Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.
06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zaprasza Daniel Wydrych i Krzysztof Świątek
Gośćmi audycji (o godzinie 7.15) Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa oraz (o godzinie 8.15) Jan Józef Kasprzyk, szef urzędu ds. kombatantów i osób represjonowanych.
09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek
Wiosna w pełni, ale tylko w kalendarzu, bo przymrozki, oblodzenia i opady śniegu. To zjawiska, z którymi mimo pory roku nie możemy się rozstać. O zmianach klimatu związanych nie tylko z chłodną wiosną, ale też z coraz częściej nawiedzającymi nas wichurami, tornadami i trąbami powietrznymi w rozmowie z ekspertami – Grzegorzem Walijewskim z IMGW oraz fizykiem atmosfery Szymonem Malinowskim.
Z kolei w Międzynarodowym Dniu Tańca (przypadającym właśnie 29 kwietnia) także o tym, że taniec to jedna z najlepszych metod na poradzenie sobie ze stresem i odreagowywaniem złych emocji ! O czym instruktorka tańca Agnieszka Szymańska-Kierlandczyk.
Jak w każdy piątek - rekomendacje kulturalne Małgorzaty Raduchy i turystyczne propozycje Sławy Bieńczyckiej.
13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Zbigniew Zegler
W audycji relacja z rozpoczynającej się Wiosny Jazzowej w Zakopanem oraz relacja Pawła Sztompke - o koncercie muzyki filmowej w filharmonii w Lublinie. W ostatniej kwietniowej audycji - wiosenne przeboje polskich zagranicznych artystów oraz zapowiedzi i relacje ze znakomitych imprez odbywających się pod patronatem Programu Pierwszego Polskiego Radia.
19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka
* Prowincja Mustang w Nepalu to dawne buddyjskie Królestwo Lo, które formalnie istniało do 2008 r. Położone jest tuż przy granicy z Tybetem, w wysokich górach, gdzie znajdują się groty z nigdy wcześniej niebadanymi malowidłami. Kilka lat temu widziała je dr Marta Żuchowska, archeolog z UW, która opowie o tym w audycji.
Dotarcie do niektórych grot wymagało alpinistycznych umiejętności. Zamieszkiwali je niegdyś mnisi buddyjscy szukający miejsca do medytacji. Skupieniu i modlitwie miały sprzyjać malowidła, które pokrywają do dziś ściany grot. Mustang - kulturowo związany z buddyzmem tybetańskim - do 1992 r. był zamknięty dla świata i dopiero w ciągu ostatnich 3 dekady naukowcy mieli szansę zadokumentować niszczejące polichromie. Nie wszystkie groty zostały jednak odkryte ze względu na skrajnie trudne dojście. Swoją cegiełkę do ratowania dziedzictwa Królestwa Lo chce dołożyć dr Żuchowska, która planuje ponowną wyprawę do Mustangu jesienią tego roku.
* Wedle tradycji kościoła etiopskiego słynna Arka Przymierza została wywieziona potajemnie z Jerozolimy przez młodego etiopskiego władcę Menelika I i przywieziona do Afryki. Do dziś Etiopczycy wierzą, że jest ona przechowywana w mieście Aksum - kolebce ich państwowości. Gość - prof. Hanna Rubinkowska-Anioł - etiopistka z Katedry Języków i Kultur Afryki Wydziału Orientalistycznego UW.
Wedle przekazów, Menelik I - pierwszy król Etiopii - był owocem związku królowej Saby- Makedy i króla Izraela - Salomona. Kiedy miał 20 lat odwiedził ojca w Jerozolimie i wykradł tę cenną relikwię. Etiopia jest jednym z najstarszych chrześcijańskich państw na świecie. Chrystianizacja potężnego królestwa Aksum miała miejsce już w IV wieku. I to właśnie do stolicy - do miasta Aksum - miała ostatecznie trafić Arka, dla której wybudowano specjalną Kaplicę Tablic przy Kościele Matki Bożej Syjonu. Relikwia trzech wielkich religii jest pilnowana przez strażnika Arki. To jedyna osoba, która może ją oglądać.
