Polskie Radio Dzieciom

Jak być wystarczająco dobrym rodzicem?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2022 09:15
Wielu z nas wchodząc w rolę rodzica, miało o niej jakieś idealistyczne wyobrażenie - że będziemy zarówno ambitni, jak i potrafiący odpuścić. Uporządkowani, ale i spontaniczni. Szanujący zasady, jak i przełamujący schematy. Pewni swojej koncepcji wychowania, ale i elastyczni. Koniec końców okazywało się, że była to wizja tak bardzo wyśrubowana, że aż nierealna. Trochę jak obrazki generowane przez sztuczną inteligencję, która bazując na naszych fotografiach, potrafi stworzyć ilustracje przepiękne, ale nieprawdziwe. A może jest tak, że ideałem rodzicielstwa jest bycie nie tyle doskonałym, co wystarczającym?  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/KonstantinChristian

Hasło "Jestem dość" wzięło się od słów, które sama autorka codziennie powtarza swoim dzieciom. – Zależy mi na tym, żeby ludzie się czuli dobrze ze sobą. Ja normalizuję codzienność – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Magdalena Mikołajczyk. "Jesteś dość" to tyle co "jesteś wystarczający taki, jaki jesteś" wraz z wadami i zaletami, z tym, co już umiesz i tym, czego jeszcze się nie nauczyłeś. Autorka książki "Jesteś dość" mówiła o tym, by dzieci traktować jako równych sobie partnerów.  

Posłuchaj
59:26 2022_12_26 21_00_06_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 26 grudnia godz. 21:00

- Jak ja będę zachwycała się razem z dziećmi, będę im towarzyszyła i nie będę takim nudnym dorosłym, tylko wejdę sobie w ich świat, nie będę ich na siłę dostosowywała do mnie, tylko ja zobaczę, co u nich, będzie to dla nich dobre, nieograniczające i wartościowe – zauważyła autorka. Będąc rodzicem, powinniśmy zbudować w dziecku poczucie, że siła i odpowiedzi są w nim i jest ono wystarczające. – Zauważenie niezauważalnego jest trudne, tak jak łapanie myśli jest trudne, ale możliwe – dodała. 

Posłuchaj
59:46 2022_12_26 21_59_59_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 26 grudnia godz. 22:00

Jak odnaleźć pomysł na własne rodzicielstwo? Czemu czujemy się niedoskonali i co z tym zrobić? Dlaczego warto czasem odpuścić i po prostu być? Jak ocalić w dzieciach ich pewność siebie? Odpowiedzi na te i inne pytania w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zapraszamy do wysłuchania.  

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Marcin Perfuński

Gość: Magdalena Mikołajczyk – artystka kabaretowa, stand-uperka, autorka bloga i książki "Jestem dość"

Data emisji: 26.12.2022

Godzina emisji: 21:00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Rodzina i praca. Jak znaleźć balans?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 11:43
Celem Work-Life Balance jest zachowanie równowagi pomiędzy pracą i życiem rodzinnym, by żaden z elementów nie był dominowany przez drugi, ale wręcz umacniany. Harmonia pomiędzy tymi dwoma ważnymi aspektami życia pomaga w znalezieniu niezbędnego czasu na wychowanie dzieci przez oboje rodziców. Harmonia jest opcją idealną, my żyjemy raczej w dążeniu do tego ideału albo w rozdarciu. Nie jest to kwestia równowagi, czyli rozłożenia sił po równo. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świadome rodzicielstwo – uważność i współczucie zamiast kontroli i oceny

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 09:15
Konferencja dla rodziców "Świadome rodzicielstwo. Jak w praktyce wzmacniać dobrostan polskich rodzin?" Współorganizowana przez Uniwersytet SWPS to już trzecia konferencja dotycząca świadomego rodzicielstwa w Polsce. O tym, co w programie nadchodzącej konferencji mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Weronika Chmielewska z Fundacji Edumind. Świadome rodzicielstwo zmienia perspektywę poprzez włączenie wolności i poczucia, że wszystko jest tak, jak być powinno. Kontrola i ocena odchodzi w zapomnienie, a sposób postrzegania problemów idzie w stronę akceptacji, która wynika z pracy nad obserwacją i transformacją silnych emocji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słowa mają znaczenie. Jak rozmawiać z dzieckiem nie krzywdząc?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2022 12:00
Znaczenie słów jest ogromne. Słowa to swego rodzaju kody, które uruchamiają przekonania i działania. Za słowem idzie intencja, a więc to, co chcemy za ich pomocą przekazać. Dlaczego tak ważne jest to, co i jak mówimy do dzieci? Dlaczego dorośli nigdy nie powinni zapominać o uważności względem Małych Ludzi? Jak słowa dorosłych, rzucane bez większego zastanowienia, mogą skutkować konsekwencjami na lata u dzieci? 
rozwiń zwiń