Polskie Radio

Sztuka, historia i wyśmienita muzyka. Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2022 19:00
Wokalistka Sara James w Polskim Radiu Dzieciom, w ramach kolejnej odsłony "Ferii z gwiazdami". O Europejskim Dniu Numeru Alarmowego 112 - przed południem w Jedynce, a po południu w Czwórce - o treningach podczas choroby. W Radiu Chopin - muzyka polskiego kompozytora grana na klawesynie. W Trójce sporo zaproszeń kulturalnych, a w Dwójce - koncerty mistrzów. Sprawdź nasze propozycje! 
Studio radiowej Jedynki
Studio radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/PR
logo

Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 w Jedynce

Relacje naszych dziennikarzy w "Aktualnościach z Pekinu" o godzinie 4.05 i 5.05, a serwisy sportowe z Pekinu w godzinach: 6.05, 7.05, 8.05, 10.30, 12.36. Studio Pekin w godz. 13.05-14.00. 

Specjalny internetowy serwis olimpijski Polskiego RadiaSpecjalny internetowy serwis olimpijski Polskiego Radia


09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Sława Bieńczycka 

W Europejski Dzień Numeru Alarmowego przypominamy, że 112 to numer, pod który można dzwonić bezpłatnie przez całą dobę z telefonów na terenie całej Unii Europejskiej. Wybierając 112, gdy zachodzi potrzeba uzyskania pomocy, rozmówca nawiązuje połączenie z operatorem Centrum Powiadamiania Ratunkowego, a ten ma możliwość zawiadomienia odpowiednich służb ratunkowych (m.in. policji, straży pożarnej lub pogotowia ratunkowego). Operatorzy numeru alarmowego, pracujący w Centrach w całej Polsce, rejestrują rocznie miliony zgłoszeń. Jak nauczyć dzieci korzystania z tego numeru?

W audycji także o międzynarodowym znaku "Pomóż mi". To dyskretny sygnał, który możemy wysłać do kogoś kogo znamy lub całkowicie obcej nam osoby. Informuje on o tym, że jesteśmy ofiarą przemocy. Znak "pomóż mi" to wezwanie o pomoc, zrozumiałe na całym świecie. Przełamuje on barierę językową, czy kulturową. Nie wymaga bliskiego kontaktu, może być pokazany nawet przez okno czy w Internecie. To prosty gest ręką, który ofiara przemocy może dyskretnie pokazać np. kurierowi, sprzedawcy w sklepie czy też podczas rozmowy wideo. Gdy zobaczysz ten znak niezwłocznie zadzwoń pod nr 112 i poinformuj, że osoba w ten sposób poprosiła o pomoc.

Powiemy również o budżecie partycypacyjnym - narzędziu, które pozwala wpływać mieszkańcom na kształt przestrzeni, w której żyją. Nie zabraknie również propozycji turystycznych, kulturalnych i dobrze znanych konkursów. 

19.00-19.30 - "Jedynka dzieciom" - zaprasza Joanna Ficińska 

W audycji skitury czyli jak sportowcy amatorzy męczą się w górach. 


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Przygody Sindbada Żeglarza" - Bolesław Leśmian

Nagranie pochodzi z 2005 roku. Reżyserował Jan Warenycia. Grają: Wojciech Malajkat, Lech Ordon, Tomasz Zaliwski, Arkadiusz Bazak, Jerzy Kryszak.

Przygody Sindbada Żeglarza są bajkową poetycką opowieścią należącą do kanonu polskiej literatury dziecięcej. Jej autorem jest Bolesław Leśmian, jeden z najwybitniejszych pisarzy Młodej Polski. Jego opowieść jest oryginalną baśnią opartą na motywach znanej historii Wschodu o Sindbadzie Żeglarzu z Księgi tysiąca i jednej nocy. Mówi ona o przygodach osieroconego bogatego chłopca z Bagdadu mieszkającego w pałacu z wujkiem Tarabukiem, marnym poetą. Sindbad wyrusza w podróż po świecie za namową tajemniczego Diabła Morskiego, któremu wiatr przywiał wiersze Tarabuka. Morski diabeł proponuje chłopcu podróż w nieznane, dziwy i czary oraz miłość pięknej księżniczki. Trudno opisać, ile barwnych postaci i emocjonujących a pouczających zdarzeń czeka na Sindbada na morzach i egzotycznych lądach. Lektura dla klasy V.

21.45 "Faraon" Bolesława Prusa w interpretacji Andrzeja Ferenca. Nagranie z roku 2001. Dostępne w ramach "Radiobooka".

