Polskie Radio

"Melchiory 2023", Grand Prix KRRiT oraz Konkurs Stypendialny im. Jacka Stwory [ZNAMY ZWYCIĘZCÓW]

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2023 19:00
Poznaliśmy zwycięzców Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów "Melchiory 2023". Nagrody zostały przyznane w kategoriach: Reportaż Roku, Dokument Roku, Inspiracja Roku oraz Realizator Roku. Ogłoszono także laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Radiowej w dziedzinie reportażu o Grand Prix KRRiT oraz XXVI Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory. Patronat nad Konkursem i Galą "Melchiorów 2023" objęła Rada Mediów Narodowych.
Podczas Gali polskich reportażystów Melchiory 2023 ogłoszono także laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Radiowej w dziedzinie reportażu o Grand Prix KRRiT i XXVI Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory. Na zdjęciu nominowani, nagrodzeni i kapituły oraz wręczający wyróżnienia.
Podczas Gali polskich reportażystów "Melchiory 2023" ogłoszono także laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Radiowej w dziedzinie reportażu o Grand Prix KRRiT i XXVI Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory. Na zdjęciu nominowani, nagrodzeni i kapituły oraz wręczający wyróżnienia. Foto: Polskie Radio / Cezary Piwowarski
 • Organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów "Melchiory 2023" jest Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
 • Konkurs odwołuje się do tradycji rodzimego reportażu oraz dorobku Melchiora Wańkowicza – jednego z najwybitniejszych polskich reportażystów.
 • Celem przedsięwzięcia jest odkrywanie i promowanie najlepszych twórców gatunku, jak również uhonorowanie reportażystów innych mediów, których twórczość może być inspiracją dla dziennikarzy radiowych.
 • Gala Polskich Reportażystów "Melchiory 2023" odbyła się w czwartkowy wieczór (23 listopada 2023roku) w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. 
 • W dalszej części artykułu wideo z relacją i wywiadami z laureatami. 

W tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów "Melchiory 2023" kapituła konkursu przyznała złotą statuetkę i nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych w kategorii REPORTAŻ ROKU -  Jolancie Rudnik z Polskiego Radia Koszalin za "Nie do wiary". Wyróżnienie przyznano za doskonały warsztat, wiarygodność tematu, użycie środków radiowych i dociekliwość. Dwa równorzędne wyróżnienia w tej kategorii otrzymali także: Michał Kwiatkowski z Polskiego Radia Wrocław za reportaż "Teatr Gas" – wyróżniony za ciekawe osobiste historie, które w nowatorski sposób opowiadają o radzeniu sobie z traumą wojny. Drugie wyróżnienie przyznano Alicji Samolewicz-Jeglickiej z Polskiego Radia Gdańsk, za reportaż "44 minuty". To wzruszająca opowieść o bezdzietności, pragnieniu posiadania dziecka i miłości do dziecka nienarodzonego. 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Radia PiK 

W kategorii DOKUMENT ROKU Jury przyznało złotą statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tysięcy złotych Maciejowi Jastrzębskiemu z Informacyjnej Agencji Radiowej, za reportaż "Za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko". Przedstawia on historię Ferdynanda Goetla, pisarza który postawił prawdę ponad własne bezpieczeństwo i karierę. Wyróżnienie specjalne w tej kategorii otrzymały Monika Chrobak ze Studia Reportażu i Dokumentu PR S.A., za reportaż "Sprawiedliwi" oraz Karolina Ryniak z Polskiego Radia Lublin, za reportaż "Jutro będzie lepiej". 

POSŁUCHAJ JEDNEGO Z WYRÓŻNIONYCH REPORTAŻY: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia  

W kategorii INSPIRACJA ROKU statuetkę Złotego Melchiora od Polskiego Radia oraz nagrodę pieniężną ufundowaną przez Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej w wys. 10 tysięcy złotych odebrała Dagmara Drzazga z TVP3 Katowice, za znalezienie własnej, trudnej formy opowiadania historii bohatera żyjącego w symbiozie z otoczeniem, w którym przyszło mu żyć. Jury postanowiło przyznać także honorowe wyróżnienie – Beacie Hyży-Czołpińskiej z TVP Białystok, za znalezienie autorskiego języka dla stworzenia portretu człowieka takiego, jakim jest. 

