Polskie Radio

Porady, dyskusje, wywiady. Polskie Radio na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 18:00
Przed południem w Jedynce - relacje z łódzkiej pracowni modelarskiej, a w Czwórce o poranku - o wpływie codziennych wyborów na naszą planetę. W Polskim Radiu Dzieciom kolejny dzień "Ferii z gwiazdami", a w Polskim Radiu Chopin - muzyka polskiego kompozytora w wykonaniu czeskiego pianisty. Wieczorem w Jedynce słuchowisko w 60 rocznicę śmierci Broniewskiego, a w Dwójce - symfonie Schuberta i Brucknera w wykonaniu Filharmoników Wiedeńskich. Z kolei w Trójce wieczorem dyskusja o węglu w Europie, a w Czwórce po zmroku - rozmowy o kreatywności. 
Multimedialne studio emisyjne Dwójki
Multimedialne studio emisyjne DwójkiFoto: Grzegorz Śledź/PR2
logo

Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 w Jedynce

Relacje naszych dziennikarzy w "Aktualnościach z Pekinu" o godzinie 4.05 i 5.05, a serwisy sportowe z Pekinu w godzinach: 6.05, 7.05, 8.05, 10.30, 12.36. Studio Pekin w godz. 14.05-14.30.

Specjalny internetowy serwis olimpijski Polskiego RadiaSpecjalny internetowy serwis olimpijski Polskiego Radia

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Agnieszka Kunikowska 

Modelarstwo w dobie różnorakich programów graficznych w naszych komputerach czy laptopach wcale nie odeszło do lamusa - o czym będzie nas przekonywać Roman Czejarek w swoich relacjach z pracowni modelarskiej w Łodzi, gdzie powstają modele kolejek.

Zastanowimy się też nad tym dlaczego tak lubimy plotki? Czemu tak bardzo interesuje nas życie prywatne innych ludzi, zwłaszcza gwiazd i celebrytów? Skąd w nas ta ciekawość? Czy to znak czasów, w których żyjemy czy może tak było od zawsze, również przed wiekami? O tym wszystkim (współcześnie i historycznie) porozmawiamy z socjologiem, doktorem Tomaszem Marcysiukiem. 

Ponadto kolejny odcinek powieści "Przygody Sindbada żeglarza" i konkursy "Od małego dla dużego" oraz "Bohater naszej bajki" - realizowany wspólnie z Polskim Radiem Dzieciom. 

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Artur Wolski

* Pięta Achillesa u omikrona

Omikron pozostaje na powierzchniach plastikowych znacznie dłużej niż poprzednie warianty koronawirusa - wykazało nowe badanie japońskich naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Kyoto. Omikron może przetrwać na plastiku do 8 dni, a na skórze do ponad 21 godzin . Omikron spośród wszystkich tzw. wariantów niepokojących (VOC - variant of concern) jest najbardziej trwały w środowisku, co może być jednym z głównych powodów wyparcia przez niego Delty i szybkiego rozprzestrzenienia" - napisano w publikacji naukowej. Jak podaje Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), Omikron jest obecnie wariantem dominującym we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Badacze z południowoafrykańskiego Narodowego Instytutu Chorób Zakaźnych (NICD) przenalizowali 2,8 mln zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, które wykryto w RPA od marca 2020 roku. 35 670 z tych zakażeń to reinfekcje. Z naukowej analizy wynika, że wariant Omikron wywołuje ponowne zakażenia koronawirusem 2,4 razy częściej niż pierwotny szczep wirusa. Ale jest i dobra wiadomość: Omikron posiada słaby punkt. A co jest jego pietą achillesową opowie: prof. dr hab. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Instytutu Nauk Biologicznych, Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