23.50 - "Nurt" Wacława Berenta, w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza.

logo


00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Tadeusz Gajcy w setną rocznicę urodzin, aut. Dorota Gacek

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Klaudia Baranowska 

Karol Szymanowski I Koncert skrzypcowy op. 35, wyk. Wanda Wiłkomirska, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Witold Rowicki; Fryderyk Chopin Rondo à la mazur Op.5, wyk Bruce Liu - fortepian; Karol Szymanowski Pieśni kurpiowskie op. 58, wyk. Olga Pasiecznik, Józef Ormeny. 

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marek Zwyrzykowski 

Igor Strawiński, Olivier Messiaen, Alban Berg, Ludwig van Beethoven, Piotr Czajkowski, Alessandro Scarlatti, Tor Aulin, Sergiusz Rachmaninow, Janez Gregorc, Antoine Forqueray, Mihail Andricu, Albertus Groneman, Zygmunt Noskowski. 

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Klaudia Baranowska

Józef Nowakowski Kwintet fortepianowy Es-dur, wyk. Nelson Goerner - fortepian, Katarzyna Budnik - altówka, Marcin Zdunik - wiolonczela, Lena Neudauer - skrzypce, Sławomir Rozlach - kontrabas;

Feliks Nowowiejski Preludio festivo z Symfonii organowej g-moll op. 45 nr 2, wyk. Marek Stefański - organy Katedry Rzeszowskiej. 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

W minionym tygodniu minęło sześć lat od śmierci Janusza Muniaka, a dziś ukazuje się, po dwudziestu latach od rejestracji - niepublikowane wcześniej nagranie koncertu tego legendarnego saksofonisty. Fonograficzna premiera odnalezionego występu nosi tytuł "Rembrances" i będzie okazją do rozmowy o Januszu Muniaku z muzykami, którzy w 2002 roku współtworzyli jego zespół: pianistą Wojciechem Puszkiem oraz perkusistą Arkiem Skolikiem.

Spotkanie z artystami o godz. 9.30.

Godzinę wcześniej w "Jazzowej rozmowie" Jerzy Batycki opowie o Bielskiej Zadymce Jazzowej. Dyrektor tego festiwalu zaprosi na zimową odsłonę wydarzenia. W audycji sięgniemy też do publikacji "Maria i Kazimierz Piechotkowie. Wspomnienia architektów". Posłuchamy również albumu "Awaria świata". Na płycie znalazły się wiersze Ewy Lipskiej oraz multiinstrumentalisty Leszka Wiśniowskiego. 

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Carnevale di Venezia, wyk. Cappella dell'Ospedale della Pietà

11.10-12.00 - Jan Sebastian Bach Wariacje Goldbergowskie, BWV 988, wyk. Jean Rondeau - klawesyn

12.05-12.45 - Moritz Moszkowski I Suita orkiestrowa op. 39, wyk. Sinfonia Varsovia & Ian Hobson

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Wiesław Ochman, opracowanie Beata Stylińska 

13.00-15.00 - "Dźwięki na 85 obrotów" - prowadzą Andrzej Sułek i Piotr Metz

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Jamrozek

Czym jest Solarium Nowego Teatru - na czym polega jego idea, łączenia sceny i sztuk wizualnych i jakie wystawy wpisują się w ten program. Z Michałem Grzegorzkiem - kuratorem odpowiedzialnym za program sztuk wizualnych Nowego Teatru w Warszawie porozmawiamy o godzinie 16.30. Ponadto w audycji porozmawiamy o współpracy łódzkiej Filmówki z Netflixem, o Gmachu Empiku przy Nowym Świecie wpisanym na listę zabytków i tradycyjnie przedstawimy felieton Krzysztofa Kłopotowskiego – Widziane z Manhattanu. 

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Rozmowa z Jose Torresem, prowadzi Andrzej Zieliński 

18.00-19.00 - "Jazz.PL" - prowadzi Roch Siciński

Tym razem zapraszamy na koncert polsko-skandynawskiego septetu Tomasza Dąbrowskiego - jednego z najciekawszych polskich artystów, od lat odnoszącego sukcesy na arenie międzynarodowej. 

