Polskie Radio Dzieciom

"Nietypowy bieg" dla całych rodzin odbył się w Pruszkowie

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2023 14:02
"Nietypowy bieg" jest bardzo podobny do innych tego typu wydarzeń, ponieważ jest w nim zarówno linia startu jak i mety oraz pewien dystans do pokonania. Jest jednak różnica polegająca na dowolności w ustawieniu linii mety. - Dla osób, które zmagają się z różnymi zaburzeniami neurorozwojowymi (ze spektrum autyzmu, z Zespołem Aspergera, ADHD), sam już udział w biegu może być nie lada wyzwaniem. Dlatego ta ruchoma granica ma pokazać, jak różne możliwości i predyspozycje mają osoby neuroatypowe i jak łatwe do pokonania są one dla osób nie posiadających tego typu zaburzeń – mówiły w audycji Polskiego Radia Dzieciom członkinie zarządu fundacji "Pocztowy Dar". Kto mógł wziąć w nim udział i jak można było pomóc dzieciom w terapiach i późniejszym starcie w dorosłość? Zapraszamy do lektury!
O biegu charytatywnym dla całych rodzin na rzecz dzieci z trudnościami neurorozwojowymi rozmawialiśmy w audycji PRD.
O biegu charytatywnym dla całych rodzin na rzecz dzieci z trudnościami neurorozwojowymi rozmawialiśmy w audycji PRD.Foto: fotoliza/shutterstock

Podczas niedzielnego biegu osoby zdrowe spotkały się z osobami neuroróżnorodnymi. Była to okazja do bliższego przyjrzenia się różnicom pomiędzy nimi. - Chcemy budować świadomość o tym, że są różne choroby, które nie powinny stygmatyzować dzieci, aby było więcej zrozumienia dla trudności, których doświadczają dzieci z trudnościami neurorozwojowymi w swojej codzienności - powiedziała Katarzyna Polak z fundacji "Pocztowy Dar". Zebrane z tego biegu środki przeznaczone będą na zajęcia terapeutyczne dla dzieci. Myślimy o ich przyszłości, o pomaganiu im w odnalezieniu się w życiu obecnym i w przyszłości.  

W "nieTYPOWYM" biegu, mogły pobiec całe rodziny, które chciałyby wesprzeć osoby neuroróżnorodne. Bieg odbył się w niedzielę (17.09), w Parku Potulickich w Pruszkowie. To ostatni z cyklu biegów. Tydzień wcześniej (9.09.), biegi odbyły się w Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach i Krakowie. 

Posłuchaj
46:30 [DAB]Dzieciom (PCM) 14 wrzesień 2023 21_00_01.mp3 O szczegółach biegu na rzecz dzieci z trudnościami neurologicznymi w audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom_14.09.2023.

Bieg w Pruszkowie, został zorganizowany na dystansie 5 km, ale każdy z uczestników – korzystając z mobilnej "nieTYPOWEJ METY" mógł zakończyć rywalizację w dowolnym momencie. Start zaplanowany był na godz. 11.11. Godzina nie jest przypadkowa ponieważ, jak przyznała w rozmowie Grażyna Dratkiewicz, szacuje się, że 1 proc. naszego społeczeństwa to osoby w spektrum autyzmu.

Patronem medialnym tego wydarzenia jest Polskie Radio Dzieciom.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Grażyna Dratkiewicz i Katarzyna Polak/Pocztowy Dar
Data emisji: 14.09.2023
Godzina emisji: 21.00

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu PRD w mediach społecznościowych.

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców. 

Zobacz także
Czytaj także

Jakie wyzwania czekają przyszłych dorosłych?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 13:45
Przyszłość, która czeka nasze dzieci, staje się już dziś i jest punktem konfrontacji nie tylko dla nich, ale też dla nas, rodziców, bo jeśli nasze dzieci są dziećmi przyszłości, to my z całą pewnością powinniśmy być rodzicami przyszłości. Jakie kompetencje są kompetencjami przyszłości? Jak pomóc dzieciom opanować te kompetencje? Przed jakimi wyzwaniami będą stać przyszli dorośli? Jak odnaleźć się w niepewności, która nam towarzyszy? Odpowiedzi na te i inne pytania w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak działa cisza na rozwój dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2023 10:12
Badania naukowe potwierdzają, że cisza ma zbawienny wpływ na stan emocjonalny dziecka oraz na jego rozwój psychoruchowy oraz emocjonalny. Jakie są negatywne skutki nadwrażliwości słuchowej, jak walczyć ze zjawiskiem ciągle rosnącego hałasu w naturalnym otoczeniu dziecka, czyli w domu i w szkole? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Autyzm i jego spektrum. Stereotypy na temat Autyzmu

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2023 11:48
Obecnie coraz więcej mówi się na temat autyzmu i nasza świadomość również jest większa, ale czy to, co powszechnie wiemy jest prawdą, a może wynikiem stereotypów lub badań, które są już przestarzałe?
rozwiń zwiń