Czytaj także: 

W kategorii REALIZATOR ROKU nagrodę w wysokości 5 tysięcy złotych oraz statuetkę Melchiora wręczono Pawłowi Antosiewiczowi z Polskiego Radia Białystok. 

Maciej Jastrzębski z Informacyjnej Agencji Radiowej, który za reportaż "Za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko" otrzymał nagrodę w kategorii Dokument Roku Maciej Jastrzębski z Informacyjnej Agencji Radiowej, który za reportaż "Za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko" otrzymał nagrodę w kategorii Dokument Roku

GRAND PRIX KRAJOWEJ RADY RADIOFONII I TELEWIZJI przyznano Maciejowi Jastrzębskiemu z Informacyjnej Agencji Radiowej, za reportaż "Za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko". Jury doceniło mistrzowskie przedstawienie zapomnianej postaci Ferdynanda Goetla, a także bogatą dokumentację popartą właściwym wykorzystaniem środków radiowych. Nagroda pieniężna w tej kategorii to  15 tysięcy  złotych.  Jury przyznało także dwie równorzędne nagrody specjalne w wysokości 5 tysięcy  złotych każda i otrzymali je: Adam Głaczyński za reportaż "Tryptyk – Ulmowie. Rodzina", za ukazanie człowieczeństwa i ludzkiego aspektu tragicznej historii rodziny Ulmów oraz Ewelina Kosałka-Passia za ciekawy i nieoczywisty sposób prezentacji śląskiego bohatera. 

POSŁUCHAJ REPORTAŻU NAGRODZONEGO GRAND PRIX KRRiT:  

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia  

Laureatką XXVI KONKURSU STYPEDNIALNEGO IM. JACKA STWORY została Aleksandra Sadokierska z Polskiego Radia Białystok, za reportaż "Wynurzony z ciszy". Reportaż – jak podkreślono – wyróżnia się świetną kompozycją, dobrą dramaturgią, niebanalnymi pytaniami. Kapituła konkursu przyznała również wyróżnienie Małgorzacie Lachendro z Polskiego Radia Katowice, za reportaż "Barbórecka". 

Podczas czwartkowej Gali Polskich Reportażystów "Melchiory 2023" Prezes Zarządu Polskiego Radia, Agnieszka Kamińska przyznała także NAGRODĘ SPECJALNĄ POLSKIEGO RADIA S.A. Wyróżnienie to otrzymał Paweł Kurek z Informacyjnej Agencji Radiowej. 

Paweł Kurek z Nagrodą Specjalną Polskiego Radia Paweł Kurek z Nagrodą Specjalną Polskiego Radia

Galę w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej uświetnił występ Katarzyny Łochowskiej, której akompaniował Marcin Mazurek. 

Czytaj także: 

Do konkursu zgłoszono 61 utworów radiowych, nadesłano 28 reportaży i 31 dokumentów.

Jury Konkursu w składzie Krzysztof Gottesman – przewodniczący (redaktor naczelny Studia Reportażu i Dokumentu), Dorota Boniecka-Górny – sekretarz (Studio Reportażu i Dokumentu), Czesława Borowik (Polskie Radio Lublin), Adam Hlebowicz (historyk, dziennikarz), Arkadiusz Gołębiewski (reżyser filmowy), Wacław Holewiński (pisarz, redaktor) wyłonili nominowanych w czterech kategoriach: 