* Mleko bez alergenów

Nowym trendem na rynku światowym jest rozwój produktów mlecznych o obniżonej alergenności. Zastosowanie technik selekcji genomowej pozwala na produkcję mleka o lepszej przyswajalności. Temu ma służyć uruchomiony projekt A2A2. Dzięki rozwojowi produkcji mleka A2 będzie możliwe zwiększenie ogólnej konsumpcji mleka w Polsce i zniwelowanie głównej bariery w spożyciu mleka, jaką jest alergia na białko mleka krowiego. Naukowcy twierdzą, że nowe mleko będzie: łatwiejsze do strawienia, lepiej przyswajalne od krowiego i podobne w wartościach odżywczych do mleka kobiecego. O niezwykłej unikalności nowego gatunku mleka bez alergenów oraz jego cennych walorach odżywczych, m.in. jako bogatego źródła wapnia, opowiedzą eksperci: prof. dr hab. Mirosław Jarosz, gastroenterolog, dyr. Instytutu Edukacji Żywieniowej i stylu życia oraz dr inż. nauk rolniczych Agnieszka Nowosielska -  nadzorująca pracę Laboratorium Genetyki Bydła. 

21.00 - Słuchowisko w Jedynce / "Czarny poemat Broniewskiego"

Słuchowisko nadamy z racji 60 rocznicy śmierci Władysława Broniewskiego. Reżyseria - Anna Szamotuła; w obsadzie m.in. Katarzyna Dąbrowska oraz Mariusz Bonaszewski

23.00-00.00 - "Kulturalna Jedynka" / "Magazyn bardzo filmowy" - Zaprasza Joanna Sławińska 

W audycji omówimy wybrane premiery kinowe, m.in. "Śmierć na Nilu" - detektywistyczny thriller w reżyserii Kennetha  Branagha na motywach powieści Agathy Christie z 1937 r.  Pięciokrotnie nominowany do Oscara  Branagh występuje także w roli roli detektywa Herculesa Poirota. Czy to udana ekranizacja? - na to pytanie odpowiemy w naszej audycji. Poza tym - "Miłość jest blisko” -  polska komedia romantyczna w reżyserii Radosława Dunaszewskiego,  z udziałem Wojciecha Adama Solarza Weroniki Książkiewicz , Olgi Bołądź i Grzegorza Małeckiego. Będzie także o filmie "Dziki Zachód Calamity Jane" - bohaterka  tej animacji Martha Jane to nieustraszona dwunastolatka, która przez życie najchętniej puściłaby się galopem. Jest silna i odważna. Western inspirowany życiem jednej z najsłynniejszych kobiet w historii amerykańskiego osadnictwa „Dziki Zachód Calamity Jane” został podwójnie wyróżniony na 8. MFF Kino Dzieci.

W audycji także: w stołecznym kinie Iluzjon rozpoczął się Festiwal Orłów 2022, w którym będzie można zobaczyć filmy kandydujące do 24. Polskich Nagród Filmowych (przegląd trwa od 4 lutego do 4 marca) i wziąć udział w spotkaniach z twórcami; omówimy tegoroczne nominacje do Oscara (ogłoszone 8.02); mija 120. rocznica urodzin Bronisława Kapera (ur. 5 lutego 1902 w Warszawie, zm. 26 kwietnia 1983 w Los Angeles, USA) – polskiego kompozytora muzyki filmowej i teatralnej, pierwszego polskiego laureata Oscar, którą otrzymał za ścieżkę dźwiękową do filmu "Lili". Przypomnimy sylwetkę kompozytora. Tym razem pytanie do naszych słuchaczy brzmi: Czy pamiętają państwo Polaków, którzy byli nominowani do Oscara? Najciekawsze wypowiedzi nagrodzimy - nasz numer to 22 645 22 05. 


LITERATURA W JEDYNCE

10.35 - "Przygody Sindbada Żeglarza" - Bolesław Leśmian

Nagranie pochodzi z 2005 roku. Reżyserował Jan Warenycia. W obsadzie: Wojciech Malajkat, Lech Ordon, Tomasz Zaliwski, Arkadiusz Bazak, Jerzy Kryszak. 

21.45 "Faraon" Bolesława Prusa w interpretacji Andrzeja Ferenca. Nagranie z 2001 roku, dostępne również w ramach "Radiobooka".

