Polskie Radio Dzieciom

Sprzątanie świata wcale nie musi być potrzebne. Co zrobić, aby tego nie robić?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2024 16:04
Chociaż sprzątanie towarzyszy nam na co dzień, to i tak nie lubimy tego robić. A jak stwierdził gość "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom cały sekret tkwi w tym, abyśmy nie musieli tego robić, a nauczyli się żyć i postępować tak aby porządek w domu i na świecie był naszym nawykiem. O ekologicznych pomysłach na życie w uporządkowanym świecie rozmawialiśmy dziś w Dniu Ziemi, ze Sławkiem Brzózkiem, ekspertem ekologicznym. Zapraszamy!
Dlaczego warto dbać o naszą planetę?
Dlaczego warto dbać o naszą planetę?Foto: Shutterstock.com

To właśnie 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi! Celem tego wyjątkowego święta jest zwrócenie uwagi mieszkańców naszej planety na problemy związane z ochroną przyrody i promowanie postaw ekologicznych, których warto się uczyć już od dziecka.

Jak podkreślił Sławek Brzózek, warto wiedzieć, że jako ludzie jesteśmy uzależnieni od ilości wody i pokarmów, jakie możemy pozyskać z naszej planety. Ponadto jak dodał - nigdzie indziej we wszechświecie nie znajdziemy takich warunków w których będziemy mogli żyć. A jeśli nawet byśmy je znaleźli to być może nie wystarczy nam życia, aby tam dotrzeć. W związku z tym nauczymy się szanować to co mamy, czyli nasz Dom - planetę Ziemię - apelował działacz ekologiczny.

Jak podkreślił Sławek Brzózek, ludzie często zarażają się od siebie różnymi postawami. - Kiedy zobaczymy, że przed nami ktoś wyrzucił śmieci do odpowiednich pojemników, to my też będziemy tak robić. Uczmy się zatem dobrych postaw od siebie nawzajem - powiedział działacz ekologiczny, a następnie wyjaśnił pozytywne aspekty płynące z recyklingu i upcyklingu.

A o tym co jeszcze możemy zrobić dla naszej planety można posłuchać w zapisie rozmowy:


Posłuchaj
20:41 2024_04_22 07_59_57_RadioDzieciom_Poranek.mp3 Sławek Brzózek o korzyściach z dbania o naszą planetę

 

Przypominamy, że Polskie Radio Dzieciom ma w swojej ofercie tematykę ekologiczną:

Dzika Odyseja to Radiowa Ekspedycja Odkrywców, w której nasi bohaterowie chcą zwiedzić 23 Parki Narodowe w 23 miesiące. A więcej informacji, wpisy blogowe odkrywców i filmy można znaleźć na stronie dzikaodyseja.pl

Warto posłuchać też audycji "Mali strażnicy dzikiego królestwa" której tematyka poświęcona była właśnie wyprawom i poznawaniu Polskich Parków Narodowych.

   


Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom
Prowadzi: Justyna Majchrzak
Gość: Sławek Brzózek - ekspert ekologiczny
Data emisji: 22.04.2024
Godzina audycji: 8.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polski Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

"Każdy z nas jest Pinokiem, który uczy się życia". Premiera historii o drewnianym chłopcu w Teatrze Wielkim

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2024 15:09
- Pinokio to historia o dojrzewaniu, o tym jak stajemy się dorośli i czym jest człowieczeństwo. A wszystkie historie, jakie przeżywa drewniany chłopiec, są tymi, które doświadcza każdy z nas. Naszym zadaniem jest pokazać to w mądry sposób - powiedziała Anna Hop - reżyserka i choreografka baletu "Pinokio", gość "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Czekolady. Jest magiczna - na zły nastrój, jak lekarstwo!

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2024 13:19
Gość Polskiego Radia Dzieciom Mirosław Pelczar Mistrz Polski Cukiernictwa, robił z czekolady nie tylko praliny i trufle, ale też figurki w kształcie motoru, pantofelka, samochodu, piłki golfowej czy narzędzi. - Czekolada jest wdzięcznym materiałem do tworzenia różnych figur, rzeźb, a nawet dzieł sztuki. Najzdrowsza jest gorzka czekolada, ma dużo magnezu, wspomaga pracę serca, układ krwionośny, a także działa na pamięć – powiedział w "Poranku" gość Martyny Chuderskiej. Dlaczego biała czekolada nie jest czekoladą?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Trzy krowy w niebieskich kajakach", czyli historia, która wydarzyła się naprawdę. Kulisy w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2024 13:19
Pewnego dnia w głowach trzech przyjaciółek rodzi się szalony plan. Mają już serdecznie dość nudnego życia i złego traktowania. Postanawiają wynająć kajaki z pobliskiej wypożyczalni i popłynąć w siną dal, by zwiedzić świat i poczuć smak wolności. Jest tylko jeden problem: Gryzelda, Mućka i Fela są… krowami. A co ciekawe, jak wyjaśnił gość "Poranka", Andrzej Marek Grabowski autor książki p.t.: "Trzy krowy w niebieskich kajakach", jest to historia prawdziwa, która zainspirowała go do opisania jej dzieciom.
rozwiń zwiń