Polskie Radio Dzieciom

Jak losy przodków wpływają na nasze rodzicielstwo? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 17:38
Czasami w wirze obowiązków i zgiełku dnia codziennego udaje nam się znaleźć chwilę na spojrzenie wstecz i refleksję. Okazuje się, że z naszymi przodkami łączą nas nie tylko geny, ale także doświadczenia międzypokoleniowe. Oznacza to, że działania i myśli krewnych z przeszłości mogą kształtować nasze zachowania np. poprzez dziedziczenie pamięci o lęku. Temat rodzinnych zbiegów okoliczności poruszyła w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Agata Majewska - terapeutka dzieci i młodzieży oraz autorka bloga "Mama Sowa".
Jak losy przodków wpływają na nasze rodzicielstwo? [POSŁUCHAJ]

Kiedy spojrzymy na życie naszych rodziców lub dziadków bardzo możliwe, że dostrzeżemy podobieństwa dotyczące np. wieku zawarcia małżeństwa. Losy przodków mogą wpływać m.in. na sposób postrzegania rodzicielstwa oraz siebie w roli rodzica. – Druga sprawa to system wartości, bo on może być dla nas o tyle cenny, że chcemy go powielać w swoim własnym domu rodzinnym. To mogą być też tradycje, zwyczaje, ale nawet perspektywa zawodowa, czyli praca, którą wykonujemy – powiedziała Agata Majewska.

Zarówno nasze zachowania i reakcje, jak i naszych dzieci mogą być wynikiem postępowań naszych przodków. Otóż dziedziczymy nie tylko choroby lub predyspozycje do zachorowania, ale też talent czy temperament. Bardzo możliwe zatem, że każdy z nas wyposażony jest w pewien materiał, który w danych warunkach uaktywnia predyspozycje do określonego zachowania. Dlatego też doświadczenia, które zdobywamy w ciągu życia są istotne również dla następnych pokoleń. 

Jeśli u rodzica występuje duży poziom lęku, niesiony przez niego komunikat odnośnie stresu i napięcia może wpłynąć na dziecko. W sytuacji, gdy osoba młodsza ma predyspozycje do zachowań lękowych w przyszłości, bardzo możliwe, że takie postępowanie dorosłego uaktywni to zachowanie, jeżeli nie zapewnimy dziecku odpowiednich warunków. Odnosi się to także do chęci ukrycia pewnych kwestii rodzinnych, ponieważ związane z tym napięcie może negatywnie wpłynąć na relacje z innymi ludźmi. Zdarza się, że już samo wypowiedzenie na głos tego, co nas martwi pozwoli nam się od tego uwolnić i pójść dalej. Co więcej, biorąc pod uwagę międzypokoleniowe dzielenie doświadczeniem, przeżycie trudnych momentów w okresie ciąży może mieć wpływ na to, jak będzie rozwijało się dziecko. Dlatego, jeśli będziemy tego świadomi, łatwiej będzie nam zrozumieć jego pewne zachowania i reakcje. 

Posłuchaj
50:41 6.10.Strefa rodzica.mp3 Jak losy przodków wpływają na nasze rodzicielstwo? (Strefa rodzica/PR Dzieciom)_6.10.2021.

Niemniej jednak, w zależności od okoliczności i środowiska w którym dorastamy, możemy mieć wpływ na przekazane nam geny czy postępowania. Badania pokazują, że pracę z psychologiem lub psychoterapeutą możemy porównać do przyjmowania leków wspomagających zachowanie. W związku z tym, dobrze, abyśmy najpierw byli świadomi naszych działań oraz faktu, z czego one mogą wynikać. Jeśli czujemy, że jakaś kwestia jest nierozwiązana, lecz nie wiemy która, możemy skorzystać ze wsparcie terapeuty systemowego, który poprzez zadanie odpowiednich pytań pomoże nam znaleźć zadowalające nas odpowiedzi. Ponadto, w przypadku, kiedy staramy się zrozumieć pewne zachowania naszych przodków, ale nie mamy możliwości rozmowy z rodziną czy dostępu do rodzinnych pamiątek, możemy odnieść się do historii i warunków, w których żyli.  