23.50 - "Nurt" Wacława Berenta, w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza.

logo

00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Tadeusz Gajcy w setną rocznicę urodzin, aut. Dorota Gacek

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Klaudia Baranowska

Mikołaj Zieleński Offertoria et Communiones, wyk. Emma Kirkby - sopran, Andrzej Bialko - organy, Galonski Cappella Cracoviensis, Stanisław Gałoński;

Mikołaj Radomski Gloria, Balatum, wyk. La Morra. 

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marek Zwyrzykowski

Igor Strawiński, Lou Harrison, Dymitr Szostakowicz, Johannes Brahms, Fernando Lopes-Graca, Robert Schumann, Claude Debussy, Daniel Bacheler, Leonel Power, Antonio Vivaldi, Johann Caspar Kerll, Carl Nielsen, Franz Schubert. 

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Klaudia Baranowska

Karol Szymanowski I Koncert skrzypcowy op. 35, wyk. Wanda Wiłkomirska, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Witold Rowicki; Fryderyk Chopin Rondo à la mazur, op.5, wyk Bruce Liu - fortepian; Karol Szymanowski Pieśni kurpiowskie op. 58, wyk. Olga Pasiecznik, Józef Ormeny. 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

"Teatr w pandemii"- to tytuł publikacji, której głównym celem i ambicją jest "zajrzenie w każdy zakamarek świata teatru i udokumentowanie jego kondycji w bezprecedensowym czasie pandemii". Pierwsza część książki przedstawia perspektywę teatrów, składającą się z różnorodnych doświadczeń: od głosów osób zarządzających instytucjami kultury, przez pracowników i pracownice różnych działów i zespołów w teatrach, twórców i twórczynie, do osób prowadzących amatorskie grupy teatralne. Druga część dotyczy publiczności, wśród której znajdują się zarówno stali odbiorcy i odbiorczynie oferty teatralnej, jak i nowa, zrodzona w pandemii widownia, a także krytycy. Szczegóły w rozmowie z redaktorką książki, dr Katarzyną Kułakowską. ​

Ponadto w audycji: spotkanie z Patrykiem Kenckim i spektaklem "Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" w reż. Cezarego Tomaszewskiego, relacja z planu zdjęciowego do filmu "The Delegation" oraz wystawa poświęcona Tadeuszowi Wierzejskiemu - kolekcjonerowi, który przez całe życie przekazywał swoje kolekcje do placówek muzealnych w Polsce. ​​

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie"

Ludwig van Beethoven IV Symfonia B-dur, op. 60, BBC Symphony Orchestra, dyr. Arturo Toscanini. 

11.10-12.00 - Jean Philippe Rameau Platée, wyk. Marcel Beekman, Jeanine De Bique, Cyril Auvity, Marc Mauillon, Edwin Crossley-Mercer, Les Arts Florissants, Arnold Schoenberg Chor, William Christie.

12.05-12.45 - Aleksander Tansman Musica a Cinque na kwartet smyczkowy i fortepian, wyk. Julia Kociuban i Messages Quartet. 

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Wiesław Ochman, opracowanie Beata Stylińska

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Joanna Grotkowska

Festiwal Mozartowski (Würzburg, 24.06.2021) - Wolfgang Amadeus Mozart Uprowadzenie z seraju - Uwertura KV 384, Michael Haydn Marsz turecki C-dur MH 601, Wolfgang Amadeus Mozart Konstanze! dich wieder zu sehen! - O wie ängstlich, o wie feurig z Uprowadzenia z seraju KV 384, Michael Haydn Sinfonia nr 25 G-dur MH 334, Wolfgang Amadeus Mozart Per pietà, non ricercate KV 420, Joseph Haydn Orlando Paladino - fragm. Hob. Ia:16, Wolfgang Amadeus Mozart Symfonia D-dur "Haffnerowska" KV 385, wyk: Julian Prégardien - tenor, Concentus Musicus Wien, dyr. Stefan Gottfried. 

