Polskie Radio Dzieciom

"Trzy krowy w niebieskich kajakach", czyli historia, która wydarzyła się naprawdę. Kulisy w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2024 13:19
Pewnego dnia w głowach trzech przyjaciółek rodzi się szalony plan. Mają już serdecznie dość nudnego życia i złego traktowania. Postanawiają wynająć kajaki z pobliskiej wypożyczalni i popłynąć w siną dal, by zwiedzić świat i poczuć smak wolności. Jest tylko jeden problem: Gryzelda, Mućka i Fela są… krowami. A co ciekawe, jak wyjaśnił gość "Poranka", Andrzej Marek Grabowski autor książki p.t.: "Trzy krowy w niebieskich kajakach", jest to historia prawdziwa, która zainspirowała go do opisania jej dzieciom.
Andrzej Marek Grabowski
Andrzej Marek Grabowski Foto: Polskie Radio / Stanisław Leszczyński

"Trzy krowy w niebieskich kajakach" to historia o tym jak krowy wybrały wolność i zdecydowały się na szczęśliwie życie wśród innych dzikich zwierząt. Jak to się stało i w jaki sposób historia ta stała się pomysłem na stworzenie książki opowiedział w "Poranku" gość Martyny Chuderskiej.

- Byłem akurat na Mazurach i naprzeciw mojego pensjonatu, było ogromne pastwisko, na którym pasły się krowy, obok zaś po jeziorze pływały kajaki. Druga część historii wydarzyła się w innym miejscu, ale brały w niej udział również zwierzęta - opowiadał Andrzej Marek Grabowski.

Trudno sobie wyobrazić, aby prawdziwe uciekinierki korzystały z kajaków albo innych środków lokomocji – ale… kto wie, jak było naprawdę - żartował gość "Poranka" i dodał. - Jedno jest pewne: któregoś dnia krowy pasące się w okolicach Białowieskiego Parku Narodowego dołączyły do pasącego się stada żubrów i zostały z nimi.

Jak zaznaczył Andrzej Marek Grabowski, jego marzeniem jest to, aby książki dla dzieci podobały się także dorosłym. - Lubię przemycić tam różne drobiazgi, których dzieci nie zauważą, a z których dorośli się pośmieją, bo książki dla dzieci powinny być zabawne i optymistyczne. To ważne także dla dorosłych - wyjaśnił pisarz.

Andrzej Marek Grabowski i Martyna Chuderska w studiu Polskiego Radia Dzieciom Andrzej Marek Grabowski i Martyna Chuderska w studiu Polskiego Radia Dzieciom

Więcej w zapisie rozmowy:

Posłuchaj
59:05 2024_04_16 08_00_18_RadioDzieciom_Poranek.mp3 W "Poranku" Andrzej Marek Grabowski i "Trzy krowy w niebieskich kajakach"

 

   

Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Andrzej Marek Grabowski
Data emisji: 16.04.2024
Godzina audycji: 8.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polski Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Delikatny zachwycający i tajemniczy. Co motyl ma wspólnego z niedźwiedziem?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2024 18:00
Chociaż motyle sią bardzo delikatne to w "Poranku" Polskim Radiu Dzieciom, biolog Agnieszka Suszczyńska porównała je do niedźwiedzi. Dlaczego? Bo podobnie jak te duże ssaki zapadają w sen zimowy, zwany diapauzą. Czy wszystkie motyle są pięknie ubarwione, gdzie na świecie można spotkać najwięcej gatunków, jak się rozwijają i czy to prawda, że żyją tylko chwilę? W Dniu Motyli zapraszamy do wysłuchania audycji Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Każdy z nas jest Pinokiem, który uczy się życia". Premiera historii o drewnianym chłopcu w Teatrze Wielkim

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2024 15:09
- Pinokio to historia o dojrzewaniu, o tym jak stajemy się dorośli i czym jest człowieczeństwo. A wszystkie historie, jakie przeżywa drewniany chłopiec, są tymi, które doświadcza każdy z nas. Naszym zadaniem jest pokazać to w mądry sposób - powiedziała Anna Hop - reżyserka i choreografka baletu "Pinokio", gość "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń