Polskie Radio Dzieciom

Nudzi mi się! Czy istnieją praktyczne podpowiedzi dla dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2022 21:01
Prawdopodobnie każdy rodzic doświadczył takiej sytuacji: dziecko otoczone zewsząd zabawkami i elektronicznymi gadżetami albo chadzające na niezliczoną ilość zajęć dodatkowych w pewnym momencie staje na środku domu i mówi, że się nudzi. Gdy mija nasze pierwsze zaskoczenie, zaczynamy kombinować, zachęcać, ale czy dobrze robimy? A może warto pozwolić dziecku na ponudzenie się, żeby samo znalazło dla siebie najlepsze rozwiązanie? Czy nuda jest stanem, którego trzeba unikać? Skąd się ona bierze i jak sobie z nią radzić? Gdzie szukać leku na nudę i jak znaleźć go w domu? Jak przerobić nudę na szansę spotkania i zbudowania relacji?
Czasem warto, by dzieci miały czas na nudę i wypoczynek
Czasem warto, by dzieci miały czas na nudę i wypoczynekFoto: fazen via Foter.com / CC BY

W dzisiejszym świecie dzieci są przebodźcowane, mają wokół siebie nadmiar rzeczy. Trudno mówić o czasie, w którym mogą zwyczajnie zastanowić się, jak go zagospodarować. Elektronika zapewnia gotowe obrazy, a jednocześnie usypia kreatywność i pomysłowość dziecka. Nie chodzi o to, by od razu traktować ją jako wroga, ale pomóc dziecku w zachowaniu umiaru. Warto starać się przekierowywać uwagę dziecka w stronę zadań manualnych, które wpierają działalność twórczą. Wartością jest tutaj zaangażowanie rodzica i wspólne spotkanie z dzieckiem. 

Posłuchaj
59:27 2022_11_07 21_00_01_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Gdzie szukać leku na nudę i jak znaleźć go w domu? Cz. 1

Idźmy sobie krok po kroku, poddajmy się temu procesowi, tej zabawie, temu, jak to wyjdzie, temu, że czasami coś wyjdzie inaczej – mówiła Ewa Wojtan – Też czerpmy z tej zabawy radość tak, żeby to było i dla nas rodziców i dla dzieci radością i fajnym wspomnieniem. Dobrym zestawem na początek mogą okazać się podstawowe artykuły plastyczne, takie jak farby, plastelina, taśma, klej, kolorowy papier i zwykłe kartki. Zawsze możemy wspólnie pozbierać elementy natury, czyli kamyki, patyki, liście, kasztany, a także przedmioty, które można znaleźć w domu, jak na przykład włóczka, guziczki, butelka czy rolka. 

Posłuchaj
59:34 2022_11_07 22_00_02_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Gdzie szukać leku na nudę i jak znaleźć go w domu? Cz. 2

W większości przypadków nuda to jest moment, w którym odkrywa się kreatywność, otwierają się nowe szufladki w głowie i z tego powstają piękne rzeczy – zauważył Jarosław Sowizdraniuk – Ta nuda zazwyczaj prowadzi do kreatywności. Oczywiście czasem trzeba być przewodnikiem – dodał na antenie Polskiego Radia Dzieciom. – Na pewno nudy nie należy się bać. Nuda to nie jest nic złego. To jest po prostu czas odpoczynku – zaznaczyła Justyna Dżbik-Kluge – Dzisiaj oceniamy ludzi przez pryzmat ich produktywności, oceniamy również dzieci przez pryzmat ich produktywności. To z kolei wzmaga u nas poczucie, że nie mamy prawa się nudzić, a tym samym- odpoczywać. 

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Marcin Perfuński
Gość: Ewa Wojtan – autorka projektu Moje Dzieci Kreatywnie oraz serii książek "Dziennik zabaw", Justyna Dżbik-Kluge i Jarosław Sowizdraniuk - współautorzy książki "Praktycznie wszystko. Podpowiednik dla dzielnych dzieciaków".
Data emisji: 07.11.2022
Godzina emisji: 21:00

Czytaj dalej:
Rozwój dziecka poprzez zabawę zabawkami. Podcast Idy Nowakowskiej
Szachy jako sport ponadczasowy. Rozmowa o książce "Róża, a co chcesz wiedzieć o szachach?"
Ojcowski wyjazd z dzieckiem. Bezcenne chwile sam na sam
Czy można nauczyć dzieci mądrego korzystania z multimediów? [POSŁUCHAJ]

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.

Zobacz także
Czytaj także

Czy lenistwo rodziców ma wpływ na samodzielność dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 15:00
Stwierdzenie, że bycie leniwym rodzicem czasami jest z korzyścią dla dziecka może wywołać mieszane emocje u niektórych osób. Niemniej jednak podejście to jest szansą dla dzieci na bycie bardziej niezależnym i samodzielnym. Nie oznacza to natomiast, że pozbywamy je poczucia wsparcia i opieki. O zaletach takiego podejścia do rodzicielstwa opowiedział gość "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Alicja Kost, autorka bloga mataja.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak oceniać zachowanie dzieci? Rozmowa z autorką książki "Nie ma niegrzecznych dzieci"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 20:03
Maluchy w wieku przedszkolnym nierzadko zmagają się z typowymi dla tego okresu trudnościami, np. są zazdrosne o rodzeństwo, unikają mycia rąk, kłamią lub marudzą. Czy to jednak oznacza, że są niegrzeczne? Ocenianie dziecka pod kątem grzeczności bardzo często jest równoznaczne z wyrażaniem opinii na temat jego dobrego lub złego zachowania. Jak się jednak okazuje, nie ma dzieci niegrzecznych. Mogą być natomiast takie, które np. nie mają energii, aby poradzić sobie z różnymi bodźcami. O zachowaniu dzieci i pojęciu grzeczności opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Agnieszka Stążka-Gawrysiak, autorka książki "Self-Regulation. Nie ma niegrzecznych dzieci".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozwój dziecka poprzez zabawę zabawkami. Podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 08:23
Jak ważna jest dla dzieci zabawa lalkami, miśkami, zwierzakami. Jakie kompetencje rozwija i dlaczego warto obserwować dzieci podczas tej zabawy? A także czy chłopcy również mogą bawić się lalkami i od kiedy dziecku powinien towarzyszyć bliski, przyjaciel do przytulania? Na te i wiele innych pytań odpowiada gość Idy Nowakowskiej w Polskim Radiu Dzieciom, Marta Żysko-Pałuba - psycholog i terapeuta. Rozmowa jest dostępna na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szachy jako sport ponadczasowy. Rozmowa o książce "Róża, a co chcesz wiedzieć o szachach?"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2022 19:34
Zainteresowanie szachami bije w ostatnich latach rekordy popularności. To jeden z nielicznych sportów, które można uprawiać zarówno na żywo, jak i on-line, nie tracąc przy tym na jakości. Szachy odnajdują się w dzisiejszym świecie z kilku powodów. Po pierwsze, to nie świat ma się dostosować do szachów, a szachy do wyzwań obecnego świata. Coraz częściej szachy są traktowane jako odskocznia od codzienności, która pomaga wyciszyć się i skupić. Grę w szachy można traktować jako antidotum na nadmiar informacji i wykorzystać ten czas na obcowanie z własnym umysłem.
rozwiń zwiń