Polskie Radio

To ona zaśpiewa na Eurowizji 2024! Luna polską reprezentantką w konkursie [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2024 09:00
To ona zaśpiewa na Eurowizji 2024! Luna, czyli Olga Wielgomas, jest reprezentantką polskiej sceny alternatywnej, dobrze znaną w mediach społecznościowych. Występowała od najmłodszych lat; uczęszczała m.in. do Ogniska Machulskich, a doświadczenie zdobywała także podczas występów w teatrach muzycznych oraz w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Wokalistka wzięła też udział w akcji "Spotify Equal", po czym jej zdjęcie zostało wyświetlone na Times Square w Nowym Jorku. Teraz czas na Eurowizję 2024! 
Luna występowała od najmłodszych lat; uczęszczała do Ogniska Machulskich, a doświadczenie zdobywała m.in. podczas występów w teatrach muzycznych oraz w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Wokalistka wzięła też udział w akcji Spotify Equal, po czym jej zdjęcie zostało wyświetlone na Times Square w Nowym Jorku.
Luna występowała od najmłodszych lat; uczęszczała do Ogniska Machulskich, a doświadczenie zdobywała m.in. podczas występów w teatrach muzycznych oraz w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Wokalistka wzięła też udział w akcji "Spotify Equal", po czym jej zdjęcie zostało wyświetlone na Times Square w Nowym Jorku. Foto: Kamil Jasieński
  • 68. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w szwedzkiej Malmö Arenie, bo Szwecja w ubiegłym roku zwyciężyła w 67. Konkursie. Wówczas wygrała Loreen z utworem "Tattoo"
  • Polska reprezentantka - Luna - wystąpi w pierwszym półfinale, we wtorkowej rozgrywce 7 maja 2024 roku (drugi półfinał w czwartek, 9 maja, a finał w sobotę, 11 maja 2024 roku). W pierwszym koncercie do finału awansuje 10 z 14 reprezentacji. Punktację we wtorkowym koncercie przekażą również Niemcy, Szwecja oraz Wielka Brytania, a także publiczność spoza 37 krajów - jako tzw. Reszta Świata. Te kraje również będą mogły głosować na Polskę. 
  • W tym roku mija dokładnie 30 lat od polskiego debiutu w Konkursie Eurowizji, podczas którego Polska zajęła drugie miejsce, dzięki piosence "To nie ja", którą wykonała Edyta Górniak. To dotąd najlepszy wynik Polski na Eurowizji. 

Kim jest Luna? 

Luna uczyła się w klasie skrzypiec w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Tadeusza Bairda w Grodzisku Mazowieckim. Śpiewała również w Teatrze Artos. Wokalnie zadebiutowała jako 19-latka, a docenił ją najpierw renomowany kompozytor Marcin Nierubiec, który tworzył m.in. z Marylą Rodowicz oraz z wieloma innymi artystami. Luna naukę kontynuuje na indywidualnych studiach (artes liberales) na Uniwersytecie Warszawskim. 

Artystka rozpoczęła także współpracę z producentami z Wielkiej Brytanii i ze Szwecji, dzięki czemu pisze utwory także dla zagranicznych wykonawców. Na przykład, dla DJ Miss Monique stworzyła utwór "Subterranean", który nie schodzi ze streamingowych playlist i ma ponad dwa miliony odtworzeń. 

Szeroko znana jest od 2018 roku, kiedy dołączyła do projektu "My Name Is New" wytwórni Kayax. Jej pierwszym wydanym utworem był "Na wzgórzach niepokoju". Rok później wystąpiła już podczas Pol'n'Rock Festiwalu. Pierwszą płytą były "Nocne zmory", w całości nagrane w języku polskim. - Są to moje teksty, z wyjątkiem pierwszego i ostatniego utworu. Te powstały na podstawie Bolesława Leśmiana - mówiła Luna w Programie 1 Polskiego Radia. O pierwszej płycie mówiła z kolei w Czwórce, że tytułowe "nocne zmory" to nie tylko lęki, ale też niespełnione marzenia, zbyt duże oczekiwania, niewłaściwe pragnienia i ambicje, miłosne zawody i nierealności, które tworzymy sami i nie możemy się ich pozbyć. - Nocnych zmór nie widać na pierwszy rzut oka, bo one siedzą głęboko w nas. Żeby się z nimi uporać, potrzebna jest konfrontacja - wyjaśniała Luna. 