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę"- prowadzi Jakub Kukla 

Odkrywanie na nowo tego, co znane, i poznawanie tego, co zapomniane - to hasło Festiwalu Opera Rara, organizowanego przez Capellę Cracoviensis. Stąd w programie festiwalu Siface, współczesna premiera pasticcio z muzyką Porpory, Hassego czy Giacomellego i wznowienie tragikomedii Pétera Eötvösa The Golden Dragon (premiera 2021) zespół wokalny I Fagiolini z muzyką od renesansowego Janequina do zmarłego w 1983 roku Howellsa, czy recitale Iana Bstridge,a, Anne Sofie von Otter, Sandrine Piau czy Thomasa E. Bauera. Więcej o tej odsłonie Opera Rara w Wybieram Dwójkę opowie nasz gość - Jan Tomasz Adamus, dyrektor Capelli Cracoviensis i Festiwalu Opera Rara. Ponadto w audycji: Wystawa Mistrzostwo rysunku - Andrzej Radwański w Krakowie, ekspozycja poświęcona Adzie Sari w Muzeum w Starym Sączu i książka Przyjaciel północy Ilony Wiśniewskiej. 

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - aud. Michała Szułdrzyńskiego 

Kiedy nauka staje się polityką? O tym w rozmowie z Olgierdem Sroczyńskim, z wykształcenia filozofem, zawodowo związanym z branżą IT. 

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Andrzej Zieliński

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Ewa Szczecińska

Filharmonicy Wiedeńscy gościnnie w Pradze (Sala Dvořáka, Rudolfinum, 12.09.2021)

Franz Schubert (1797-1828) Symfonia nr 8 h-moll "Niedokończona" D. 759, Anton Bruckner (1824-1896) Symfonia nr 4 Es-dur "Romantyczna". Filharmonicy Wiedeńscy, dyr. Herbert Blomstedt. 

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Witold Rudziński - aud. Beaty Stylińskiej

W rytmie Polski, to tytuł biografii Witolda Rudzińskiego - kompozytora, historyka i teoretyka muzyki, pedagoga, twórcy oper, dzieł symfonicznych i kameralnych, muzyki dla teatru i telewizji oraz utworów dla dzieci. Rudziński był też zapalonym popularyzatorem muzyki, autorem wielu książek, wielbicielem i znawcą Moniuszki, twórcą nowatorskiej teorii rytmu muzycznego, człowiekiem wszechstronnie utalentowanym, serdecznym, dowcipnym i niezwykle pracowitym, z wielką energią i pasją tworzącym każde swe dzieło. Autorką biografii Witolda Rudzińskiego jest jego córka - Teresa Bochwic. Opowiadając historię życia swego Ojca, maluje barwny kontekst historyczny. Wspomnienia, listy i rozmowy z Ojcem przeplatają się z opisem lat międzywojennych, wojennych, okresu nowej rzeczywistości po 1945 i transformacji lat 90-tych. 

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / "Przypadki Bacha" - prowadzi Ewa Pobłocka 

Kontynuacja Bachowskich peregrynacji tanecznym krokiem. Tym razem w rytmie menueta

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński


LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - John Elliot Gardiner "Muzyka w zamku niebios. Portret Jana Sebastiana Bacha", czyta Jerzy Schejbal.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Włodzimierz Kowalewski "Excentrycy", czyta Marcin Przybylski. 

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Sprawa pułkownika Miasojedowa", czyta Mariusz Benoit.


logo

Igrzyska Olimpijskie w Trójce - Pekin 2022: 4-20 lutego 2022Na miejscu - Dariusz Urbanowicz. Studio w Trójce: od poniedziałku do piątku w godzinach 7.40 i 16.20 

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Elżbieta Korczyńska 

Spotkanie z Fundacją Vis Maior. To organizacja, która działa przede wszystkim na rzecz poprawy życia osób z dysfunkcją wzroku: "Niewidomi liderzy - widocznie aktywni", "Szkolenie psów przewodników APSYstent" - to tylko niektóre projekty - z długiej listy działań i aktywności tej Fundacji. Goście audycji: Jolanta Kramarz - prezeska Zarządu Fundacji Vis Maior i jej założycielka, Anna Miętus - członkini Zarządu Fundacji Vis Maior oraz Mateusz Ciborowski - koordynator projektu "Niewidomi liderzy - widocznie aktywni". 

