Polskie Radio Dzieciom

Jak rozmawiać z dzieckiem o stracie bliskich

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2023 12:49
Jakich słów używać w rozmowie na tak trudne tematy związane ze śmiercią i stratą bliskich osób. Jak przekazać taką informację naszemu dziecku. Jak poradzić sobie z emocjami dziecka, kiedy często w takich sytuacjach nie potrafimy poradzić sobie ze swoimi. Puckie Hospicjum pod wezwaniem Świętego Ojca Pio zorganizowało już po raz kolejny konferencję "O dobrym umieraniu". Celem jest oswojenie się z tematem śmierci. Po więcej zapraszamy poniżej.
Jak rozmawiać z dzieckiem o trudnych tematach - o tym w audycji Polskiego Radia Dzieciom
Jak rozmawiać z dzieckiem o trudnych tematach - o tym w audycji Polskiego Radia DzieciomFoto: East News/Glow Images

Puckie Hospicjum pod wezwaniem Świętego Ojca Pio już po raz kolejny zorganizowało konferencję "O dobrym umieraniu", której celem jest oswojenie się z tematem śmierci, a także z sytuacją żałoby i pustki w sercu po stracie i poradzenie sobie z tym, co jest nieuchronne. Z drugiego raportu wydanego w ramach kampanii „Ostatnie chwile szczęścia” znalazło się wiele cennych informacji, które mogą stać się drogowskazem w towarzyszeniu komuś w ostatnich dniach jego życia. 

Posłuchaj
59:01 2023_03_01 21_00_17_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak rozmawiać z dzieckiem o stracie bliskich_Strefa Rodzica 1 marca 2023

 

Choć nie możemy zaplanować momentu śmierci, ale możemy jeszcze za życia postarać się ułatwić najbliższym przeżywanie żałoby. – „Czerwona teczka” to jest dowód naszej dbałości, miłości o tych, którzy dla nas są ważni – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Małgorzata Libront, kierownik działu komunikacji Puckiego Hospicjum – Z miłości do bliskich przekazać informacje, te, które dziś uważamy, że są istotne, które pozwolą naszym bliskim odnaleźć się w tej sytuacji.  

„Czerwona teczka” nie musi być wcale teczką. Może być segregatorem, mailem, a nawet rysunkiem. Kiedyś kojarzyła się wyłącznie z testamentem, dzisiaj coraz częściej pojawiają się w niej podpowiedzi dotyczące rzeczy, które jej właściciel po sobie pozostawił, autorskie przepisy kulinarne, dane logowania do poszczególnych kont internetowych, deklaracje bycia dawcą, informacje związane z pochówkiem.

Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?

Poruszanie tematu śmierci z dziećmi i młodzieżą, choć bywa trudne, z pewnością jest bardzo ważne. Jako rodzice chcemy chronić dziecko przed trudną sytuacją, ale sposobem na poradzenie sobie z nią jest przede wszystkim mówienie o niej głośno. Nie należy rozpoczynać rozmów o śmierci dopiero w momencie odejścia bliskiej osoby. Temat ten należy oswajać już wcześniej. Anna Saletra podpowiada, by mówić o cykliczności ludzkiego życia na przykładzie pór roku. Rozmawiajmy z dziećmi odwiedzając cmentarz chociażby podczas Święta Zmarłych. 

Rozmowy z dzieckiem o śmierci to tworzenie relacji i zaufania, a także budowanie świadomości, że śmierć jest naturalną częścią życia. Więcej o tym w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Aleksandra Jasińska
Data emisji: 1.03.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Świadome rodzicielstwo – uważność i współczucie zamiast kontroli i oceny

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 09:15
Konferencja dla rodziców "Świadome rodzicielstwo. Jak w praktyce wzmacniać dobrostan polskich rodzin?" Współorganizowana przez Uniwersytet SWPS to już trzecia konferencja dotycząca świadomego rodzicielstwa w Polsce. O tym, co w programie nadchodzącej konferencji mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Weronika Chmielewska z Fundacji Edumind. Świadome rodzicielstwo zmienia perspektywę poprzez włączenie wolności i poczucia, że wszystko jest tak, jak być powinno. Kontrola i ocena odchodzi w zapomnienie, a sposób postrzegania problemów idzie w stronę akceptacji, która wynika z pracy nad obserwacją i transformacją silnych emocji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Psychiatra gościem w audycji

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2023 23:24
Zarówno dorośli, jak i dzieci są narażeni na różne kryzysy psychiczne. Coraz częściej mówi się o próbach samobójczych i samobójstwach wśród dzieci. Pojawia się pytanie, jak temu zapobiec i co możemy zrobić, żeby nie dopuścić do takich sytuacji. 20 grudnia ubiegłego roku odbyła się zorganizowana przez Instytut Psychiatrii i Neurologii konferencja prasowa poświęcona Programowi Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym oraz innym działaniom związanym z promocją zdrowia psychicznego, które są realizowane przez IPiN w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025. Jakie wnioski płyną z realizowanego programu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak w rodzinie zmieniać złość w śmiech?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 15:14
Z badań wynika, że w obecności innych ludzi śmiejemy się trzydzieści razy częściej niż będąc sami. To wyraźny znak, że śmiech jest zachowaniem społecznym. Już nawet w komunikacji z niemowlęciem, oprócz płaczu, bardzo istotny jest śmiech, który daje nam wyraźny sygnał, że wszystko jest w porządku. Śmiech stymuluje zarówno obszar zabawy, jak i buduje relację.
rozwiń zwiń