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - "Emancypantki" Bolesława Prusa - nagranie z 1974 roku. Występują: Andrzej Szczepkowski, Zofia Rysiówna, Ewa Wiśniewska, Wanda Łuczycka, Andrzej Seweryn, Jan Englert, Joanna Jędryka w roli Madzi Brzeskiej. Reżyseria Zofia Rakowiecka, realizacja Stanisława Grotowska, adaptacja - Jadwiga Skotnicka.
21.45 - "Chłopi" Władysława Reymonta w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (Radiobook).
23.50 - Fragmenty Radiobooka z powieścią Edgara Allana Poe "Opowieści Artura Gordona Pyma" w interpretacji Krzysztofa Kołbasiuka.
00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński
00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Łukasz Jarosz "Pełnia Robaczego Księżyca" - aud. Iwony Smolki
01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Ewa Szczecińska
Karol Szymanowski Uwertura koncertowa op. 12, wyk. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Antoni Wit; Karol Lipiński Trio smyczkowe g-moll op. 8, wyk. Wojtek Proniewicz, Adam Roszkowski – skrzypce, Jan Roszkowski – wiolonczela
02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marcin Majchrowski
Erich Wolfgang Korngold, Antonín Dvořák, Johan Helmich Roman, Elsa Barraine, Jean Sibelius, Ika Peyron, Ludwik van Beethoven, Algot Haquinius, Ottorino Respighi, Maurice Durufle, Franciszek Schubert, Victor Herbert, Robert de Visee, Astor Piazzolla, Robert Schumann, Tomaso Albinoni
06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Ewa Szczecińska
Fryderyk Chopin Sonata g-moll op. 65, wyk. Roman Jabłoński – wiolonczela, Krystyna Borucińska – fortepian; Karol Szumanowski II Kwartet smyczkowy, wyk. Kwartet Akademos; Ludomir Różycki Nokturn fis-moll op. 30 nr2, wyk. Roman Jabłoński – wiolonczela, Krystyna Borucińska – fortepian
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński
Gościem audycji wszechstronna, gruntownie muzycznie wykształcona artystka i multiinstrumentalistka Marta Zalewska. Z artystką spotykamy się w dniu premiery dwupłytowego wydawnictwa - "Marta Zalewska Orchestra & Dżamble" - drugiego albumu z serii wydawniczej, prezentującej koncerty radiowej Dwójki z cyklu "Jazz.PL". Powstała płyta jest zapisem koncertu, jaki miał miejsce w sierpniu ubiegłego roku w 50. rocznicę wydania albumu "Wołanie o słońce nad światem" legendarnego zespołu Dżamble.
W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego 13 sierpnia 2021 r. Marcie Zalewskiej towarzyszyła jazzrockowa grupa, składająca się ze znakomitych muzyków młodego pokolenia. Na drugiej płycie wydawnictwa otrzymujemy dokonany przez Dyrektor Programu 2 Polskiego Radia - Małgorzatę Małaszko oraz przez dziennikarza muzycznego Piotra Metza wybór jedenastu oryginalnych nagrań Dżambli z zasobów archiwalnych Polskiego Radia z lat 1969-1971.
Spotkanie z Martą Zalewską w Poranku Dwójki o godz. 9.30.
Mówi o sobie, że jest polskim artystą dla chętnych. I dodaje: Umiem coś, mam jakieś talenty, ale żeby nie nabyć depresji, to jednak człowiek powinien stać się przydatny. I jeżeli zauważam, że moje piosenki mają jakieś znaczenie dla pojedynczych osób, to znaczy, że jestem pożyteczny. Gościem w cyklu Jazzowa Rozmowa będzie wokalista, kompozytor, pianista - Stanisław Soyka.