Wokalistka wydała również (w listopadzie 2021 roku) EP-kę "Carol of the Bells", z anglojęzycznymi utworami. Luna w dorobku ma również duety z tegorocznymi eurowizyjnymi konkurentami - Justyną Steczkowską i Marcinem Maciejczakiem. 

Jako Luna występuje od ponad trzech lat. W Jedynce artystka zdradziła, że swój pseudonim traktuje jako pewnego rodzaju alter ego. - Jako magiczną postać, która przybywa z Księżyca na Ziemię i przynosi słuchaczom trochę magii i trochę światła. Jest kontrastowa jak księżyc, który ma dwie strony (dźwięki kosmosu również udało się jej wpleść w kilka utworów). - Uwielbiam śnić, uwielbiam wszelakie senne wizje, czasami trochę niepokojące, wykraczające poza sferę jakiegokolwiek zrozumienia. Te obrazy, które pojawiają się we śnie, są dla mnie niesamowicie fascynujące. Wielokrotnie zapisuję je tuż po przebudzeniu i później powstają z tego piosenki - mówiła wokalistka w "Muzycznej Jedynce". 

Wieża wolności i miłości 

Luna na Eurowizji 2024 wykona piosenkę "Tower". W sieci mówi, że ma nadzieję, że "ten utwór zapali nas wszystkich do walki o samych siebie, własną wolność, miłość i poczucie wartości. O bycie w pełni sobą, bez granic": 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał wokalistki  


Czytaj także: 

*** 

Tegoroczny reprezentant Polski na Eurowizji został wybrany przez pięcioosobową komisję utworzoną w Telewizji Polskiej. Każdy z jurorów, nie konsultując się ze sobą - przyznawał swoje punkty dla blisko 200 zgłoszeń. W skład komisji weszli dziennikarze muzyczni (Piotr Klatt, Konrad Szczęsny, Łukasz Pieter, Michał Hanczak) oraz wokalistka Kasia Moś, która reprezentowała już Polskę w Konkursie Eurowizji. 

Pierwszą artystką, która publicznie ogłosiła swój udział w preselekcjach była Justyna Steczkowska. Wokalistka zapowiadała to od kilku miesięcy, a utwór opublikowała w sieci 29 grudnia 2023 roku. Piosenkę premierowo wykonała podczas "Sylwestra z Dwójką" w Programie 2 Telewizji Polskiej. Również inna piosenka wykonana podczas sylwestrowego koncertu telewizyjnego miała szanse na udział w Konkursie Eurowizji. Mowa o wokalistce Darii, która podczas imprezy TVP wykonała utwór "Feelings". Do tegorocznego konkursu zgłosiła się także Natasza Urbańska (bez podania konkursowego utworu), a w gronie uznanych konkurentek były też Anna Jurksztowicz czy Krystyna Prońko. Spekulowano również o zgłoszeniu Edyty Górniak, która miałaby po 30 latach ponownie wrócić na eurowizyjną scenę. 

W głosowaniu komisji stworzonej przez Telewizję Polską drugie miejsce zajęła Justyna Steczkowska z utworem "WITCH-ER Tarohoro", a trzecie - Kayah z utworem "Jesień - Tańcuj" (przy współudziale takich twórców, jak: L.U.C., Laboratorium Pieśni, Dagadana, Rebel Babel Film Orchestra). 

Muzyczny szwedzki stół 

68. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 7, 9 i 11 maja 2024 roku w hali Malmö Arena. Koncerty zorganizuje Europejska Unia Nadawców oraz szwedzki nadawca publiczny Sveriges Television (SVT). Będzie to siódmy konkurs, który odbędzie się w Szwecji. W finale Konkursu (w sobotę 11 maja) wystąpią przedstawiciele 26 krajów, w tym 20 uczestników półfinału (po dziesięciu z półfinału wtorkowego i czwartkowego, 7 i 9 maja), przedstawiciele krajów tzw. Wielkiej Piątki (tj. Francji, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch) oraz reprezentant gospodarza (Szwecji). W tegorocznym pierwszym półfinale (7 maja 2024 roku) Polska wystąpi jako piąta w kolejności. Rywalizować z naszym krajem będą kolejno reprezentacje: Chorwacji, Cypru, Irlandii, Litwy, Serbii, Ukrainy, Australii, Azerbejdżanu, Finlandii, Islandii, Luksemburga, Mołdawii, Portugalii i Słowenii. 

