Polskie Radio Dzieciom

Jak przeciwstawić się wewnętrznemu krytykowi i uwolnić swój potencjał?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 13:32
W szkole uczymy się wielu rzeczy, jednak nie uczymy się, jak zaglądać w głąb siebie. W życiu codziennym nie potrafimy docenić i pokochać siebie samych, a także zapominamy o wdzięczności za to, co mamy. Ponadto żyjemy w świecie przepełnionym oceną i krytyką. W pierwszej kolejności poddajemy się ocenie, a następnie oceniamy siebie samych. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Pazargic Liviu

– Tak naprawdę twoja ocena jest niczym innym, jak tylko sumą ocen, które dostałeś przez całe swoje życie – zauważyła autorka książki "Dziennik wdzięczności i obfitości finansowej". Zanim zetknęliśmy się z oceną świata zewnętrznego, nie myśleliśmy o sobie źle. Musimy pamiętać, że tu nie chodzi o innych, a o nas samych i to my kreujemy własną rzeczywistość.

Gościni Polskiego Radia Dzieciom podkreśla, że energia podąża za uwagą, więc powinniśmy skupiać się na tym, co mamy wokół siebie, zamiast na braku. Jednocześnie tłumaczy, że problemy należy traktować raczej jako sprawy do rozwiązania. 

Posłuchaj
59:21 2022_12_15 21_00_05_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak przeciwstawić się wewnętrznemu krytykowi i uwolnić swój potencjał?_Strefa Rodzica 15 grudnia godz. 21:00

Zmiany w naszym życiu powinniśmy wprowadzać metodą małych kroków w myśl hinduskiego przysłowia – słonia nie da się zjeść w całości, trzeba go podzielić na części. Podobnie jest z naszymi celami i marzeniami. Wystarczy zmienić jedną małą rzecz w ciągu dnia, żeby wykonać krok w ich stronę.  

Nie bójmy się ryzykować w życiu. Każda zmiana jest zmianą na lepsze, tym bardziej, że w obecnym świecie mamy mnóstwo możliwości, tylko trzeba z nich skorzystać, a przede wszystkim uwierzyć, że to, czego pragniemy, może się ziścić.  

Jak przeciwstawić się negacji i wewnętrznemu krytykowi, aby uwolnić swój potencjał? Jak ćwiczyć nawyki dbałości o siebie samego? Odpowiedzi na te i inne pytania w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania.  

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Joanna Ficińska

Gość: Joanna Ataman – autorka, blogerka

Data emisji: 15.12.2022

Godzina emisji: 21:00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. 

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Zobacz także
Czytaj także

Powrót do przeszłości. Jak poskładać się po trudnym dzieciństwie?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2022 13:49
To, jak wygląda nasze obecne życie, jest ściśle związane z tym, jak przebiegało nasze dzieciństwo. To właśnie doświadczenia, które nabyliśmy we wczesnej fazie rozwoju mogą być źródłem problemów, z którymi zmagamy się teraz. Zarówno pierwsze lata życia, jak i kształtowanie się w wieku nastoletnim, ma wpływ na późniejsze relacje. Częstą przypadłością w tworzeniu relacji międzyludzkich jest lęk przed bliskością lub lęk przed odrzuceniem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak możemy pomóc sobie w dbaniu o naszą psychikę?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 16:29
"Zrozum siebie" to wyjątkowy przewodnik po naszym świecie wewnętrznym. Nie jest to poradnik, który zapewni gotowe rozwiązania, ale przewodnik pokazujący, jak poznać siebie, zrozumieć swoje zachowania i zacząć żyć tak, jak chcemy. Książka zawiera praktyczne ćwiczenia pomagające w utrzymaniu dobrostanu psychicznego, ale przede wszystkim zachęca do refleksji. O tym, w jaki sposób pielęgnować swoje zdrowie psychiczne i dlaczego warto poświęcić czas na analizę tego, co dzieje się wewnątrz nas opowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom autorka książki "Zrozum siebie", a także psycholożka i terapeutka, Zofia Szynal. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świadome rodzicielstwo – uważność i współczucie zamiast kontroli i oceny

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 09:15
Konferencja dla rodziców "Świadome rodzicielstwo. Jak w praktyce wzmacniać dobrostan polskich rodzin?" Współorganizowana przez Uniwersytet SWPS to już trzecia konferencja dotycząca świadomego rodzicielstwa w Polsce. O tym, co w programie nadchodzącej konferencji mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Weronika Chmielewska z Fundacji Edumind. Świadome rodzicielstwo zmienia perspektywę poprzez włączenie wolności i poczucia, że wszystko jest tak, jak być powinno. Kontrola i ocena odchodzi w zapomnienie, a sposób postrzegania problemów idzie w stronę akceptacji, która wynika z pracy nad obserwacją i transformacją silnych emocji. 
rozwiń zwiń