Rozmowę poprowadzi o 8.30 Andrzej Zieliński.
Ponadto w audycji: Ramię w ramię - Międzynarodowy Dzień Tańca i jego trzydniowy program stworzony we współpracy z artystami z Ukrainy i Polski oraz Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Camera.
10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska
10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Czerny i inne chłopaki, czyli (nie)sławni twórcy etiud, wprawek i sonatin
11.10-12.00 - Wolfgang Amadeus Mozart Koncert fortepianowy c-moll KV 491, wyk. Leif Ove Andsnes – fortepian, Mahler Chamber Orchestra
12.05-12.45 - Ludwig van Beethoven Symfonia nr 8 F-dur op. 93, Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Kazimierz Kord
12.45-13.00 - "Głosy z przeszłości" / Andrzej Korzyński - opr. Jakub Kukla
13.00-15.00 - "Dwudźwięki na 85 obrotów" - prowadzą Marcin Majchrowski i Piotr Metz
70. urodziny Ewy Podleś
Robert Schumann Frauenliebe und leben wyk. Ewa Podleś - alt, Jerzy Marchwiński - fortepian; Manuel de Falla El Amor Brujo - muzyka z baletu, wyk. Ewa Podleś - alt, Sinfonia Varsovia, dyr. Krzysztof Penderecki (03.1992, Studio Koncertowe PR im. W Lutosławskiego); Ernest Chausson Chanson perpetuelles, wyk. Ewa Podleś - alt, Jerzy Marchwiński - fortepian, Kwartet Śląski
16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Jamrozek
18.00-19.00 - "Jazz.PL" - prowadzi - Andrzej Zieliński
Bernard Maseli Septet 'Tribute to Jerzy Milian'
19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś
Koncert symfoniczny. Pamięci Maestro Kazimierza Korda w 1. rocznicę śmierci - transmisja z Filharmonii Narodowej
Augustin Hadelich – skrzypce, Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Andrzej Boreyko
Karol Szymanowski I Koncert skrzypcowy op. 35; Gustav Mahler V Symfonia
Przerwa: autorzy: Marcin Majchrowski i Róża Światczyńska
21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Strefa literatury: Dramaty Tomasza Łubieńskiego - aud. Wacława Holewińskiego
22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Karnawał instrumentów - prowadzi Łukasz Borowicz
23.00-00.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta" - Tamara Duda "Córeczka", czyta Katarzyna Dąbrowska, opr. Elżbieta Łukomska.
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Tadeusz Konwicki "Mała apokalipsa", czyta Adam Ferency.
19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Sprawa pułkownika Miasojedowa", czyta Mariusz Benoit.
"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.
00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Barbara Marcinik
02.00-03.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański
03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Mateusz Drozda
05.00-06.00 - "Trójka budzi: synth-pop" - Michał Kirmuć
06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Sobolewski
W audycji m.in. o sezonie grillowym. Nie wszędzie jednak grilla można rozpalić. Jakie obowiązują zasady: gdzie można grillować, a gdzie jest to zakazane? A jeśli już znajdziemy miejsce, gdzie w spokoju i zgodnie z regułami będziemy mogli przyrządzić ulubione dania, to jakiego grilla wybrać: węglowego, gazowego czy może elektrycznego? Które są najzdrowsze dla nas, a które nie trują środowiska? W sondzie zapytamy także o to, co Polacy najchętniej wrzucają na ruszt
Majówka to także czas wyjazdów i spędzania czasu także w towarzystwie alkoholu. Co roku, w wolne dni, na polskich drogach dochodzi do wielu kolizji i wypadków. Najczęściej ich przyczyną jest właśnie alkohol. Co zrobić, kiedy widzimy na drodze auto jadące slalomem? Co, jeśli zgłosimy kierowcę, który nie jest pod wpływem procentów? Czy grozi nam wówczas jakaś kara? Nasza reporterka założy także alkogogle i opowie, co w nich widzi i jak się czuje.
