09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Joanna Racewicz
Ponad 530 czujek czadu i dymu dla słuchaczy Polskiego Radia
Trwa miesiąc profilaktyki raka piersi - kiedy, gdzie i jak badać piersi, w jakim wieku kobiety, mammografia czy USG? A może oba? Także o testach genetycznych - polscy naukowcy odkryli dwie mutacje genu PALB2, które dają niemal pewność zachorowania. Goście: prof. dr hab. n. med. Agnieszka Kołacińska, onkolog, specjalista w zakresie chirurgii onkologicznej i chirurgii piersi oraz Agnieszka Ciecierska, która (po raz pierwszy publicznie) ku przestrodze opowie o swojej chorobie i o tym jak w porę zrobione badania mammograficzne pomogły jej zmierzyć się z nowotworem piersi i być zdrową. Ponadto, jak uniknąć wypalenia zawodowego, zwłaszcza w dobie pracy zdalnej, hybrydowej i przedłużającej się pandemii - gość - dr Mateusz Grzesiak, psycholog, coach, wykładowca, autor ponad 20 książek. Poza tym - konkursy, słuchowisko, najnowsze notowanie Turystycznej listy przebojów i kulturalne zaproszenia na weekend.
19.00-19.30 - "Jedynka dzieciom" - zaprasza Agnieszka Ciecierska
Maryla Rodowicz i Cleo w "Muzycznej Jedynce"
11-letni Szymon Tokarski, laureat konkursów i festiwali muzycznych, uczestnik 4 edycji telewizyjnego show The Voice Kids. Piosenka Szymka od kilku tygodni zajmuje miejsce 1 na Liście Przebojów Polskiego Radia Dzieciom. 23 sierpnia ukazał się debiutancki singiel Szymka.
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - "Doktor Murek" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza z Romanem Wilhelmim w roli tytułowej.
21.45 - "Lalka" Bolesława Prusa w interpretacji Jarosława Gajewskiego (Radiobook).
23.50 - "Wspólny pokój" Zbigniewa Uniłowskiego w interpretacji Grzegorza Damięckiego.
PŁYTA TYGODNIA: "Historia w piosence. 65 lat Polskich Nagrań"
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński
Przestrzeń łącząca przeszłość z teraźniejszością, sacrum z profanum, kulturę lokalną z globalną, doświadczenia otwierające na pokojowe współistnienie kultur i religii oraz różnorodność wolną od podziałów i przemocy - w audycji zaprosimy na Festiwal Muzyka Wiary - Muzyka Pokoju. W tegorocznym programie usłyszymy sześć projektów muzycznych. Szczegóły w rozmowie z Mironem Zajfertem, dyrektorem artystycznym Festiwalu i Dominikiem Wanią, pianistą i kompozytorem. Pierwszego dnia Festiwalu dzieła Arvo Pärta zabrzmią w nieoczywistych interpretacjach artystów łączących światy muzyki klasycznej i jazzu: kwartetu smyczkowego "Lutosławski Quartet", Dominika Wani grającego na fortepianie oraz śpiewaczki Anny Lobedan.
Ponadto w audycji: Park Rzeźby przy CSW - odsłonięcie pracy "Struna wiatru" Macieja Szańkowskiego; "Resztki" - spektakl Jarosława Murawskiego na motywach STRAMERA Mikołaja Łozińskiego oraz "Wyjechali" W.G. Sabalda. Poza tym - o wystawie "Liminal - stan przejściowy" w białostockiej Galerii Arsenał.
10.00-13.00 - XVIII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski - podsumowanie - prowadzą Andrzej Sułek, Marcin Majchrowski i Róża Światczyńska
13.00-15.00 - "Dźwięki na 96 obrotów" - prowadzi Piotr Metz
Dłuższe formy muzyczne z Tomaszem Stańko jako kompozytorem i solistą z archiwum PR.