02.00-03.00 - "Annały Migały" - Michał Migała 

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Mateusz Drozda 

05.00-06.00 - "Trójka budzi: OFF" - Mateusz Tomaszuk

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Tomasz Miara

W audycji powiemy czym jest Światowy Dzień Kociewia i gdzie w ogóle Kociewie leży. Odwiedzimy też Giżycko, gdzie niedawno zwrócono książkę wypożyczoną 69 lat temu. Przyjrzymy się również oznakowaniu drogowemu w Lublinie i powiemy kim jest mincerz. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gościem Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Marta Piasecka 

W audycji odwiedzimy Narodowe Centrum Kultury, Muzeum Miasta Gdyni oraz plan filmowy produkcji "The Delegation". 

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Łukasz Ciechański 

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" – Witold Lazar 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

18.10 - "Trójkowy komentarz dnia". O refomie wymiaru sprawiedliwości. 

Gość - Dariusz Klimczak - Koalicja Polska, wiceprezes PSL. Prowadzący - Bartłomiej Graczak. 

18.40 - Reportaż w Trójce - "Wygnani z Ojczyzny" Macieja Jastrzębskiego. 82 lata temu Sowieci rozpoczęli wywózkę obywateli II Rzeczypospolitej Polskiej mieszkających na Kresach Wschodnich. Według historyków Instytutu Pamięci Narodowej, w trakcie czterech fal deportacji w latach 1940 - 1941 wywieziono w głąb Rosji około 800 tysięcy osób. Część z nich zmarła z głodu, wycieńczenia i od chorób. Niektórzy tułając się po świecie nigdy już nie wrócili do Ojczyzny. Tak jak bohaterowie reportażu. Maria Kleczewska jako nastoletnia dziewczyna uciekła z rodzicami we z płonącej Warszawy do Lwowa. Tam wraz z matką została aresztowana przez NKWD. Gdy w 1941 roku ogłoszono zaciąg do armii generała Władysława Andersa przedostała się do stolicy Uzbekistanu - Taszkientu, a stamtąd z polskimi żołnierzami dotarła do Krasnowodzka i popłynęła do Iranu. Dalej przez Indie do Australii, aby z ewakuującymi się amerykańskimi żołnierzami popłynęła do Stanów Zjednoczonych, gdzie osiedliła się na stałe.  

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Marek Wiernik

20.00-21.00 - "Strefa rockendrola..." - Michał Owczarek

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Wojciech Reszczyński 

Polska jest jednym z najbogatszych w Europie krajów geologicznych. Szczególnie zasobna jest w węgiel kamienny i brunatny. Unijna polityka ograniczenia emisji CO2 dąży do całkowitego wyeliminowania tych energetycznych surowców ale także energii atomowej. Jak wybrnąć z tej sprzeczności? Gośćmi audycji: profesor Mariusz Orion-Jędrysek oraz profesor Wojciech Myślecki. 

22.00-23.00 - "Ossobliwości muzyczne" - Wojciech Ossowski

23.00-00.00 - "Trójfonia 2HA" - Aleksandra Kaczkowska

LITERATURA W TRÓJCE: 

10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi,  zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza. 

logo


22.05 - "Nakręceni" - Piotr Gociek i Łukasz Adamski

W czwartek wieczorem zachęcamy, by zastanowić się, na co w weekend wybrać się do kina, lub przed jakim serialem warto spędzić trochę czasu. W podjęciu decyzji pomogą Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski, którzy w pół godziny opowiedzą o wybranych najciekawszych dziełach spod znaku X muzy. 

