Polskie Radio

Polskie Radio codziennie gra polską muzykę i wspiera rodzimych artystów

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 15:41
W Polskim Radiu Dzień Polskiej Muzyki jest codziennie. Tak jest również dziś - w piątek 1 października, kiedy to na antenach publicznego nadawcy pojawia się jeszcze więcej polskich utworów. To nawiązanie do akcji promocji polskich produkcji i zwiększania świadomości Polaków na temat znaczenia muzyki dla rozwoju ojczystej kultury i gospodarki.
Koncert To co najpiękniejsze pamięci Krzysztofa Krawczyka
Koncert "To co najpiękniejsze pamięci Krzysztofa Krawczyka"Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

95 lat Polskiego Radia płyta 1200.jpg
Album "95 lat Polskiego Radia"

Ponad połowę (51,3%) piosenek granych przez wszystkie anteny publicznego nadawcy stanowią utwory wykonywane w języku polskim. Muzyka ta obecna jest nie tylko w postaci piosenek rodzimych wykonawców, ale również w formie setek godzin koncertów, recitali i specjalnych domowych występów polskich artystów – dostępnych online w portalu polskieradio.pl i w mediach społecznościowych, także w serwisie YouTube, na oficjalnym kanale Sceny Muzycznej Polskiego Radia.


logo

Szeroką ofertę dla słuchaczy polskiej muzyki oferuje tradycyjnie Program 1 Polskiego Radia – w codziennych audycjach muzycznych czy weekendowych pasmach "Koncertowa Jedynka" i "Muzyczna Jedynka" oraz w trakcie swojej flagowej audycji "Lato z Radiem", czy antenowej akcji "Maj Polskiej Piosenki" (1-3 maja na antenie stacji grane są tylko piosenki rodzimych artystów). 

Źródło - serwis YouTube.com / oficjalny kanał Sceny Muzycznej Polskiego Radia

1200x660_maj polskiej piosenki-konkurs_01a.jpg
Maj miesiącem polskiej piosenki

logo

Nazywany największą Filharmonią w kraju Program 2 Polskiego Radia nadaje muzykę polską każdego dnia – zarówno utwory muzyki poważnej, jak i jazzowej, awangardowej, filmowej, folkowej oraz z pogranicza gatunków. Dwójka transmituje koncerty z polską muzyką m.in. z Filharmonii Narodowej, Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, NOSPR-u w Katowicach oraz relacjonuje takie festiwale, jak m.in.: Chopin i jego Europa, Wratislavia Cantans, Warszawska Jesień, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena oraz – oczywiście – Konkurs Chopinowski.


XVIII Konkurs Chopinowski 1200.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski w Polskim Radiu - transmisje, relacje i serwis multimedialny

Od czasu pandemii Dwójka dodatkowo wspiera polskich artystów w wyjątkowy sposób – co tydzień, w cyklu "Domówka/Miejscówka z Dwójką" emituje kameralne koncerty z mieszkań lub pracowni zaprzyjaźnionych artystów. Muzyka polska w PR2 to także autorskie audycje, w tym codzienna "Fantazja polska", w której – w wymiarze ponad 20 godzin tygodniowo – pojawiają się dzieła dawne oraz najnowsze utwory polskich kompozytorów, najczęściej w interpretacjach polskich wykonawców.


logo

Radiowa Trójka słynie nie tylko ze znakomitej muzycznej playlisty, w której niemal codziennie debiutują piosenki rodzimych artystów reprezentujących rock, alternatywny pop, jazz czy muzykę elektroniczną i klubową. 

Trójka Studio Osieckiej 663.jpg
Dzień Polskiej Muzyki w Trójce. Ponadczasowe piosenki i moc atrakcji

Polski repertuar jest również stale obecny w PR3 podczas – transmitowanych i retransmitowanych na antenie i on-line – cotygodniowych (najczęściej niedzielnych) koncertów z Muzycznego Studia im. Agnieszki Osieckiej. Występ w tym miejscu uznawany jest przez polskich artystów i muzyków za prawdziwą nobilitację. 

Źródło - serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia

logo

Cyfrowa Czwórka, słynąca ze wspierania twórczości rodzimych artystów (m.in. w postaci popularnego i prestiżowego konkursu dla debiutantów "Wydaj płytę z Będzie Głośno"), na początku pandemii wprowadziła do ramówki audycję wypełnioną wyłącznie muzyką polskich artystów ("Brzmi dobrze, bo polskie"), ale również udostępniła DJ-om swoją antenę i zaprosiła do współpracy przedstawicieli polskiej sceny klubowej.

Wrona Będzie Głośno - grafika 1200.jpg
Weronika "Wrona" Jasiówka laureatką piątej edycji konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno!"

W piątek 1 października, z okazji Dnia Muzyki Polskiej, wszystkie anteny Polskiego Radia grają jeszcze więcej polskich piosenek. W stu procentach wypełniają one muzyczną oprawę oraz autorskie audycje w Jedynce. Trójka emitować będzie utwory polskich wykonawców w godz. 6.00-19.00 oraz zaprezentuje sondy uliczne o tym, czego słuchają Polacy i jak bardzo dobrze znają nasze największe przeboje.

