Nauka

Piknik z fizyką

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2008 07:15
Fizyka się przydaje - zapraszamy na Piknik Naukowy!
Odkrycie nowych związków nieoznaczoności dla fotonów. (Naukowy zawrót głowy Jedynka)
Odkrycie nowych związków nieoznaczoności dla fotonów. (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)

Fizyka często jawi się uczniom jako trudna, hermetyczna dziedzina wiedzy, o której nie raz się mówi: „A do czego mi się to przyda?” Tegoroczny Piknik Naukowy może pomóc zmienić podobne nastawienie.

Hasłem 12. już imprezy naukowej jest wezwanie: poznaj język nauki. Ale można je rozumieć także jako wezwanie do swobodnego rozmawiania o nauce, tak, by nie była dla nas jak czarna magia. Takie wyzwanie postawiono sobie w Instytucie Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana w Świerku. Jak powiedział Marek Pawłowski, eksperyment pod nazwa „Fizyczna piaskownica” może przybliżyć podstawowe zagadnienia fizyczne nawet przedszkolakom. Przy czterech stolikach odbędzie się ok. 20 eksperymentów, które zainteresują najmłodszych.

Instytut zaproponuje również bliższe zapoznanie się z cząstkami elementarnymi. Będzie można dowiedzieć się o ich wpływie na ludzkie zdrowie i życie, a co najważniejsze – będzie można spróbować je... schwytać.

Instytut Energii Atomowej w Świerku przybliży z kolei zagadnienia związane z energetyką jądrową. Chętni mogą dowiedzieć się ile waży uran, a także jak zbudowana jest i jak działa elektrownia atomowa. Temat może budzić emocje, zwłaszcza po ostatnich doniesieniach ze Słowenii czy Ukrainy. Zwiedzający dowiedzą się czegoś także o sprawach związanych z bezpieczeństwem elektrowni. Będzie też okazja, by samemu i bezpiecznie zmierzyć radiometrem promieniowanie uranu naturalnego i innych materiałów promieniotwórczych.

Wiele atrakcji przyniosą spotkania z optyka stosowaną. każdy będzie mógł skonstruować własny układ optyczny, dowiedzieć się jak powstaje obraz. Z pewnością dużą atrakcja będą prezentacje iluzji optycznych.

Wiele znajdą dla siebie miłośnicy eksperymentów fizycznych.  Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki Politechniki Łódzkiej zaproponuje np. obserwację składu harmonicznego dźwięków złożonych, odkryje tajemnice i paradoksy ruchu wirowego, wyjaśni na czym polegają fale i drgania cząsteczek. Tunel aerodynamiczny pozwoli natomiast na prześledzenie ruchu powietrza wokół przedmiotów, przede wszystkim samochodów.

Koło Naukowe Fizyków z Politechniki Warszawskiej przedstawi nowy model kolejki magnetycznej.  Kto ich odwiedzi pozna również zasady działania niektórych instrumentów muzycznych.

(zk)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

13. Piknik za nami - podsumowanie

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2009 15:10
Przybyło ponad 120 tys. osób!
rozwiń zwiń

Czytaj także

PIKNIK na wykopaliskach

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2008 19:40
Na tegorocznym Piknik Naukowy bogatą ofertę dla zwiedzających przygotowali przedstawiciele jednej z najciekawszych nauk – archeologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwanty zwiększają precyzję

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2010 08:41
W Toruniu przeprowadzono eksperyment, który pozwoli zwiększyć dokładność fizycznych pomiarów.
rozwiń zwiń