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska / w przerwie - Krzysztof Dziuba 

Andrzej Panufnik Suita staropolska na orkiestrę smyczkową, Siergiej Prokofiew Koncert fortepianowy nr 5 G-dur op. 55, Dmitrij Szostakowicz Symfonia nr 5 d-moll op. 47, wyk. Jean-Efflam Bavouzet - fortepian, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Néstor Bayona. Transmisja z Sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (Katowice)

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Strefa literatur: polscy pisarze w cieniu Stalina - spotkanie z Piotrem Kitrasiewiczem, audycja Wacława Holewińskiego

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Karnawał instrumentów - prowadzi Łukasz Borowicz

23.00-00.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta 

LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - John Eliot Gardiner "Muzyka w zamku niebios. Portret Johanna Sebastiana Bacha", czyta Jerzy Schejbal, opr. Elżbieta Łukomska. 

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Włodzimierz Kowalewski "Excentrycy", czyta Marcin Przybylski. 

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Sprawa pułkownika Miasojedowa", czyta Mariusz Benoit.


logo

Igrzyska Olimpijskie w Trójce - Pekin 2022: 4-20 lutego 2022Na miejscu - Dariusz Urbanowicz. Studio w Trójce: od poniedziałku do piątku w godzinach 7.40 i 16.20 


00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Barbara Marcinik 

Z czego słyną Kaszuby? Ze swojej skomplikowanej historii, z nie do końca zrozumiałego języka oraz uroków krajobrazu. Potrafimy wymienić parę nazwisk słynnych Kaszubów, ale o teatrze działającym w tej części Pomorza niepochodzący z tamtych rejonów raczej nie słyszeli. To ma szansę zmienić się w TPK. Ukazała się właśnie książka, opowiadająca o fenomenie kaszubskiego teatru. Goście audycji: autor książki - prof. Daniel Kalinowski, dyrektorem Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie - Tomaszem Fopke, jedna z kuratorek wystawy "Morze/ Port/ Miasto" w Muzeum Miasta Gdyni - Anna Orchowska-Smolińska

02.00-03.00 - "Nocne żądze" Tomasz Żąda

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Piotr Firan

05.00-06.00 - "Trójka budzi: synth-pop" - Michał Kirmuć

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Sobolewski

W audycji m.in.:

6.50 Dziś Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112, aby zwiększyć świadomość o jego istnieniu, co ma się przekładać na nasze większe bezpieczeństwo. Jakie najczęściej sprawy zgłaszamy? Czy nadal zdarza się, że dzwonią "żartownisie", którzy blokują numer dla osób potrzebujących pomocy? Czym grozi takie zachowanie i jakie wyciągane są wobec takich osób konsekwencje? Reporter Michał Fedusio odwiedzi jedno z miejsc, gdzie pracują operatorzy numeru 112 i porozmawia z nimi o ich pracy.

7.15 - Ustka i Łeba "portami serwisowymi" - to miejsca, które będą zapewniały obsługę wiatraków na Bałtyku przez następnych kilkadziesiąt lat. Port serwisowy wymaga wielu zmian, m.in. w infrastrukturze miasta. To także doskonała okazja dla mieszkańców Ustki, Łeby i okolicznych miejscowości na znalezienie nowej pracy. Warto wspomnieć, że w ostatni weekend stycznia 1/3 energii elektrycznej wytwarzanej w naszym kraju pochodziła właśnie z siłowni wiatrowych. Do 2040 roku farmy na Bałtyku mają dostarczać kilka gigawatów mocy. Zyska na tym także środowisko. (przygot. Przemek Woś)

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gość - Krzysztof Bosak, Konfederacja. 

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Wojciech Surmacz 

W audycji o walce z Covid-19, stopach procentowych i kursach walutowych, rynku nieruchomości oraz o Facebooku w konflikcie z Unią Europejską. Gośćmi ekonomiści: Cezary Mech i Andrzej Sadowski. 

10.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler 

W audycji m.in.:

W audycji odwiedzimy Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, wrócimy do ogłoszonych w tym tygodniu nominacji do Oscara i powiemy o emocjach wokół nowego tłumaczenia powieści "Ani z Zielonego Wzgórza". Poza tym - relacja z planu filmowego produkcji "The Delegation", "Trójkowy felieton kulturalny" oraz "Powieść w Trójce". 

11.25 Emocje wokół nowego tłumaczenia powieści "Ani z Zielonego Wzgórza". W nowym wydaniu Ania jest „Anne z Zielonych Szczytów” a  pokój na facjatce został zmieniony na w pokój na pierwszym piętrze domu". Dlaczego to nowe tłumaczenie budzi tyle emocji?