16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Jamrozek
"Così fan tutte, ossia La scuola degli amanti", czyli "Tak czynią wszystkie albo szkoła kochanków" to jedno z ostatnich dzieł Wolfganga Amadeusza Mozarta i jedna z trzech jego oper, do których libretto napisał Lorenzo da Ponte. Na afiszu bydgoskiej Opery Nova znalazła się pierwszy raz a na jej premierę, która odbędzie się 23 października, teatr czeka od blisko dwóch lat. Jak czytamy w opisie spektaklu: "Manipulacje sentymentami, uwodzenia i zmiany uczuć, utrata wiary w ich stałość: wbrew pozorom lekkiej historyjki z przebierankami jest to opera z nutą nostalgii i trudna reżysersko". O tym, jak duże stanowi wyzwanie oraz o przygotowaniach do premiery rozmawiamy z reżyserem widowiska, Pawłem Szkotakiem.
W audycji zaprosimy też do Teatru Wielkiego Opery Narodowej, gdzie 24 października odbędzie się polska premiera utworu "Fidelio" - jedynej opery Ludwika van Beethovena. Dzieło powstaje w koprodukcji z operą w Kopenhadze i Nederlandse Reisopera. Jak możemy przeczytać w opisie: "To ponadczasowy hymn do wolności, dzieło Ludwiga van Beethovena, w którym kompozytor przekonuje, że nie ma takiej wartości moralnej czy ekonomicznej, za którą warto by oddać wolność". Tak też sens tej opery postrzega jej reżyser John Fulljames, dyrektor artystyczny Royal Danish Opera.
"Solaris" Lema w interpretacji Piotra Fronczewskiego
Opowiemy również o pewnej niezwykłej artystce z Paryża, która zamieszkała pod Białymstokiem a pracownię rzeźby postanowiła stworzyć w ... stodole. Zajrzymy także do Teatru Miejskiego w Gdyni, gdzie trwają przygotowania do premiery "Snu nocy letniej" Williama Szekspira, w reżyserii Rafała Szumskiego.
17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Spotkanie z Wilhelmem Sasnalem - aut. Aldona Łaniewska-Wołłk
18.00-19.00 - "Jazz.PL" - prowadzi Roch Siciński
Filip Żółtowski Quartet
19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Krzysztof Dziuba
Berwaldhallen (Sztokholm, 21.05.2021). Felix Mendelssohn Peer Gynt - Preludium do aktu I, Jean Sibelius Bard - poemat symfoniczny op. 64, Sally Beamish Distans - koncert podwójny na skrzypce i klarnet, Carl Nielsen I Symfonia g-moll op. 7, wyk: Janine Jansen - skrzypce, Martin Fröst - mezzosopran, Orkiestra Symfoniczna Radia Szwedzkiego, dyr. Johannes Gustavsson
21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Strefa literatury. Nagroda fundacji im. Kościelskich - prow. Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
22.00-00.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta" - Colum McCann "Apeirogon", czyta Marcin Bosak.
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Stanisław Lem "Solaris", czyta Piotr Fronczewski.
00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Barbara Marcinik
Z Warszawy Teatr Polskiego Radia powędrował na Podkarpacie - do Baranowa Sandomierskiego, gdzie powstało Muzeum pomysłu dyrektora i reżysera Janusza Kukuły. Muzeum Słów i Głosów ma już kilka dni. Z pomysłodawcą porozmawiamy o sensie istnienia tak nietypowego muzeum, o jego zadaniach i o tym, że już mamy marzenia z nim związane. Z wielkopolskiego Dąbia natomiast, liczącego mniej więcej tylu mieszkańców, ilu ma podkarpacki Baranów, wyruszył w świat prawie 40 lat temu Janusz Kapusta - nasz drugi gość. Kilka miesięcy temu powrócił z Nowego Jorku, w którym "zasiedział się" od stanu wojennego, pracując dla największych pism, rysując, tworząc grafiki i tworząc bryłę, którą nazwał K-dron. Z okazji swoich 70 urodzin napisał i narysował książkę pod tytułem "Pion Poziom. Podręcznik do myślenia c.d.". Porozmawiamy o VI Festiwalu Słuchowisk w Poznaniu, gdyż "Norwid’Elipsa”, powstały na Scenie Teatralnej Trójki zostanie w niedzielę, zaprezentowany na poznańskim festiwalu. Naszym gościem będzie Anna Szamotuła, która o festiwalu tym wie wszystko.
Warszawa - Baranów Sandomierski - Dąbie - Nowy Jork
02.00-03.00 - "Nocne żądze" - Michał Grabkowski
03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Witold Lazar
05.00-06.00 - "Synth-pop" - Michał Kirmuć
06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Sobolewski
08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak
Gość - Krzysztof Bosak, Konfederacja.
