Nauka

Genetyczne “dziedzictwo” Krzyżowców

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2008 14:50
Na Bliskim Wschodzie uczestnicy wypraw krzyżowych pozostawili coś więcej niż tylko budowle.

Na Bliskim Wschodzie uczestnicy wypraw krzyżowych pozostawili coś więcej niż tylko budowle. Naukowcy odnaleźli słabe, ale wciąż obecne dziedzictwo genetyczne, które przetrwało u dzisiejszych mieszkańców tego rejonu.

Po zbadaniu DNA libańskich chrześcijan, okazało się, że niektórzy z nich posiadają DNA rodem z Europy Zachodniej. Naukowcy uważają, że pojawiło się na Bliskim Wschodzie wraz z uczestnikami wypraw krzyżowych, którzy, osiedlając się w tych rejonach, mieszali się z lokalnymi populacjami.

Okazało się również, że libańscy muzułmanie-mężczyźni częściej posiadali charakterystyczne DNA, związane z nieco wcześniejszą, arabską migracją na te tereny, związaną z ekspansja islamu w VII i VIII wieku. Jednak, jak podkreślają badacze, zarówno chrześcijańscy jak i muzułmańscy mieszkańcy tych terenów mają w przeważającej części takie samo DNA.
O ile dziedzictwo arabskie w DNA nie jest w tym rejonie niczym niezwykłym, to ślady europejskiej migracji zaskoczyły naukowców. Badania skupiły się na męskim chromosomie Y, który jest przekazywany z ojca na syna – tak jak nazwisko. Przez wiele wieków mutacja DNA sprawiły, oczywiście, że owe „genetyczne nazwiska” ulegały zmianom, akumulując w sobie genetyczne „błędy”. Dzięki nim możemy dzisiaj ze sporym prawdopodobieństwem nie tylko wydatować, kiedy dany gen pojawił się w populacji, ale także ustalić, skąd do niej przybył.

Badacze przeanalizowali chromosomy Y 926 Libańczyków i okazało się, że ich geny różnią się od siebie bardziej, niż przypuszczano. Charakterystyczna odmiana genetyczna w chromosomie Y, zwana WES1, zwykle znajdowana jest u zachodnich Europejczyków. I właśnie ona została odkryta wśród biorących udział w badaniach libańskich mężczyzn. – Ten gen wydaje się pochodzić z Europy, co więcej znajdujemy go głównie u tutejszych chrześcijan – komentował dla BBC dr Spencer Wells, szef Genographic Project. Z kolei muzułmanie częściej posiadali gen J1, który wiązany jest z migracją arabską podczas pierwszej ekspansji islamu. Mamy zatem do czynienia z niezwykłą sytuacją, w której kultura pokrywa się z genetyką.

- Celem badania było naukowa analiza niezwykle bogatej historii tego kraju – komentuje Pierre Zalloua z Libańsko-Amerykańskiego Uniwersytetu w Bejrucie, współautor artykułu w American Journal of Human Genetics. – Mając te wielkie cywilizacje, muzułmańską i chrześcijańską, które pozostawiły tu nie tylko swoje geny, ale i sposoby życia, czujemy się bogatsi.

Odkrycia dokonano dzięki projektowi Genographic Project, inicjatywie zapoczątkowanej w 2005 roku przez National Geographic, która ma nam pomóc w poznaniu tego, jak ludzie przemieszczali się na naszej planecie na przestrzeni dziejów. Szczegóły badania w Libanie opublikował American Journal of Human Genetics.

Filip Wyrozumski

 

Na podstawie: BBC

Czytaj także

Twarzą w twarz z Kopernikiem

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2007 09:47
Historia czaszki z Fromborka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krowo-człowiek?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2008 10:42
Brytyjscy genetyce znowu zaszokowali świat – stworzyli w próbówce zarodek, który jest połączeniem człowieka i krowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice Koranu

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2008 11:46
Czy uda się zbadać historię najświętszego tekstu islamu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Genetyka na tropach tajemniczych ludów

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2008 09:57
Pochodzenie starożytnych cywilizacji stworzonych przez tajemnicze ludy jak Etruskowie czy Minojczycy wciąż budzi dyskusje wśród naukowców.
rozwiń zwiń