Polskie Radio Dzieciom

"Strefa rodzica". Pracoholizm - gdy praca staje się nałogiem

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2023 23:55
Praca z zaangażowaniem czyli pasja w obszarze zawodowym to dobry duet. Ale czy można być zbyt zaangażowanym w pracę? Gdzie jest granica, za którą praca nie jest już pasją ale zaczyna się pracoholizm?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: rawpixel/pixabay

Pomiędzy pracą a pracoholizmem istnieje znacząca różnica. Praca to ważna część życia, która dostarcza nam źródła utrzymania, samorealizacji i spełnienia. Pracoholizm natomiast odnosi się do sytuacji, w której praca dominuje nad wszystkimi innymi aspektami życia i staje się obsesją. 

- W pracoholizmie mamy rodzaj uzależnienia, ciągle musimy wykonywać pracę kosztem innych rzeczy. Pracoholik rezygnuje z kontaktów z ludźmi (…) to osoba, która zastyga w pewnej foremce przymusu robienia różnych rzeczy i przy tym zaprzecza, że ma z tym problem. Pasjonat powie, tak, pracuję dużo, bo to kocham, mam z tego satysfakcję i poczucie sensu, bo kocham to, co robię - mówiła Agnieszka Kozak, psycholog, trener biznesu, psychoterapeutka, która była gościem "Strefy rodzica".

Jakie obszary naszego życia są zagrożone zbyt dużym poświęceniem dla pracy? Gdzie przebiega granica i jak ją wyczuć? Jakie są symptomy świadczące o tym, że nasze zachowania wkraczają w obszar zaburzeń behawioralnych?

Posłuchaj

58:47 Radio_Dzieciom 2023_05_12-21-00-16.mp3 12.05.2023 (Polskie Radio Dzieciom / Strefa rodzica)

Czytaj więcej:

Więcej w zapisie audycji 

*** 

Audycję przygotował i prowadził: Mikołaj Foks

Data emisji: 17.05.2023

Godzina emisji: 21:00

Audycja Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.


Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Jak otworzyć rynek pracy na osoby z niepełnosprawnościami?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2023 09:31
Przewidywana luka zatrudnienia w Polsce do 2025 roku to 1,5 miliona. Już teraz około 1 milion osób z niepełnosprawnościami w wieku produkcyjnym znajduje się poza rynkiem pracy. Partnerstwo i napędzanie zmian na rynku pracy osób z niepełnosprawnościami to priorytet Fundacji Aktywizacja. Celem jest ilościowy i jakościowy wzrost zatrudnienia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Praca kobiet w domu. Ile jest warta praca na dwa etaty?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2023 10:29
Nie można mówić, że Polska się rozwija, nie wspominając o nieodpłatnej pracy w domu. Opieka nad członkami rodziny i domem spada najczęściej na kobiety, wypycha je z rynku pracy i przerzuca na nie koszty wielu męskich karier. Ile warta jest praca mamy w domu i czy można ją wycenić?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Różnorodność – dlaczego tak trudno ją zaakceptować?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2023 12:29
Nie jest tajemnicą, że wszyscy się różnimy. Ta różnorodność wymaga zrozumienia i empatii obu stron, a niekiedy także dystansu i chronienia siebie. Różnice są tym widoczniejsze, gdy wynikają z jakichś zaburzeń. Wtedy o wzajemną akceptację jest jeszcze trudniej, ale nawet wówczas można się w różnorodnościach odnaleźć i polubić. O tym w swojej najnowszej książce pisze Agnieszka Stążka-Gawrysiak, autorka książek o samoregulacji.  
rozwiń zwiń