Gość: Anna Bańkowska tłumaczka książki Lucy Maud Montgomery

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Tomasz Żąda 

Bohaterką i gościem audycji - Stashka czyli Katarzyna Hain - piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów. Jest dyplomowanym magistrem muzykologii. Gra na fortepianie i gitarze. Uprawia zróżnicowany repertuar, jest otwarta na wszelkie gatunki i ma już swój rozpoznawalny "stashkowy" styl. Dużo energii Stashce dają dzieci z prowadzonego przez nią zespołu MazurKids ze Szczytna, skąd pochodzi.

Z mazurskiego pochodzenia wynika też zamiłowanie Artystki do natury. Stashka zaczynała od dyplomu za arie i pieśni operowe. Później sprawdzała się w zespole cygańskim i jako członek Chóru Akademickiego, a następnie w chórkach, które wspomagały takie gwiazdy jak Ania Wyszkoni, Zakopower, Kasia Cerekwicka czy Marika. Doświadczenia, jakie zebrała podczas tras koncertowych i obserwacja kulis estrady w kraju i zagranicą, otworzyło jej drogę i perspektywę do działalności solowej.

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Tomasz Miara

W audycji m.in.:

13.30 Specjaliści z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku przeprowadzili perfuzję płuc. To pierwsza taka procedura w Polsce. Polega najprościej mówiąc na regeneracji narządu poza organizmem dawcy. - Aleksandra Nietopiel.

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Karol Gnat

W audycji m.in.:

15.50 Kryzys na wschodzie. Rosja planuje w najbliższym czasie strategiczne manewry nuklearne - ostrzega Wielka Brytania. A na Białorusi ruszyły białorusko-rosyjskiej ćwiczenia "Związkowa Stanowczość". – przyg. M. Suszek.

16.10 Wykładowca szpiegował uczniów? Taki zarzut profesorowi UMK, stawiają studenci, którzy podczas kolegium zostali zmuszeni do zainstalowania nieznanego oprogramowania. UMK rozpoczęło śledztwo – przyg. M. Kaczyńska.

17.10 Wcale nie w Warszawie, lecz w Gdańsku i Sopocie. To właśnie tutaj w zeszłym roku sprzedano najdroższe mieszkania w kraju. Za zakupy codzienne, również, o dziwo, nie zapłacimy najwięcej w stolicy, lecz na Dolnym Śląsku. Benzyna za to najdroższa jest na Pomorzu i Kujawach. Nasza reporterka, sprawdziła dlaczego niektóre rzeczy – choć nie jest to oczywiste – właśnie w danym miejscu są najdroższe – przyg. O. Nietopiel

17.20 Prezentacja wystawy poświęconej generałowi Ryszardowi Kuklińskiemu, prezentacja  medalu Distinguished Intelligence Medal, którym gen. Kukliński został uhonorowany w USA przez CIA za ważny wkład w działalność wywiadu Stanów Zjednoczonych.  M. Szymczakowska

18.00-19.00 - "Scena Kodyma" - Jędrzej Kodymowski 

19.00-22.00 - "Trzy strony dźwięku" - Łukasz Ciechański 

22.00-00.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik

LITERATURA W TRÓJCE: 

10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza. 

logo

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska

W Miejskiej Galerii Sztuki im. Zamoyskiego w Zakopanem odbył się wernisaż trzeciej edycji projektu wystawienniczego "Góry-Morze-Morze-Góry". Zestawienie twórczości artystów z Wybrzeża i Podhala pozwala na obcowanie ze sztuką tworzoną równolegle, w skrajnie odległych geograficznie środowiskach, podlegających odmiennym wpływom kulturowym, społecznym i intelektualnym. Postawy twórcze artystów dzieli również biografia, temperament, kod kulturowy i osobisty język ekspresji. Gościem będzie kurator wystawy Lidia Rosińska-Podleśny.

W audycji również o kolejnej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych "Long Story Short Film Festival" oraz o planach wystawienniczych Muzeum Warszawy. 

logo


06.00-09.00 - "Najlepszy dzień tygodnia" - Małgorzata Jakubowska i Szymon Jaworski

Zapraszamy na spotkanie z Konradem Królikowskim, reżyserem dokumentu "Bloki". To opowieść o polskim budownictwie mieszkaniowym od 1956 roku do czasów obecnych. To nie tylko historia architektury - to obraz współczesnej historii Polski opowiedziany przez socjologów, architektów i zwyczajnych mieszkańców. Film od stycznia dostępny jest w serwisie Youtube.