23.35 - "Weekend kulturalny" - Maja Kluczyńska

Spotkanie z kuratorkami dwóch wystaw: "Między matematyką a emocją" poświęconej Jerzemu Grabowskiemu i prezentowanej w Kordegardzie oraz wystawie poświęconej Sefaradowi i światowi Żydów sefardyjskich w Instytucie Cervantesa. Przewodnikami będą rzecznik NCK - Joanna Bancerowska i kuratorka wystaw - Małgorzata Zaborowska. 

logo


06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" -  Kamil Jasieński

Ile dwutlenku węgla wytwarzamy podczas wykonywania codziennych czynności takich jak przygotowanie śniadania, wysłanie maila czy oglądanie telewizji? Jak bardzo nasze codzienne wybory wpływają na sytuację klimatyczną? 

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Weronika Puszkar

Detektor kłamstw w przestrzeni publicznej? Na Politechnice Krakowskiej trwają prace nad wykrywaczem deepfake’ów w treściach wideo, audio i w obrazach. Prace nad projektem "Detekcja zmanipulowanych treści audio-wideo w celu ochrony przed rozprzestrzenianiem wiadomości o charakterze deepfake" prowadzone są w ramach konkursu "Infostrateg" Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

13.00-14.00 - "Muzyczny lunch" - Ula Kaczyńska

W cyklu "Był sobie numer" Damian Sikorski przedstawi historię kawałka "Boom Bengers" Szpilersów.

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Social eating to jeden z internetowych trendów. Zaczęło się w Korei. Mukbang, czyli streaming z przygotowywania, a potem jedzenia posiłku, stał się powszechnym zjawiskiem. Teraz ta moda ogarnęła cały świat. Jakie jeszcze trendy pojawiają się w sieci?

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Jakub Jamrozek

Niektórzy uważają, że z kreatywnością jest jak ze szczęściem - im bardziej się staramy, tym mniejsza szansa na jej osiągnięcie. Podobno rodzimy się kreatywni, ale otoczenie skutecznie tłumi w nas tę zdolność. Czy kreatywności można się nauczyć? W jaki sposób ją uwolnić? Co ma do tego medytacja?  

22.00-00.00 - "Tłusty czwartek" - Duet Miętha

W głośnikach hip-hop, trap, R&B i elektronika plus barwne opowieści panów z duetu Miętha, a na playliście m.in. Audrey Nuna, A$ap Rocky, Tory Lanez, Homeboy Sandman, etc.

 

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - Bruno Schulz "Sanatorium pod Klepsydrą" - czyta Mateusz Rusin, aktor Teatru Narodowego. 



. .

"Ferie z gwiazdami" w Polskim Radiu Dzieciom - antenę i media społecznościowe PRD opanowuje wokalista, Tomek Gregorczyk.  


11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Zajrzymy dziś do encyklopedii - książki, która zawiera w sobie wiele haseł i jest źródłem wiedzy. W niej znajdujemy odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Dziadek Ignacy opowie o początkach encyklopedii. Po raz pierwszy terminu encyklopedia w znaczeniu "całokształt wiedzy" użył w 1532 roku François Rabelais.​

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Poznamy historię 7 cudów świata, dowiemy się jak powstały i dlaczego akurat te budowle zostały wybrane do zestawienia.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - 1 temat: O zespole deficytu natury. O jego długofalowych skutkach dla zdrowia fizycznego i psychicznego. W Strefie Rodzica opowiemy o korzyściach wynikających z leśnych spacerów, które mogą stać się przygodą oraz o zajęciach, które można zorganizować dzieciom w lesie, dzięki którym poznają przyrodę i czerpać będą zdrowie i wiedzę.
Gość - Gabriela Klimowicz, prezeska Fundacji Edukacji Leśnej Drzewice. 2 temat: Układ proprioceptywny odpowiada za czucie własnego ciała i jego ułożenia w przestrzeni. Zaburzenia w jego funkcjonowaniu mogą prowadzić u dzieci do trudności w nauce samodzielnego ubierania się czy niechęć do zabaw ruchowych. Jak pomóc takim dzieciom? O tym w Strefie Rodzica opowie Aleksandra Charęzińska terapeutka integracji sensorycznej. 