09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Piotr Firan
"Rowerem przez II RP". Czyta Rafał Zawierucha
12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Tomasz Żąda
13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Mateusz Drozda
15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Karol Gnat
18.00-19.00 - "Scena Kodyma" - Jędrzej Kodymowski
19.00-22.00 - "Trzy strony dźwięku" - Łukasz Ciechański
22.00-00.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik
LITERATURA W TRÓJCE:
12.45 - "Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku" Bernarda Newmana. Przekład - Ewa Kochanowska, czyta - Rafał Zawierucha, przygotowała - Barbara Marcinik.
23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska
Rzeźby Ursuli von Rydingsvard, jednej z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich artystek, uhonorowanej przez ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotra Glińskiego Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", eksponowane są w Muzeum Łazienki Królewskie do 13 lutego 2022 r. To dwie reprezentatywne dla twórczości rzeźbiarki prace - wykonana z żywicy poliuretanowej "Elegantka II" oraz powstałe z cedrowego drzewa dzieło "Dla Natashy”. Gościem Polskiego Radia 24 będzie Małgorzata Grąbczewska, zastępca dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie.

06.00-09.00 - "Najlepszy dzień tygodnia" - Małgorzata Jakubowska i Szymon Jaworski
W cyklu "Dobrze nakręcony" - Grubson i jego "Śląski rejwach". Najnowszy klip kręcony na Śląsku to muzyczna inicjatywa uczczenia setnej rocznicy Powstań Śląskich, która powstała z myślą o kultywowaniu lokalnej tradycji oraz historii.
09.00-10.00 - "Rozbiegani" - Karina Terzoni
Różowy październik to czas kiedy przypominamy wszystkim dziewczynom o ich różowym zobowiązaniu w stosunku do swojego zdrowia. Jak wygląda powrót do aktywności fizycznej po przebytym nowotworze opowie Ola Wiederek-Barańska, ambasadorka Fundacji Onkokafe.
Webinar "O matko! Co to będzie, czyli ile strachu we mnie?" [ZOBACZ WIDEO]
12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Maciej Wójcik
Co to jest słuch muzyczny? Śpiewać każdy może… ale czy na pewno? To, że każdy może nucić piosenki pod prysznicem, czy w samochodzie jest oczywiste. Szarpać struny w gitarze też można, ale czy każdy z nas ma do tego predyspozycje?
14.00-15.00 - "W to mi graj" - Michał Piwowarek
"Little Shop Of Horrors" w reżyserii Antoniusza Dietziusa to spektakl Teatru Muzycznego Proscenium. Musical na scenie Relax można oglądać od 21 października. Jak czytamy w informacji prasowej, "to historia rodem z lat 60., której akcja rozgrywa się w Los Angeles, dzielnicy biedy Skid Row". O spektaklu opowie reżyser Antoniusz Dietzius.
15.00-16.00 - "Ratujemy świat" - Kasia Dydo
Nowy, ekologiczny mural w centrum Warszawy porusza problem elektrośmieci. Według ONZ w 2021 r. każda osoba na świecie wygeneruje średnio 7,6 kg odpadów elektrycznych i elektronicznych, co oznacza, że wytworzymy ich aż 57 mln ton. Czy da się rozwiązać ten problem?
16.00-17.00 - "Czwarty bieg" - Piotr Galus
Mistrzostwa Świata Niesłyszących w Pływaniu 2021 odbędą w Polsce! Gospodarzem zawodów będą Gliwice. Zapraszamy na rozmowę o tym, czy sport osób niesłyszących różni się od tego, który uprawiają osoby słyszące. Czy obowiązują inne zasady?
17.00-18.00 - "K-Pop" - Klaudia Tyszkiewicz
Jesień w pełni, sprawdźmy co nowego wydali K-popowi artyści w październiku. Zapraszamy na przegląd nowości od takich zespołów jak TWICE, SEVENTEEN czy Aespa. Czym nas zaskoczą K-popowi idole?