Do 30 razy sztuka? 

W tym roku mija dokładnie 30 lat od polskiego debiutu w konkursie. Polska nie miała reprezentanta w latach 2000, 2002, 2012 i 2013 oraz w 2020 roku, kiedy z powodu pandemii koronawirusa odwołano konkurs. W pierwszej dziesiątce ogólnego zestawienia (łącznie głosów widzów i jurorów) polscy kandydaci wystąpili trzykrotnie: Edyta Górniak w 1994 roku zajęła drugie miejsce, grupa Ich Troje w 2003 roku - siódme miejsce, a Michał Szpak w 2016 roku - ósme. Reprezentant Polski w 2022 - Krystian Ochman - zajął 12. lokatę, a ubiegłoroczna reprezentantka - Blanka - zajęła ogółem 19. miejsce, choć tylko u widzów zajęłaby ósme miejsce 

Polska najwięcej głosów otrzymuje od sąsiadów: Niemiec i Ukrainy oraz z miejsc, gdzie jest duża Polonia, na przykład z Irlandii czy Wielkiej Brytanii. 

Eurowizja 2024 w liczbach 

68. Konkurs Piosenki Eurowizji to również okrągłe rocznice: 30 lat Polski na eurowizyjnej scenie i 50 lat od wygranej zespołu ABBA. To właśnie podczas 19. Konkursu Piosenki Eurowizji w Brighton w 1974 roku ABBA wykonała zwycięski wówczas utwór "Waterloo". Choć zespół święcił triumfy w dziesięcioleciu 1972-1982, to później muzycy okazjonalnie angażowali się w różne projekty. Na przykład w 2021 roku, kiedy po prawie 40 latach wydano płytę z premierowym materiałem "Voyage" i z cyklem koncertów z ABBA-tarami, czyli wiernymi, wirtualnymi kopiami członków zespołu. Z kolei rok temu, po kolejnej wygranej szwedzkiej wokalistki Loreen, muzycy dawnej ABBY wykluczyli możliwość wspólnego zaśpiewania na żywo na eurowizyjnej scenie. Niewykluczone są jednak odwołania do wygranej ABBY na Eurowizji podczas tegorocznego show. 

ABBA_767X230.png

Już teraz można zajrzeć do serwisu specjalnego Polskiego Radia, w którym znajduje się cała masa ciekawych historii związanych z tą wyjątkową grupą. Można tam też posłuchać Radia ABBA, nadającego non stop piosenki zespołu i jego poszczególnych członków. 

oprac. rk 

kormp

Czytaj także

Ola Wielgomas o singlu "Luna": niesie dużo księżycowej energii

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 14:25
- "Luna" to pełna tajemnic i magii opowieść o odrodzeniu, nowym początku. Jest takim wyjściem z mroku i o narodzeniu się nowej świadomości - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Ola Wielgomas, wokalistka i autorka tekstów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Luna: chciałabym przenosić słuchaczy do pięknego, niezwykłego miejsca

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 14:46
- Bardzo chciałabym moją muzyką, moją twórczością, przenosić słuchaczy do jakiegoś pięknego, niezwykłego miejsca. Odrywać od tego, co jest tu i teraz. Od tego, co często jest trudne i przytłaczające - mówi w "Muzycznej Jedynce" Luna. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Luna. Jak powstawał klip do utworu "Niewypowiedziane"?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 18:14
W listopadzie 2021 roku Luna, czyli Aleksandra Wielgomas, wydała EP-kę "Carol of the Bells", z anglojęzycznymi utworami, w tym czasie światło dzienne ujrzał także jej singiel "Niewypowiedziane".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja 2024 - kto wygra? Pierwsi rywale Polski [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 20:00
Brytyjski wokalista Years & Years, duet Ukrainek łączących elektronikę z ludowymi dźwiękami i rapem, a może jeden z mocnych faworytów, trwających jeszcze włoskich preselekcji? Kto wygra Eurowizję 2024? Poniżej pierwsi ogłoszeni faworyci, którzy wystartują w majowym konkursie. 
rozwiń zwiń