08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz
Gościem Wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka (PPS).
09.00-10.00 - "Winien i ma" - Wojciech Surmacz
10.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Piotr Firan
W audycji m.in.: o zbiorze czternastu prac Marca Chagalla, który trafił do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Dzieła pochodzą z kolekcji rodziny Chagalla, a powstały w powojennym okresie twórczości artysty. Artysta sięgał po różne środki wyrazu, łączył techniki. Zakup dzieł Marca Chagalla został zrealizowany dzięki środkom z rezerwy przekazanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. O tym - kuratorka wystawy, Anna Manicka.
W audycji także o Międzynarodowym Dniu Tańca i projekcie "Ramie w ramię". Trzydniowy program został stworzony we współpracy z artystami z Ukrainy i Polski. Odbędą się warsztaty dla dzieci, pokazy taneczne ukraińskich i polskich tancerzy, premiera filmu oraz panel z udziałem ludzi tańca obu narodów. Obchody zakończą się 30 kwietnia pokazem prac choreograficznych i filmów tańca, stworzonych przez studentów i absolwentów Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu i Zakładu Tańca w Katowicach oraz polską premierą filmu tanecznego "Vodurudu" ukraińskiego reżysera i choreografa, założyciela Apache Crew - Anatolija Sachivko. Gość: Jadwiga Majewska Kierownik Działu Naukowo-Wydawniczego w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Michał Margański
13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Witold Lazar
W audycji m.in. "Trójkowy punkt techniczny", a w nim rekonstruowanie i digitalizacja filmów. W dobie szczególnej troski o zachowanie dóbr kultury odwiedzamy miejsce, w którym filmom "przedłuża się życie". W Polsce dba o to Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny. Przejdziemy krok po kroku proces rekonstrukcji (od skanowania, przez krystalizację dźwięku po montaż) oraz poznamy tajniki najnowszych technologii digitalizacyjnych (m.in. o tym, że na nowych ogniotrwałych taśmach, film wytrzyma w każdych warunkach do min. 500 lat).
15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Mateusz Drozda
18.00-19.00 - "Scena Kodyma" - Jędrzej Kodymowski
19.00-22.00 - "Lista przebojów Trójki" - Łukasz Ciechański, Tomasz Miara
22.00-24.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik
LITERATURA W TRÓJCE:
10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza.

10.00-11.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo
Przegląd premier kinowych Łukasza Muszyńskiego.
12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Maciek Wójcik
Fizyka w muzyce - zajrzymy do zakładu lutniczego. Z jakiego drewna tworzy się skrzypce? Dlaczego otwory w tych instrumentach mają taki właśnie kształt i są zupełnie inne niż np. w gitarze? Jak powstaje dźwięk skrzypiec?
15.00-16.00 - "Ratujemy świat" - Kasia Dydo
Czym jest moda cyrkularna? O tym i o upcyklingowym konkursie dla projektantów opowie Ewa Polkowska projektantka, wykładowca w Międzynarodowej szkole kostiumografii i projektowania. Przedstawimy również alternatywę dla podróży lotniczych żeglarskiej kooperatywy z Francji.
17.00-18.00 - "Teraz k-pop!" - Klaudia Tyszkiewicz
W podróży, na spacerze, z przyjaciółmi na pikniku, na rodzinnym grillu czy w czasie słodkiego leniuchowania - bez względu na to, jak masz zamiar spędzić majówkę, w tej audycji znajdziesz K-popowe przeboje, które będą Ci towarzyszyły przy wszystkich aktywnościach. Zapraszamy na przegląd największych, tanecznych przebojów, które są uniwersalne.
