Nauka

Słowiańska łaźnia pod Wieliczką

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2010 09:15
Dotąd naukowcy znali jednie opisy łaźni słowiańskich. W Polsce odkryto pierwszy tego typu obiekt.
Audio

W Brzeziu (Małopolska) w obrębie wczesnośredniowiecznej osady odkryto pozostałości po łaźni, datowanej na okres od VIII do poł. XI wieku - chronologię potwierdzają daty dendrochronologiczne z drewna dębowego. Unikatowego odkrycia w skali polskiej archeologii dokonano w trakcie badań wykopaliskowych, prowadzonych przez Krakowski Zespół do Badań Autostrad. Tego typu konstrukcje były jak dotąd znane tylko ze źródeł pisanych.

- Przykłady odkrycia przez archeologów w Europie Środkowej średniowiecznych obiektów opisanych w źródłach historycznych nie są częste, toteż każdy taki przypadek wart jest szczególnej uwagi - mówi Anna Tyniec z krakowskiego Muzeum Archeologicznego i dodaje -Wśród półziemianek na tej osadzie wyróżniał się obiekt o wymiarach 3,5 x 3,5 m, zagłębiony w ziemię na ok. 80 cm. W jego północno-wschodnim narożniku natrafiono na stertę kamieni - piaskowców, kamieni rzecznych, granitów - które są rzadkie w najbliższej okolicy. Kamienie posiadały ślady zmian termicznych w postaci przepalenia i spękania.

Archeolodzy zauważyli również, że lessowe podłoże, w którym zalegały kamienie, nie wykazało śladów palenia ognia w tym miejscu - brakowało jakichkolwiek śladów przepalenia lessu, popiołu czy spalonego drewna. Co zwiększa prawdopodobieństwo, że budowla była łaźnią.

- Brak śladów palenia ognia wewnątrz budynku i termiczne zmiany wszystkich kamieni wskazują na to, że mamy do czynienia z wtórnym urządzeniem grzewczym. Utożsamienie obiektu z łaźnią wydaje się w pełni uzasadnione - uważa archeolog.

Przykłady łaźni Słowian były dotychczas znane przede wszystkim z arabskich źródeł pisanych. Możliwe również, że archeolodzy do tej pory niewłaściwie interpretowali podobne konstrukcje. Jeden z opisów "łaźni" pozostawił Ibrahim ibn Jakub, podróżnik arabski, który był członkiem poselstwa dyplomatycznego kalifatu kordobańskiego na dwór cesarza Ottona I w X wieku. Opisał dom wykonany z drewna z zatkanymi szczelnie z pomocą mchu szparami. Wewnątrz miał się znajdować w jednym z narożników kamienny piec oraz zbiornik na wodę, którą rozprowadzało się na rozgrzanym piecu, by powstały kłęby pary.

- W źródłach arabskich można natrafić na opisy dotyczące częściowo zagłębionych w ziemię budowli drewnianych z terenów słowiańskich. W przeciwieństwie do rozpowszechnionych także na innych terenach naziemnych budynków o różnej konstrukcji ścian i dachów, budynki częściowo zagłębione w ziemię nie były powszechnie znane poza Europą wschodnią i środkową, toteż autorzy arabscy uznawali je za coś wyróżniającego budownictwo Słowian - wyjaśnia Tyniec.

Archeolodzy nie mają wątpliwości, że Ibrahim ibn Jakub opisał łaźnię, gdyż w dalszej części tekstu pojawiają się informacje o korzyściach higienicznych i zdrowotnych wynikających z przebywania wewnątrz konstrukcji.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Mezolityczny skarbiec

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2009 07:46
Poznaliśmy wyniki badań wykopaliskowych w Krzyżu Wielkopolskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzebię umarłych, więc jestem

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2008 07:32
Od momentu pojawienia się zwyczaju grzebania umarłych datują się dzieje człowieczeństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złoty skarb z Ajgaj

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2008 05:17
W ruinach Ajgaj znaleziono bezcenny złoty wieniec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sezon Na Dwójkę: Pochodzenie Słowian

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2008 19:29
Katarzyna Kobylecka rozmawia z prof. Tadeuszem Makiewiczem i Aleksandrem Bursze
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odkryto tracki rydwan

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2008 08:27
To pierwszy kompletny rydwan, jaki znaleziono.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amator archeologii

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2009 13:46
Prowadził nielegalne wykopaliska, teraz grozi mu 5 lat więzienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co Słowianie dali Europie?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2010 09:25
Rozmowa z archeologami o naszych praszczurach
rozwiń zwiń