18.00-20.00 - "Będzie głośno!" - Damian Sikorski
Audycja "Będzie Głośno!", która w tym roku obchodzi pięciolecie, doczekała się własnego, czarnego krążka. 8 października do sprzedaży trafił winyl "The Best Of Będzie głośno!". Znalazły się na nim utwory zwycięzców poprzednich edycji tego konkursu, a także innych debiutantów. Jak brzmi czwórkowy winyl? Usłyszymy po godzinie 18.00.
LITERATURA W CZWÓRCE:
10.45 - "Lektura w Czwórce" - Jarosław Iwaszkiewicz "Panny z Wilka". Czyta Justyna Kowalska - laureatka nagrody Arete za najlepszy debiut aktorski w Teatrze Polskiego Radia w 2019 roku.
07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - O czym każdy rowerzysta powinien pamiętać jesienią? Będzie o światełkach, odblaskach, ciepłych ciuszkach i serwisie rowerowym.
10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - 209. rocznica urodzin wspaniałego kompozytora - Ferenca Liszta. Zapoznamy dzieci z jego twórczością.
Nasze Muzyczne Źródełko po raz drugi! KONKURS
15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Wybierzemy się na spacer do lasu, aby poznać gatunki drzew, ich nazwy i charakterystyczne cechy. W lesie dzieją się zdumiewające rzeczy. Są tam drzewa, które porozumiewają się ze sobą, drzewa, które z oddaniem troszczą się o swe potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, drzewa, które doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć. Poznamy sekretne życie drzew.
21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Złość jest nieodłącznym elementem rodzicielskiego krajobrazu. Skąd w nas, rodzicach, tak wiele złości i dlaczego towarzyszy ona rozwojowi dziecka. Istnieją sposoby życia ze złością, która nie rani ani nie krzywdzi, za to prowadzi do lepszego zrozumienia naszych dzieci i nas samych. Gość: Ewa Tyralik-Kulpa, trenerka umiejętności psychospołecznych rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Prowadzi warsztaty z empatycznej komunikacji, autorka książki "Uwaga! Złość".
23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - Gościem audycji będzie Klaudia Szafrańska. Jest doskonale znana szerokiej publiczności jako połowa duetu XXANAXX, który w 2012 roku założyła wspólnie z Michałem Wasilewskim. Zespół zrobił furorę na polskim rynku fonograficznym, czego efektem były występy na największych polskich festiwalach m.in.: Open’er, Orange Warsaw Festival, Męskie Granie, Kraków Live Festival czy H&M Music. Ich ostatni album, "Gradient", otrzymał statuetkę Fryderyk 2019 za album roku w kategorii ‚elektronika’. Artystka ma na swoim koncie liczne współprace muzyczne, w tym duety z Quebonafide, Ten Typ Mes, VNM, Rasmentalism, Mariką czy Pawbeats'em. Artystka zapowiada solowy album.
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
14.00 - Słuchowisko "Bajki ciotki Edith" na podstawie książki Edith Nesbit, w adaptacji Marty Korejwo, w reżyserii Jana Warenycia.
Teatr Polskiego Radia, 1998 r.
Wystąpili m.in. Anna Seniuk, Krzysztof Tyniec, Andrzej Ferenc, Krystyna Królówna, Barbara Zielińska, Ewa Wencel, Ryszard Barycz, Marek Frąckowiak.

17.00 - "Arcydzieło miesiąca" - Magdalena Sawicka [PREMIERA]
W audycji autorka zaprezentuje i omówi każdą z trzech części Koncertu f-moll op. 21 Fryderyka Chopina. Audycję wypełni nagranie znakomitej portugalskiej pianistki Marii João Pires z towarzyszeniem Royal Philharmonic Orchestra, pod dyrekcją André Previna.
20.00 - "Na jazzowo" - Andrzej Zieliński
W audycji zabrzmią dzieła muzyki klasycznej w jazzowej interpretacji Mieczysława Kosza, Bronisława Suchanka i Janusza Stefańskiego. Ponadto - Krzysztof Herdzin Kwintet zinterpretuje wybrane utwory Fryderyka Chopina.
22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski
Bohaterem audycji będzie wybitny chilijski pianista i pedagog Claudio Arrau. Zabrzmią Ballada As-dur, Fantazja f-moll i Walc As-dur op. 42 Fryderyka Chopina, Karnawał Roberta Schumanna, 32 Wariacje c-moll i sonaty Ludwiga van Beethovena.
Zapraszamy!