 • REPORTAŻ:
 1. "Nie do wiary" - Jolanty Rudnik z Polskiego Radia Koszalin
 2. "Trzy Marie" Joanny Sikory z Polskiego Radia Białystok
 3. "44 minuty" Alicji Samolewicz-Jeglickiej z Polskiego Radia Gdańsk
 4. "Teatr Gas" Michała Kwiatkowskiego z Polskiego Radia Wrocław
 • DOKUMENT:
 1. "Sprawiedliwi" - Moniki Chrobak, ze Studia Reportażu i Dokumentu PR S.A.
 2. "Za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko" - Macieja Jastrzębskiego z Informacyjnej Agencji Radiowej 
 3. "Jutro będzie lepiej"Karoliny Ryniak z Polskiego Radia Lublin
 4. "Bliscy z przeszłości" - Aleksandry Sadokierskiej z Polskiego Radia Białystok 
 5. "Rola mojego życia" - Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej ze Studia Reportażu i Dokumentu PR S.A
 • INSPIRACJA ROKU: 
 1. Monika Meleń z TVP 3 Kraków
 2. Adam Kraśnicki z TVP 3 Katowice 
 3. Dagmara Drzazga z TVP 3 Katowice 
 4. Tomasz Świątkowski z TVP Historia 
 5. Beata Hyży-Czołpińska z TVP Białystok 
 6. Aleksandra Fudala-Barańska z TVP 3 Katowice 
 7. Wojciech Królikowski z TVP 3 Katowice 
 • REALIZATOR ROKU: 
 1. Jarosław Gołofit z Polskiego Radia Lublin
 2. Piotr Król z Polskiego Radia Lublin
 3. Maciej Kubera z Teatru Polskiego Radia S.A
 4. Paweł Antosiewicz z Polskiego Radia Białystok
Podczas Gali polskich reportażystów "Melchiory 2023" ogłoszono także laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Radiowej w dziedzinie reportażu oraz zwycięzców Grand Prix KRRiT i XXVI Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory Podczas Gali polskich reportażystów "Melchiory 2023" ogłoszono także laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Radiowej w dziedzinie reportażu o Grand Prix KRRiT i XXVI Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory

**** 

Pierwsza edycja "Melchiorów" została zorganizowana w 2005 roku. Ideą Konkursu jest znajdowanie, odkrywanie i promowanie najlepszych twórców gatunku, jak również uhonorowanie reportażystów innych mediów, których twórczość może być inspiracją dla dziennikarzy radiowych. Przywołanie w nazwie konkursu Melchiora Wańkowicza – wybitnego reportażysty, dziennikarza, pisarza, który mistrzowsko posługiwał się językiem polskim – jest oczywistym odwołaniem się do najlepszej tradycji rodzimego reportażu, jego warsztatu, doboru tematu, stylu i klimatu. 

 

 • Honorowy patronat nad XVIII Ogólnopolskim Konkursem Reportażystów "Melchiory 2023" objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz Rada Mediów Narodowych.
 • Patronem medialnym wydarzenia jest Telewizja Polska S.A.
mat. prasowe / rk 
Czytaj także

"Melchiory 2023". Dziennikarz portalu PR24 Paweł Kurek otrzymał Nagrodę Specjalną Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2023 19:41
Dziennikarz portalu PolskieRadio24.pl Paweł Kurek został laureatem Nagrody Specjalnej Polskiego Radia. Podczas gali 18. Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów "Melchiory 2023" prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska podkreśliła, że to nagroda za reportaż multimedialny, który rozwijany jest przez laureata. Patronat nad Konkursem i Galą "Melchiory 2023" objęła Rada Mediów Narodowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Melchiory 2023". Prezes Polskiego Radia o Nagrodzie Specjalnej dla Pawła Kurka

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2023 20:21
Paweł Kurek z Informacyjnej Agencji Radiowej laureatem nagrody specjalnej Polskiego Radia XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów "Melchiory 2023". Patronat nad Konkursem i Galą "Melchiorów 2023" objęła Rada Mediów Narodowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Melchiory 2023". Krzysztof Czabański: reportaż jest jedną z najszlachetniejszych sztuk

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2023 20:02
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański podczas Gali Reportażystów Polskich "Melchiory 2023" powiedział, że reportaż jest jedną z najszlachetniejszych ze sztuk. W Studiu Koncertowym imienia Agnieszki Osieckiej w Warszawie trwa Gala 18. Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów "Melchiory 2023" organizowanego przez Polskie Radio. Patronat nad Konkursem i Galą "Melchiorów 2023" objęła Rada Mediów Narodowych.
rozwiń zwiń