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

14.00 - Słuchowisko "Dzieci z Bullerbyn" Astrid Lindgren. Adaptacja: Elżbieta Matyja. Teatr Polskiego Radia z 2010 roku. Wystąpili: Małgorzata Steczkowska, Jan Rotowski, Magdalena Kusa, Natalia Jankowicz, Maciej Falana i Iwo Failhauer. 


. .

13.00 - "Śpiewnik Chopinowski" - Dorota Kozińska

W audycji liczne konteksty muzyczne i kulturowe pieśni "Piosnka litewska" Chopina do tekstu Stefana Witwickiego. Utwór zabrzmi w kilku najtrafniejszych interpretacjach, m.in. Aleksandry Kurzak, Elżbiety Szmytki, Olgi Pasiecznik, Teresy Żylis-Gary czy Stefanii Woytowicz. Nie zabraknie też aranżacji jazzowej autorstwa Kuby Stankiewicza. Całości dopełnią tradycyjne pieśni litewskie. 

20.00 - "Chopin na ludowo" - Kuba Borysiak

W audycji rozpoczynamy nowy cykl "Podróże pana Pichona", czyli o podróżach Chopina na polską wieś. Przewodniczką będzie dr Ewa Sławińska-Dahlig, dyrektor generalna Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. 

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski 

Bohaterem audycji Jakuba Puchalskiego będzie czeski pianista - przy tym wybitny, aż do swej śmierci praktycznie niezauważany w Polsce chopinista (!) - Ivan Moravec. Wysłuchamy m.in. Barkaroli oraz Preludiów op. 28 Chopina, Sonaty D-dur Hob XVI: 37 Haydna, Ondine Debussy'ego, a także Sonatiny Ravela. 

Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Polskie Radio wspiera polską muzykę

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 13:30
Ponad połowa piosenek goszczących na wszystkich antenach Polskiego Radia wykonywana jest w języku polskim. Do tego dochodzą koncerty, recitale, okolicznościowe albumy i internetowe serwisy specjalne – publiczny nadawca jak nikt inny wspiera rodzimych artystów zajmujących się muzyką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zapraszamy na ferie z Polskim Radiem!

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 19:00
Relacje reporterskie o ciekawych i atrakcyjnych miejscach, a także o bezpieczeństwie podczas zimowego wypoczynku. Przegląd najciekawszych wydarzeń z poszczególnych województw - propozycje aktywności  oraz wiele atrakcji dla najmłodszych. Dla młodzieży - audycje muzyczne, sportowe, ale również naukowe. Zapraszamy na ferie z Polskim Radiem!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pekin 2022: Polskie Radio Oficjalnym Nadawcą Radiowym

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2022 09:00
Ponad sto godzin transmisji, relacji, raportów i ciekawostek na sześciu antenach oraz specjalny internetowy serwis olimpijski – w taki sposób Polskie Radio, będące Oficjalnym Nadawcą Radiowym Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022 – obsłuży zmagania na sportowych arenach. Transmisje wyemitują: Jedynka, Trójka, Czwórka i PR24. Audycje nawiązujące do Igrzysk pojawią się również w Polskim Radiu Kierowców i Polskim Radiu Dzieciom. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płyta Polskiego Radia z muzyką Wojciecha Karolaka nagrodzona

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2022 11:15
Polskie Radio laureatem pierwszego miejsca w kategorii Historyczny Album Roku (w ankiecie czytelników Jazz Top 2021) za płytę z serii "Polish Radio Jazz Archives vol. 34 - Wojciech Karolak". Nagrodę przyznało "Jazz Forum", a wydawcą płyty jest Agencja Muzyczna Polskiego Radia.
rozwiń zwiń