Powieści na antenie

"Powstańcy '44. Bohaterowie i świadkowie"

04.08.2017 14:05
Okładka książki Powstańcy 44. Bohaterowie i świadkowie; w tle zdjęcie zniszczeń wojennych w Warszawie w czasie powstania warszawskiego
Okładka książki "Powstańcy '44. Bohaterowie i świadkowie"; w tle zdjęcie zniszczeń wojennych w Warszawie w czasie powstania warszawskiegoFoto: materiały prasowe/wikimedia/domena publiczna
Posłuchaj
04'54 Z Małgorzatą Czerwińską-Buczek rozmawia Dawid Dziedziczak (Poranek Dwójki)
14'45 Małgorzata Czerwińska-Buczek "Powstańcy '44. Bohaterowie i świadkowie", czyta Marzena Trybała - cz. 1 (To się czyta latem/Dwójka)
14'35 Małgorzata Czerwińska-Buczek "Powstańcy '44. Bohaterowie i świadkowie", czyta Marzena Trybała - cz. 2. (To się czyta latem/Dwójka)
14'30 Małgorzata Czerwińska-Buczek "Powstańcy '44. Bohaterowie i świadkowie", czyta Marzena Trybała - cz. 3. (To się czyta latem/Dwójka)
13'50 Małgorzata Czerwińska-Buczek "Powstańcy '44. Bohaterowie i świadkowie", czyta Marzena Trybała - cz. 4. (To się czyta latem/Dwójka)
14'55 Małgorzata Czerwińska-Buczek "Powstańcy '44. Bohaterowie i świadkowie", czyta Marzena Trybała - cz. 5. (To się czyta latem/Dwójka)
więcej
Audio

Rok spotkań i rozmów z powstańcami zmienił zupełnie życie autorki, przewartościował je. Zrozumiała, że ram młodości nie wyznacza metryka urodzenia, ale nasz stosunek do ludzi i do siebie. Że największym dobrem są przyjaźń i miłość.

Barbara Gancarczyk z batalionu "Wigry" przeżyła Powstanie na Starówce. Jako sanitariuszka była wszędzie tam, gdzie toczyły się najcięższe walki. Nie wyszła kanałami do Śródmieścia, została z rannymi. Była jedną z ostatnich ocalałych wychodzących ze szpitala na Długiej, gdzie Niemcy wymordowali setki chorych. Legendarny powstaniec Witold Kieżun zawdzięcza swój pseudonim "Wypad" samotnemu zwiadowi, z którego wrócił z czternastoma niemieckimi jeńcami oraz arsenałem broni i amunicji - ot, taki wypad! Odważny i nieugięty żołnierz został "pokonany" przez piękną miss batalionu "Jolę". Małżeństwem byli przez 63 lata.

powstanie1200.jpg
"Powstańcy '44". Książka, która przywróciła młodość powstańcom

Janina Rożecka "Dora" to córka oficera zamordowanego w Starobielsku. W Powstaniu sanitariuszka na Żoliborzu. Maria Pajzderska, sanitariuszka z batalionu "Harnaś", pierwszy raz po 70 latach opowiada o swoich przeżyciach, dzieli się emocjami. Sławomir Pocztarski, 14-letni powstaniec, wraca we wspomnieniach do dzieciństwa. Ojciec zmarł na skutek ran odniesionych w Powstaniu. Jerzy Janowski cudem ocalał z egzekucji w czasie rzezi Woli. Całe swoje dorosłe życie poświęcił na walkę o upamiętnienie miejsc martyrologii. Marian Gałęzowski we wrześniu 1939 roku walczył w Armii "Prusy". W Powstaniu był dowódcą jednego z plutonów kompanii "Grażyna".

Urszula Katarzyńska, łączniczka w Brygadzie Dywersyjnej "Broda 53", przeszła cały szlak powstańczy: Wola, Starówka, Śródmieście, Czerniaków i Mokotów. Jej ukochany "Włodek" zginął, ale do dzisiaj żyje w sercu i myślach "Uli". Janina Chmielińska, obecnie siostra urszulanka, w Powstaniu była sanitariuszką w Zgrupowaniu "Kryska" na Czerniakowie. Stała pod ścianą, czekając na rozstrzelanie. Wszyscy zginęli, jej życie uratował... Niemiec z plutonu egzekucyjnego. Siostra Janina do dzisiaj nie rozumie, dlaczego to zrobił.

