jego rodziny, duży udział w przygotowaniach miała jego żona, a jedenaścioro jego dzieci było pierwszymi odbiorcami i recenzentami audycji. 

AUDYCJI "MUZYKA Z LASU" POSŁUCHASZ NA STRONIE POLSKIEGO RADIA DZIECIOM ORAZ W SERWISIE Z PODCASTAMI POLSKIEGO RADIA!

"Popsute"

Audycja "Popsute" autorstwa Marty Rebzdy, w reżyserii Waldemara Modestowicza z Teatru Polskiego Radia będzie reprezentować polską radiofonię w kategorii słuchowisko. Autorka słuchowiska Marta Rebzda powiedziała IAR, że wskazanie na tę audycję jest ogromnym wyróżnieniem.

Marta Rebzda podkreśla, że w słuchowisku wykorzystała nagrania swojej rozmowy z ofiarą przemocy Agnieszką Popławską, która od dziesiątego roku życia była "gwałcona z nożem przy gardle przez swojego kuzyna". Dramat rozgrywał się z niemym przyzwoleniem matki ofiary. Kiedy po latach pani Popławska wyszła za mąż, z czasem okazało się, że wybranek życia stał się jej kolejnym oprawcą.

Popsute.JPG
Słuchowisko w Jedynce: Marta Rebzda "Popsute". Posłuchaj

- Byłam przerażona, byłam poruszona, byłam wzruszona - powiedziała IAR o swoich reakcjach na słuchowisko Agnieszka Popławska.

Podkreśla, że opowiedziała swoją historię, licząc, że usłyszą ją inne skrzywdzone kobiety. Wyznała, że słuchając audycji, targały nią ogromne emocje, bo wróciły złe wspomnienia, ale też z drugiej strony w końcu nie czuła się samotna, ale otoczona opieką i ważna.

- To słuchowisko zostało we mnie, cały czas wybrzmiewa. Jestem wdzięczna za to, że mogło powstać - zaznaczyła bohaterka audycji. 

SŁUCHOWISKA "POPSUTE" POSŁUCHASZ TUTAJ!  

Reżyser słuchowiska Waldemar Modestowicz podkreślił, że szczególnym wyzwaniem był dobór aktorów do tych fragmentów audycji, które nie były oryginalnymi wspomnieniami. Dodał, że nie chodziło o to, aby epatować okrucieństwem, ale żeby ta opowieść była "gorzką lekcją, która prowadzi do jakiegoś oczyszczenia, do nadziei".

Historię Agnieszki Popławskiej w uzupełniły nagrania kilku innych zgwałconych kobiet. W słuchowisku zagrali: Lidia Sadowa, Katarzyna Dąbrowska, Maria Pakulnis-Zaleska, Piotr Bajtlik, Marcin Bosak i Michał Piela. Muzykę skomponował Jarosław Gawlik.

"Historia z Budzika"

W kategorii wydarzenia bieżące wybór padł na "Historię z Budzika" - reportaż autorstwa Antoniego Rokickiego.

Reportaż 1200.jpg
Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia - posłuchaj naszych reportaży

- Reportaż opisuje kulisy sprawy Polaka, który został odłączony od aparatury podtrzymującej życie w angielskim szpitalu - powiedział IAR autor audycji.

Antoni Rokicki podkreślił, że w przekazie medialnym nie pokazano wszystkich aspektów tej sprawy. Pomoc mężczyźnie w stanie wegetatywnym proponowała klinika "Budzik" w Olsztynie z profesorem Wojciechem Maksymowiczem. Jednak brytyjski sąd zakazał transportu Polaka i zgodził się na odłączenie aparatury podtrzymującej jego życie. Zdaniem autora to właśnie reportaż daje możliwość pokazania wielu aspektów tej złożonej sytuacji. 

REPORTAŻU "HISTORIE Z BUDZIKA" POSŁUCHASZ TUTAJ! 

Łącznie polska radiofonia zgłosi na konkurs osiem audycji, oprócz Polskiego Radia S.A. wybrano także produkcje Polskiego Radia Lublin, Polskiego Radia Białystok, Polskiego Radia Katowice i Radia Kraków.
Nagrody Prix Europa wręczane są od 1987 roku w czternastu kategoriach dla najlepszych produkcji telewizyjnych, radiowych i multimedialnych. 

Źródło: serwis YouTube - oficjalny kanał Polskiego Radia 

Zwycięzcy otrzymują cenne nagrody finansowe i statuetkę byka symbolizującą mitologiczną Europę. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 15 października w niemieckim Poczdamie. 

POSŁUCHAJ TAKŻE INNYCH REPORTAŻY I DOKUMENTÓW POLSKIEGO RADIA - TUTAJ

oprac. fc/rk

Czytaj także

Człowiek z lasu

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 17:33
Joszkę poznałam dawno temu. Był kilkuletnim dzieckiem, które przyjechało na festiwal Folkloru i Sztuki Ludowej w Płocku, i próbowało współprowadzić go razem z ojcem Józefem Brodą, dzisiaj legendą Beskidu Śląskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bilet w jedną stronę" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 06:30
Wyjechali na Islandię za lepszymi zarobkami, innymi warunkami pracy. Najczęściej zatrudnienie znajdowali w turystyce, gastronomii, budownictwie. Teraz - z powodu epidemii i drastycznie mniejszej liczby turystów - wielu z nich pracy nie ma. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Media publiczne są na dobrej drodze". Szef RMN o nominacjach Polskiego Radia i TVP do prestiżowej nagrody

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 15:45
Serwis specjalny Polskiego Radia "Bitwa Warszawska 1920", film dokumentalny TVP Antyle Chopina" i kanał TVP Kultura 2 zostały nominowane do nagród międzynarodowego festiwalu Prix Italia 2021. - To pokazuje, że media publiczne są na dobrej drodze w Polsce - powiedział w TVP Info Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stalowe płyty na wagę złota. Kolekcja Polskiego Radia na Liście Krajowej UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 11:30
– Ta kolekcja pokazuje, jaką rolę we wrześniu 1939 roku odgrywało Polskie Radio. Było centrum dowodzenia stolicy – podkreśla Agnieszka Kordowicz, wiceszefowa Archiwum Polskiego Radia.
rozwiń zwiń