Kompozycji rodzimych artystów nie zabraknie również w Dwójce, która wieczorem zaprasza na premierowy koncert z cyklu "Jazz.PL" – z udziałem młodej polskiej grypy EABS. W Czwórce, która bardzo często jest trampoliną do kariery rodzimych debiutantów, pojawi się specjalne pasmo z polską muzyką w godz. 10.00-11.00. 

1200_Czwórka_PR.png
Dzień Polskiej Muzyki w Czwórce

Ponadto w tym dniu na antenie Czwórki rozmowa z Anną Maciejczyk, występującą jako Ania Sama oraz retransmisja koncertu duetu Spajku i Dziunek, wyróżnionego rok temu w konkursie "Wydaj płytę z Będzie Głośno".

Więcej po polsku grać będą również: Polskie Radio 24, Polskie Radio Kierowców i Polskie Radio Dzieciom


Więcej przykładowych produkcji polskich wykonawców, którzy występują w Polskim Radiu znajdziesz poniżej oraz na kanale YouTube Sceny Muzycznej Polskiego Radia

Mat.prasowe/id/rk 

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU MUZYKA
Czytaj także

"Raj" grupy The Dumplings - posłuchaj koncertu Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 17:30
Retransmisja koncertu z listopada 2018 roku, kiedy The Dumplings zagrali w Czwórce materiał z płyty "Raj". Nowoczesna elektronika nasiąknięta głębokim basem oraz taneczny smutek i chwytliwe melodie. Elektropopowy duet w duchu nowych brzmień, ale też chwytliwych piosenek - znaku rozpoznawalnym twórczości Justyny Święs i Kuby Karasia. Zapraszamy!  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bitamina w Czwórce na bis [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 06:00
W ich bitach słychać miłość do muzyki. Zaskakują wrażliwością, szczerością i bezpretensjonalnością. W niedzielny wieczór zaprosiliśmy na retransmisję koncertu Bitaminy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wiedza o społeczeństwie" Lao Che ponownie w Trójce [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 19:07
W niedzielę, 11 lipca zaprosiliśmy do wysłuchania koncertu Lao Che, można go było również obejrzeć – w formie wideo – na stronie www.trojka.polskieradio.pl, Facebooku Trójki i kanale YouTube Polskiego Radia. Była to muzyczna podróż do 2018 roku, w jego pierwszych miesiącach ukazał się album Lao Che "Wiedza o społeczeństwie", który muzycy zaprezentowali także na scenie studia im. Agnieszki Osieckiej, specjalnie dla Trójkowych słuchaczy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koncert w Trójce w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego: Damian Ukeje śpiewa Baczyńskiego [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 20:15
77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Trójka uczciła m.in. wyjątkowym koncertem Damiana Ukeje, który zinterpretował poezję K.K. Baczyńskiego. – Czytałem jego wiersz "Dłoń" i w mojej głowie pojawiła się, jakby sama z siebie, muzyka. Można powiedzieć, że to była wręcz metafizyczna sytuacja – mówi wokalista. Ten utwór również zabrzmiał podczas koncertu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przeżyjmy to jeszcze raz! "The Best of Lato z Radiem 2021" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 22:45
Cleo, Maryla Rodowicz i Helena Vondráčková, De Mono, Chopin Big Band University, Pectus, Ania Dąbrowska i Golec uOrkiestra. Przez całe wakacje na trasie koncertowej "Lata z Radiem" pojawiały się największe polskie gwiazdy. W piątek było wielkie podsumowanie. Można było oglądać i słuchać mix najlepszych momentów z tegorocznych koncertów. A to nie koniec. Już 18 września wrócimy do Zakopanego, na koncert finałowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka Zbigniewa Seiferta w interpretacjach Atom String Quartet [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 11:27
Jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych na jazzowej mapie świata zagrał dla słuchaczy radiowej Dwójki w koncertowym cyklu "Jazz.PL"! W studiu S3 Atom String Quartet wykonał kompozycje z albumu "Zbigniew Seifert", czyli pierwszej autorskiej płyty polskiego mistrza jazzowych skrzypiec wydanej na amerykańskim rynku fonograficznym. Zapraszamy do oglądania! 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sylwia Grzeszczak i LemON na scenie "Lata z Radiem" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 07:45
Lato z Radiem 2021 pożegnaliśmy plenerowym koncertem z udziałem publiczności w Zakopanem. Jubileuszowa 50. edycja "Lata z Radiem" była pełna emocji, muzycznych wrażeń, niezwykłych konkursów i niespodzianek. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jazz przeplatany poezją. Niezwykły koncert w dwusetną rocznicę urodzin Norwida [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 21:00
Z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida w Dwójkowym cyklu "Jazz.PL" zaprosiliśmy na gościnny występ z festiwalu "Chopin i jego Europa"! Był to koncert jazzowy przeplatany poezją Norwida. Na scenie wystąpili: Kasia Pietrzko Trio oraz goście specjalni – saksofonista Maciej Kądziela oraz Andrzej Chyra, który prezentował poezję Cypriana Kamila Norwida.  Przeżyjmy to jeszcze raz! 
rozwiń zwiń