09.00-10.00 - "Rozbiegani" - Karina Terzoni

Porozmawiamy o Zimowym Ultramaratonie Karkonoskim. To bieg im. Tomka Kowalskiego, ultramaratończyka, zapalonego sportowca, alpinisty. Góry kojarzą się z nim nierozerwalnie. W nich trenował, wspinał się, tam został na zawsze… 

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Weronika Puszkar

Zawód: obserwator morski. Jakie są jego zadania, na czym się skupia, jakich dokonuje pomiarów i obserwacji?

15.00-16.00 - "Ratujemy świat" - Ada Janiszewska

Do jakich wyborów skłania klientów umieszczanie w restauracyjnym menu informacji o wpływie dań na środowisko? Czy dzięki temu częściej wybierają dania roślinne?

16.00-17.00 - "Czwarty bieg" - Piotr Galus

Masz katar? Boli cię głowa? Nie ćwicz, bo możesz pogorszyć sprawę i wydłużyć czas rekonwalescencji. Porozmawiamy z lekarzem medycyny sportowej Maciejem Koźmińskim o tym, dlaczego trening nawet przy lekkim przeziębieniu to nienajlepsze rozwiązanie. Co się dzieje w organizmie, kiedy ćwiczymy chorzy, jakie mogą być tego skutki?

18.00-20.00 - "Będzie głośno" - Damian Sikorski

Ania Leon to artystka, która pierwsze szlify zdobywała w Los Angeles studiując Vocal Performance na Musicians Institute College of Contemporary Music. Młoda wokalistka i autorka tekstów pracuje nad debiutanckim albumem, który ukaże się wiosną 2022 roku. Materiał reprezentuje gatunek określany jako dark-pop. Pierwszy, debiutancki singiel Ani to utwór "Łezki". Wokalistka nagrała również cover utworu Krzysztofa Zalewskiego "Miłość, miłość". Na spotkanie z artystką zapraszamy po godzinie 18.00. Natomiast po godzinie 19 gośćmi audycji będą członkowie zespołu Reflektor.

22.00-00.00 - "Rock blok" - Bartek Koziczyński

Łukasz Żurkowski opowie o płycie "Kurz".

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - Bruno Schulz "Sanatorium pod Klepsydrą", czyta Mateusz Rusin, aktor Teatru Narodowego.

logo


W ramach "Ferii z gwiazdami" antenę i social media PRD opanuje w piątek Sara James - wokalista, zwyciężczyni 4 edycji "The Voice Kids", reprezentantka Polski w konkursie Eurowizji Junior 2021. 

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - 11 lutego 1847 roku (175 lat temu) urodził się wielki wynalazca Thomas Alva Edison.​ Poznamy jego życiorys i wynalazki.

17.15 - "Rodzina pod żaglami" - Jak wezwać pomoc i jak pomagać innym w podróży.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" -  Z niecierpliwością oczekujemy weekendów, świątecznych przerw w pracy, wolnych dni żeby wreszcie robić to, na co mamy ochotę. Ale kiedy w końcu mamy czas dla siebie wcale nie umiemy z niego skorzystać. Nadrabiamy zaległości w domowych i zawodowych obowiązkach, robimy zakupy, zapisujemy się na kolejne kursy, bierzemy dodatkowe prace i w sumie naprawdę nie mamy czasu dla siebie. Czas wolny to ten, w którym nie wypełniamy żadnych obowiązków, ponieważ tylko wtedy możemy zadbać o nasze psychiczne potrzeby. Wolny czas jest jak lustro, w którym oglądamy własne oblicze. Jeśli boimy się, że to, co zobaczymy nie spodoba się nam, wolimy uciec w pracę i następne zajęcia, a wielu z nas nie może przestać w wolnej chwili zapomnieć o kłopotach. Gość - Joanna Bylinka-Stoch, psycholog. 

23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - Gościem audycji będzie Paulina "Brzózka" Brzozowska. Wokalistka, autorka tekstów i muzyki. Śpiewała z wieloma gwiazdami polskiej sceny muzycznej, m.in. Marylą Rodowicz, Marysią Sadowską, Januszem Szromem, zespołem Dżem, Krzysztofem Herdzinem, Mietkiem Szcześniakiem. Wzięła udział w nagraniu płyty Wojtka Gęsickiego „Wyszukana Prostota”, uczestniczyła wielokrotnie w warsztatach wokalnych prowadzonych przez Elżbietę Zapendowską, Andrzeja Głowackiego czy Grażynę Łobaszewską.