18.00-20.00 - Koncert w Czwórce / Footprints on the moon
Z okazji premiery składanki "Będzie Głośno! Vol.4" z piosenkami artystów, którzy zgłosili się do piątej edycji konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno!" w 2021 roku, koncert zespołu Footprints on the moon. Na składance pojawił się ich utwór "All of the time". Footprints on the moon to trzech muzyków, którzy grają ze sobą od dwóch lat. Lubią łączyć zarówno różne brzmienia i gatunki.
22.00-00.00 - "Rock Blok" - Bartek Koziczyński
Zespół Bastard Disco opowie o swoim trzecim albumie zatytułowanym "Satelity".
00.00-02.00 - "BEATmaszyna" - Piotr Truszkowski
LITERATURA W CZWÓRCE:
10.45 - "Lektura w Czwórce" - fragmenty książki "Podróże z Herodotem" Ryszarda Kapuścińskiego, czyta Paweł Krucz.
07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Wybieramy się w 5-ta stronę świata - tam gdzie zaprowadzi nas wyobraźnia i pomysł.
11.00-12.00 - "Bliskie i dalekie wyprawy smoka z człowiekiem" - kwietniówko - majówka smoka Adasia, czyli słów kilka o stolicach polski, a także grill nad Jeziorem Powidzkim.
15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Co można zrobić z marchewki.
17.15 - "Rodzina pod żaglami" - Czy na morzu można pracować i żyć?
Dla dorosłych:
21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Z jakiego powodu czujemy smutek? Co sprawia, że smutek nie chce odejść? W jaki sposób reagować na pojawienie się smutku. Dzięki temu smutek przestaje jawić się nam jako wróg, a staje się naszym życzliwym sprzymierzeńcem. Takie podejście pomaga w rozwinięciu umiejętności regulowania emocji. Gość: Artur Gębka - autor książki "Smutek, którego nikt nie chciał".
23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - Gościem audycji będzie Piotr Rubens Rubik. Rubens funkcjonuje od lat w branży muzycznej jako uznany gitarzysta i songwriter. Na co dzień zasila zespół Darii Zawiałow jako gitarzysta. Jest współtwórcą wielu polskich hitów, a jednym z nich jest "Złoto" Mroza Mini-album Piotra zawiera pięć niezwykle osobistych utworów. Wszystkie piosenki, które trafiły na "Wynoszę się" zostały napisane, skomponowane i wyprodukowane przez niego samego. Piotrek nagrał każdą partię utworu samodzielnie z wyjątkiem bębnów. Prywatnie tata dwóch synów.

07.00 - "Muzyka epoki Chopina" - Milena Gąsienica
W audycji prezentacja dzieł Zygmunta Noskowskiego, Józefa Elsnera i Władysława Żeleńskiego. W programie zabrzmią m.in. trzecia część Prestissimo z Sonaty skrzypcowej a-moll Noskowskiego w interpretacji Donata Deaky’ego i Jolanty Sosnowskiej oraz wybrane części z Missy Solemnis F-dur op. 49 w wykonaniu Cantores Minores Wratislavienses, Kapeli Jasnogórskiej pod dyrekcją Jarosława Jasiura.
17.00 - "Arcydzieło miesiąca" - Magdalena Sawicka [PREMIERA]
Czwarty odcinek poświęcony Balladzie F-dur op. 38 Fryderyka Chopina. Wśród wykonawców m.in. Charles Richard-Hamelin, Fou Tsong oraz Arthur Schoonderwoerd. W programie zabrzmi ubrany w słowa początkowy fragment Chopinowskiego arcydzieła: Ballada de Mallorca, czyli mała kantata chóralna Manuela de Falli.
21.00 - "Chopin inspiruje" - Wojciech Krzyżanowski [PREMIERA]
Kolejny odcinek audycji poświęcony Ukraińskim muzykom. Tym razem rozmawa z kompozytorem Ostapem Manulyakiem i skrzypkiem Ostapem Manko m.in. o tożsamości narodowej artystów.