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Aleksandra Jasińska-Klimaszewska
Gość: Agata Majewska - terapeutka dzieci i młodzieży

Data emisji: 6.10.2021
Godzina emisji: 22.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także
Czytaj także

Jak kobiety mogą zadbać o swoje zdrowie psychiczne?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 17:18
Niewątpliwie równowaga mentalna jest równie ważna jak zdrowie fizyczne. Jak się jednak okazuje, grupą społeczną szczególnie narażoną na zaburzenia psychiczne są kobiety. Co więcej, ponad 40% z nich stara się nie okazywać słabości przed młodymi osobami, podczas gdy około 1/3 matek nie pozwala sobie na płacz przy dziecku. Aby zwrócić uwagę na zdrowie kobiet powstała Kampania #wKobiecejGłowie, o której w audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, opowiedziała Weronika Trawczyńska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Strefa rodzica”. Jak rozmawiać by być rozumianym?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 16:00
Niewątpliwie komunikacja jest kluczowym elementem każdej relacji. Czasem jednak trudno jest nam się porozumieć z drugą osobą lub zrozumieć, jakie przesłanie kryje się za daną wiadomością. Wynika to m.in. z niepoprawnego lub nieumiejętnego słuchania lub wypowiadania słów w sposób niejasny. O tym, jak prowadzić dialog, by był on zrozumiały dla każdego opowiedziały w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom współautorki kart Jupitajnia, Agata Waligórska, ekspertka ds. komunikacji oraz Karolina Dymkowska Kleina, psycholożka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Japońska filozofia biznesowa pomocna w życiu rodzinnym?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 10:46
"Kaizen" to w tłumaczeniu na język polski poprawa, zmiana na lepsze, polepszenie. Oznacza ono japońską filozofię biznesową polegającą na ustawicznym poprawianiu i ulepszaniu procesu zarządzania i produkcji na wszystkich szczeblach. Celem takiego postępowania jest skrócenie czasu realizacji procesu, poprawa jakości wytwarzanych produktów, dostosowywanie technicznych elementów systemu, redukcja kosztów, poprawa ergonomii stanowisk roboczych oraz tworzenie kryteriów oceny i nagradzania. Jak można zastosować taką filozofię w rzeczywistości rodzinnej, i czy tam też może być pomocna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak trening umiejętności społecznych umożliwia rozwiązanie konfliktowych sytuacji

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 22:10
Zdarza się, że doświadczając sytuacji konfliktowych nie wiemy, jak się zachować. Problem ten dotyczy także osób młodszych i dzieci, które mogą być narażone na hejt i wyśmiewanie w przedszkolu, szkole lub w internecie. W rozwiązaniu takich przypadków pomocny jest trening umiejętności społecznych, dzięki któremu uczymy się m.in. komunikować z innymi i rozpoznawać swoje emocje. Edukację w tym zakresie można rozpocząć już od wczesnych lat życia poprzez uczestniczenie w warsztatach oraz rozwiązywanie specjalnie przygotowanych zestawów ćwiczeń z książki "Naucz mnie jak radzić sobie z emocjami, komunikować się, znaleźć przyjaciół", współautorstwa Damiana Berenta, gościa "Strefy Rodzica".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rytmy i rytuały mogą wprowadzić do życia spokój

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 10:04
Pewne rzeczy w naszym życiu się powtarzają lub występują po sobie naturalnie, tworząc w ten sposób rytmy i rytuały. Dają one poczucie bezpieczeństwa i wolności oraz są one widoczne zwłaszcza dla dzieci, przez co przerwanie ich może wywołać u młodszych osób niezadowolenie. O tym, dlaczego powtórzenia sprawiają, że życie staje się spokojniejsze opowiedział w "Strefie Rodzica" Andre Stern, autor książki pt: "Rytmy i rytuały dzieci. O rodzicielstwie opartym na zaufaniu".
rozwiń zwiń