Obecnie współpracuje z Tomkiem Kamińskim oraz Stanem Borysem, współtworząc ich chórek. Jest laureatką wielu polskich festiwali i konkursów piosenki oraz programu telewizyjnego „Szansa na Sukces”, w których nagrodę wyśpiewała sobie śpiewając piosenkę zespołu Dżem.

Źródło - serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

14.00 - Słuchowisko "Dzieci z Bullerbyn" Astrid Lindgren. Adaptacja: Elżbieta Matyja. Teatr Polskiego Radia z 2010 roku. Wystąpili: Małgorzata Steczkowska, Jan Rotowski, Magdalena Kusa, Natalia Jankowicz, Maciej Falana i Iwo Failhauer. 

.

 

07.00 - "Muzyka epoki Chopina" - Maciej Łukasz Gołębiowski

W audycji zabrzmią m.in. trzecia część Koncertu fortepianowego As-dur op. 2 Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego w wykonaniu Emiliana Madeya, z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą Łukasza Borowicza, pierwsza część I Kwartetu smyczkowego d-moll Stanisława Moniuszki w interpretacji Royal String Quartet oraz czwarta część "Zima" III Symfonii F-dur Zygmunta Noskowskiego (wyk. Narodowa Orkiestra Polskiego Radia, dyr. José Maria Florêncio), a także 6 Preludiów op. 37 Romana Statkowskiego w interpretacji Lidii Kozubek. 

17.00 - "Arcydzieło miesiąca" - Magdalena Sawicka [PREMIERA] 

Drugi odcinek poświęcony Sonacie fortepianowej b-moll op. 35 Fryderyka Chopina. Wśród wykonawców: Artur Benedetti Michelangeli, Grigorij Sokołow, Jewgienij Kissin oraz Andrzej Jagodziński Trio. W audycji usłyszymy również krótki utwór literacki z 1937 roku autorstwa Ilse Leutz "Sonata b-moll. Powieść o Chopinie". 

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski 

Tym razem odwrotnie: białe na czarnych, gdyż klawiatury klawesynu z reguły mają tak właśnie odwrócone kolory. Porównamy, wyjątkowo, dwa nagrania Wariacji Goldbergowskich: fragmenty rejestracji uznanego pianisty wyznającego nowoczesne, XX-wieczne podejście do muzyki Bacha oraz najnowszą płytę Marcina Świątkiewicza, klawesynisty już sławy światowej, grającego prawdziwie, z pełnym przekonaniem - i z odwagą, na którą nie stać chyba nikogo innego. 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Polskie Radio wspiera polską muzykę

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 13:30
Ponad połowa piosenek goszczących na wszystkich antenach Polskiego Radia wykonywana jest w języku polskim. Do tego dochodzą koncerty, recitale, okolicznościowe albumy i internetowe serwisy specjalne – publiczny nadawca jak nikt inny wspiera rodzimych artystów zajmujących się muzyką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zapraszamy na ferie z Polskim Radiem!

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 19:00
Relacje reporterskie o ciekawych i atrakcyjnych miejscach, a także o bezpieczeństwie podczas zimowego wypoczynku. Przegląd najciekawszych wydarzeń z poszczególnych województw - propozycje aktywności  oraz wiele atrakcji dla najmłodszych. Dla młodzieży - audycje muzyczne, sportowe, ale również naukowe. Zapraszamy na ferie z Polskim Radiem!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pekin 2022: Polskie Radio Oficjalnym Nadawcą Radiowym

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2022 09:00
Ponad sto godzin transmisji, relacji, raportów i ciekawostek na sześciu antenach oraz specjalny internetowy serwis olimpijski – w taki sposób Polskie Radio, będące Oficjalnym Nadawcą Radiowym Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022 – obsłuży zmagania na sportowych arenach. Transmisje wyemitują: Jedynka, Trójka, Czwórka i PR24. Audycje nawiązujące do Igrzysk pojawią się również w Polskim Radiu Kierowców i Polskim Radiu Dzieciom. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płyta Polskiego Radia z muzyką Wojciecha Karolaka nagrodzona

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2022 11:15
Polskie Radio laureatem pierwszego miejsca w kategorii Historyczny Album Roku (w ankiecie czytelników Jazz Top 2021) za płytę z serii "Polish Radio Jazz Archives vol. 34 - Wojciech Karolak". Nagrodę przyznało "Jazz Forum", a wydawcą płyty jest Agencja Muzyczna Polskiego Radia.
rozwiń zwiń