***

Tytuł audycji: To się czyta latem

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 31.07-4.08

Godzina emisji: 9.45-10.00

mat. prom. wyd. Bellona/mc/jp/bchCzytaj także

Powstanie Warszawskie oczami dwunastu świadków

29.06.2016 10:00
- Temat ludności cywilnej powstańczej Warszawy długo był niedoceniony. A przecież bohaterstwem było w ogóle żyć w tym mieście między 1939 a 1944 - podkreślała Małgorzata Czerwińska-Buczek, opowiadając o swojej książce "Pod okupacją i w Powstaniu. Wspomnienia konspiracyjne".
Fragment okładki książki  Pod okupacją i w Powstaniu. Wspomnienia konspiracyjne Małgorzaty Czerwińskiej-Buczek
Fragment okładki książki "Pod okupacją i w Powstaniu. Wspomnienia konspiracyjne" Małgorzaty Czerwińskiej-BuczekFoto: materiały prasowe
Posłuchaj
16'09 Z Małgorzatą Czerwińską-Buczek o jej książce "Pod okupacją i w Powstaniu. Wspomnienia konspiracyjne" rozmawia Paweł Siwek (Poranek Dwójki)
więcej

- Bohaterami mojej poprzedniej książki poświęconej powstaniu były tylko osoby związane z podziemnym państwem polskim. W tej rejestruję również wspomnienia ludności cywilnej, osób, które były wówczas dziećmi - mówiła Małgorzata Czerwińska-Buczek.

Na ile można zaufać wspomnieniom dziecka? Czym się one różnią od świadectw dorosłych? W rozmowie również m.in. o tym, jak powstawały książki Małgorzaty Czerwińskiej-Buczek, o niezwykłych spotkaniach autorki ze świadkami sierpnia 1944.

Premiera najnowszej publikacji Małgorzaty Czerwińskiej-Buczek poświęconej losom uczestników Powstania Warszawskiego odbędzie się w środę 29 czerwca w Muzeum Powstania Warszawskiego.  

***

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Małgorzata Czerwińska-Buczek (autorka książki "Pod okupacją i w Powstaniu. Wspomnienia konspiracyjne")

Data emisji: 29.06.2016

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

jp/mc

Czytaj także

Wystawa o Powstaniu Warszawskim. "Niemcy są wstrząśnięci"

03.07.2017 11:00
O wyjazdowej ekspozycji "Powstanie Warszawskie 1944" prezentowanej od 1 lipca w niemieckim Peenemünde rozmawialiśmy z dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego Janem Ołdakowskim.
Posłuchaj
16'28 Wystawa o Powstaniu Warszawskim. "Niemcy są wstrząśnięci" (Poranek Dwójki)
więcej

Po raz kolejny wystawa pojawiła się w znamiennym dla historii II wojny światowej miejscu - to Muzeum Historyczno-Techniczne na terenie dawnych Zakładów Doświadczalnych Peenemünde, będących w latach 1936-1945 największym centrum zbrojeniowym w Europie. Ekspozycja, która gościła już w Berlinie, jest kontynuacją rozpoczętego w 2014 r. projektu powstałego z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Jan Ołdakowski zwrócił uwagę, że wiedza na temat wojennych losów Warszawy nie jest w Niemczech powszechna. – Mało osób wie o tym, że pod koniec wojny na rozkaz Hitlera wojska niemieckie próbowały zabić 900 tysięcy ludzi i zniszczyć miasto, i o tym, że w Warszawie wybuchło wolnościowe powstanie, które było sprzeciwem wobec ludobójczej polityki III Rzeszy – mówił.

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego opowiadał, że wiedza wyniesiona z wystawy jest dla Niemców "wstrząsem, zdziwieniem, przerażeniem". – Liczba wpisów w księgach pamiątkowych i w internecie pokazuje, że Niemcy podchodzą do tego poważnie – dodał.

***

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Gość: Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 3.07.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc/jp