Nauka

EKOLOGIA: Mrówki jak taran

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2007 09:39
Mrówki z Argentyny dosłownie "wygryzają" sobie miejsce na nowych terenach

 

Argentyńskie mrówki Linepithema humile są jednymi z najbardziej wojowniczych i ekspansywnych gatunków na świecie. Występowały początkowo tylko w Ameryce Południowej, a obecnie można je znaleźć w Azji, Australii, Europie, Ameryce Północnej i południowej Afryce. W pokonywaniu barier międzykontynentalnych pomagają im oczywiście statki przewożące różne płody rolne, ale na lądzie radzą sobie same i to w bardzo zdecydowany sposób. Po prostu zabijają i w znacznej części zjadają wszystkie owady zajmujące interesujące je terytoria. Potem, kiedy już się zadomowią, przechodzą na zupełnie inny, wegetariański pokarm – ponieważ bardzo są im potrzebne węglowodany, korzystają ze słodkiej wydzieliny mszyc i czerwców, także żywiących się roślinami.
Tego wszystkiego dowiedział się prof. Andrew Suarez, który wraz z zespołem przez osiem lat bez przerwy obserwował czoło takiego wielkiego „pochodu” mrówek, przemieszczających się przez południową Kalifornię. Do tej pory wiadomo było tylko, że Linepithema humile to agresywni kolonizatorzy, ale nie bardzo wiedziano w jaki sposób udaje im się osiągnąć takie sukcesy. Niestety, zdobywanie nowych terenów wprowadza istotne zmiany w środowisku. Na badanym przez Suareza obszarze z żyjących tam początkowo 23 gatunków owadów pozostały dwa. Z kolei wcześniejsze doniesienia naukowe z innych miejsc mówią o ginięciu ptaków, których wojownicze mrówki pozbawiły źródeł pożywienia. Warto jeszcze dodać, że jest to gatunek, tworzący największe na świecie gigakolonie – jedna rodzina ma sieć mrowisk zajmujących wiele setek a nawet tysięcy kilometrów kwadratowych. Najnowsze odkryciem jest kolonia rozciągająca się od San Diego do San Francisco.

 

Źródło: University of Illinois 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sprawdź, które jajka jeść a których nie

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2010 16:34
Jakie jaja wybrać, by były smaczne, zdrowe i dobrej jakości? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na oznaczenia i numer na skorupce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosmiczna elektrownia w domu: Bloom Box

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2010 11:43
Będzie energetyczny przełom - miniaturowa elektrownia może zasilać domy i firmy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spalarnia odpadów w Olsztynie

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2010 06:23
Ma kosztować ponad 500 milionów złotych. Są już na ten cel zarezerwowane unijne pieniądze - ponad 300 milionów złotych. Projekt systemu zagospodarowania odpadów komunalnych w Olsztynie, bo tak oficjalnie nazywa się przedsięwzięcie dotyczące spalarni odpadów, od roku figuruje na liście tzw. kluczowych projektów unijnych.
rozwiń zwiń