Polskie Radio

"Polish Radio Jazz Archives 35 – Janusz Skowron". Nowy album Agencji Muzycznej Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 12:12
13 maja 2022 roku pojawi się w sprzedaży 35 już płyta w serii Polish Radio Jazz Archives. Wydawcą albumu "Janusz Skowron Polish Radio Jazz Archives 35" jest Agencję Muzyczną Polskiego Radia. Nagrania umieszczone na płycie pochodzą z lat 1981-1998.
Polish Radio Jazz Archives 35  Janusz Skowron
„Polish Radio Jazz Archives 35 – Janusz Skowron”Foto: mat.promocyjne

Najskromniejszy z wielkich…

13 maja 2022 roku pojawi się w sprzedaży już 35 płyta w serii Polish Radio Jazz Archives: "Janusz Skowron Polish Radio Jazz Archives 35" wydawanej przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia.

Zmarły w 2019 roku Janusz Skowron był w polskim jazzie postacią wyjątkową. Niewidomy pianista z Zakładu dla Niewidomych w Laskach pod Warszawą, który tuż po maturze w połowie lat 70. ubiegłego wieku trafił na jazzowe warsztaty w Chodzieży, a stamtąd do… panteonu polskiej muzyki jazzowej.

Janusz Skowron był jednym z najbardziej poszukiwanych tzw. sidemanów w Polsce. Przez cztery dekady swojej działalności wziął udział w nagraniu ponad 70. płyt nie tylko jazzowych. Był człowiekiem zafascynowanym nowymi technologiami, z których skrzętnie korzystał. Znany był też z nieprzeciętnego poczucia humoru i skłonności do czynienia kolegom-muzykom psikusów.

Jazz i muzyka rozrywkowa

Janusz Skowron grał i nagrywał w najistotniejszych dla polskiego jazzu przełomu XX i XXI wieku składach: Kwartecie Kazimierza Jonkisza, String Connection, Freelectronic Tomasza Stańki, Kwartecie Zbigniewa Namysłowskiego, Walk Away Krzysztofa Zawadzkiego. Współpracował z tuzami polskiego jazzu: Zbigniewem Lewandowskim, Krzysztofem Ścierańskim, Maciejem Strzelczykiem, Piotrem Rodowiczem, Zbigniewem Jaremką, czy Zbigniewem Wegehauptem, ale także wybitnym performerem Andrzejem Mitanem.

Skowron nagrywał też z przedstawicielkami muzyki rozrywkowej jak Maryla Rodowicz, Hanna Banaszak, Łucja Prus, Ewa Bem, a nawet rockowymi grupami Lady Pank i Perfect.

Niepublikowane nagrania z archiwów Polskiego Radia 

Nagrania umieszczone na płycie "Janusz Skowron Polish Radio Jazz Archives 35" pochodzą z lat 1981-1998 i jak wszystkie inne w serii zostały wydobyte z radiowych archiwów. W większości dotychczas nie były publikowanych na płytach. Każdy z utworów został opisany barwnie przez Tomasza Tłuczkiewicza w towarzyszącym albumowi tekście, a opisy uzupełniają cytaty z wypowiedzi o Januszu kolegów muzyków: Kazimierza Jonkisza, Krzesimira Dębskiego, Krzysztofa Ścierańskiego, Tomasza Stańki, Witolda Szczurka, Cezarego Konrada i Piotra Wojtasika.

Ten album, to w istocie wyjątkowe podsumowanie działalności Janusza Skowrona w ostatnich dwu dekadach XX wieku.

Wyjątkowa seria Agencji Muzycznej Polskiego Radia

W serii "Polish Radio Jazz Archives", wydawanej przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia, można znaleźć najciekawsze nagrania jazzowych sesji i koncertów z Archiwów Polskiego Radia. Dotychczas ukazały się płyty z nagraniami m.in. Krzysztofa Komedy, Mieczysława Kosza, Zbigniewa Seiferta, Wojciecha Karolaka, Stana Getza, Dona Ellisa, Dizzy Gillespiego i wielu innych. Miłośnikom jazzu polecamy przyjrzenie się tej serii bliżej.

Mat. promocyjne

Czytaj także

"Andrzej Ratusiński Retrospective". Nowy album Agencji Muzycznej Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2022 13:58
Polskie Radio poleca kolejny album w serii FROM THE POLISH RADIO ARCHIVES, zatytułowany "Andrzej Ratusiński Retrospective". Dwupłytowy album stanowi prezentację sztuki pianistycznej tego artysty światowej sławy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płyty Agencji Muzycznej Polskiego Radia nominowane do Fryderyków 2022

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2022 14:01
Dwa wydawnictwa Agencji Muzycznej Polskiego Radia z szansą na zdobycie Fryderyka 2022! Mowa o płytach "Eugeniusz Morawski - Kompozytor wyklęty", nominowanych w kategorii: Album Roku - Muzyka Symfoniczna oraz o płytach "Mikołaj Gomółka: Melodie na psałterz polski cz. 3 vol. 5 & 6", nominowanych w kategorii: Album Roku - Muzyka Dawna. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nędza uszczęśliwiona" w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 10:00
"Nędza uszczęśliwiona" to najprawdopodobniej pierwsza polska opera zaprezentowana na publicznej scenie. W piątek 22 kwietnia ukazała się na płycie CD, w koncertowym wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Marta Zalewska Orchestra & Dżamble" - nowa płyta w serii "Jazz.PL"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 13:25
Właśnie ukazał się (29 kwietnia) drugi album z nowej serii wydawniczej, prezentującej koncerty radiowej Dwójki z cyklu "Jazz.PL". Tym razem jest to dwupłytowe wydawnictwo "Marta Zalewska Orchestra & Dżamble".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jestem tu" - nowy utwór grupy Harlem [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 11:00
Ukazujące się dziś nagranie "Jestem tu" i kolejny numer "Crazy Town", który ukaże się 10 maja, zapowiadają kolejną płytę grupy Harlem - "Nieznany świt". Single i płytę wydaje Agencja Muzyczna Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tato, kup mi dżinsy". Muzyczna propozycja Kasi Moś [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 09:30
Agencja Muzyczna Polskiego Radia przedstawia najnowszy singiel Kasi Moś "Tato, kup mi dżinsy". Piosenka zwiastuje nadchodzący album artystki "Kasia Moś – Karin Stanek", którego premiera już 27 maja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Crazy Town" - nowy utwór grupy Harlem [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 12:00
Agencja Muzyczna Polskiego Radia i zespół Harlem przedstawiają dwa single: "Jestem tu" i "Crazy Town", zapowiadające album "Nieznany świt", którego premiera już 20 maja.
rozwiń zwiń