Nauka

To gorąco zabiło Pompeje

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2010 08:40
Wezuwiusz to ciągle jeden z najniebezpieczniejszych wulkanów świata – ostrzega Daily Telegraph.

Najnowsze badania dowodzą, że w słynnej erupcji Wezuwiusza w 79 roku n.e. to gorąco, a nie trujące wyziewy czy lawina kamieni, spowodowało śmierć mieszkańców Pompejów i Herkulanum.

Włoscy badacze z Neapolu, autorzy najnowszego stadium, sądzą, że powodem śmierci mieszkańców zasypanych rzymskich miast była temperatura siegająca 600 stopni Celsjusza. To ona uśmierciła pompejańczyków, zanim do miasta napłynęła lawa, a ciała umarłych pokrył deszcz lapis lazuli.

To chyba dobra wiadomość – takie gorąco zabija bowiem w ciagu kilku sekund, a dotąd sądzono, że dawni mieszkańcy okolic Wezuwiusza ginęli w długich męczarniach, dusząc się trującymi wyziewami. - W przeciwieństwie do tego, co dotąd sądzono, uważamy, że ofiary nie cierpiały długo, ale raczej umierały szybko – napisali badacze na łamach PLoS ONE. – Nasze analizy wykazują, że przyczyną śmierci nie były ani urazy zewnętrzne, ani uduszenie.

W 79 roku rozgrzane do czerwoności chmury gazu błyskawicznie zalały zbocza wulkanu, wille i ulice rzymskich miast, Pompejów, Herkulanum i Stabiów. Nie wszystkim udało się uciec - zginęły tysiące osób, a warstwy wulkanicznego pyłu zakonserwowały miasta na tysiące lat. Większośc domów zachowała się do wysokości pierwszego piętra, a ich ściany wciąż zdobią wspaniałe malowidła.

Odkrywane w Pompejach rzeźby wykonane były przez miejscowych artystów z tufu wulkanicznego, marmuru, kamienia, drewna, brązu. Są to portrety, reliefy stanowiące ozdobne detale architektoniczne. Wśród drobniejszych wyrobów rzeźbiarskich odnaleziono dzwonki zawieszane swobodnie tak, aby najmniejszy ruch powietrza mógł wprawiać je w drgania. Prace archeologiczne nie zostały jeszcze zakończone. Znaczna część znalezisk przechowywana jest w Muzeum Narodowym (Museo Nazionale) w Neapolu.

Do najważniejszych odkryć dokonanych w Pompejach należą malowidła ścienne, które zachowały się w dużych ilościach w bardziej reprezentacyjnych wnętrzach domów. Pozwoliło to na odtworzenie historii malarstwa rzymskiego do 79 roku.

Największe wrażenie na zwiedzających Pompeje wywołują odlewy ciał mieszkańców. Popioły pokrywające miasta szybko zastygały, zachowując wewnątrz kształt pogrzebanych ciał. Przez niewielki otwór badacze wlewali gips sztukatorski, który wypełniał całą pustą przestrzeń. Po związaniu gipsu usuwał warstwę popiołu odsłaniając odlewy ciał, przedmiotów, elementów budynków itp. Później zaczęto używać przeźroczystego tworzywa, które pozwalało dostrzec ukryte wewnątrz odlewu zachowane drobne przedmioty, np. kości. To własnie te odlewy przebadali włoscy naukowcy. – Wszystko wskazuje, że przyczyną śmierci ofiar było gorąco – mówią. – Ekspozycja na temperaturę co najmniej 250 stopni C, roznoszoną wiatrem, mogła spowodować nagłą smierć nawet wówczas, jeśli ktoś znajdował się w pomieszczeniu zamkniętym.

Wezuwiusz pozostaje czynnym wulkanem. Jak przypomina Daily Telegraph, ciągle uważany jest za jeden z najbardziej niebezpiecznych na świecie. U jego stóp leży obecnie Neapol i szereg innych włoskich miast – a to oznacza, że w ciągłym niebezpieczeństwie znajduje się 1,5 miliona osób. Kolejna erupcja o sile tej z 79 roku byłaby jeszcze bardziej katastrofalna.

Ostatni raz Wezuwiusz wybuchł w 1944 roku. Specjalne Osservatorio Vesuviano monitoruje aktywność wulkanu nieprzerwanie od 1841. Wulkanolodzy są przekonani, że kolejny wybuch może być kwestią najbliższego czasu.  

(ew/Daily Telegraph)

 

Czytaj także

Datować według garum

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2008 12:20
Wątpliwości dotyczące daty zagałdy Pompejów może rozstrzygnąć rybny sos.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Markowe lampki oliwne

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2008 11:21
Archeolodzy odkryli zagłębie produkcji lampek z czasów Imperium Rzymskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzym się rozpada

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2007 12:50
Wszystkie zapierające dech w piersiach zabytki Rzymu są zagrożone. Grozi im zawalenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsze skarby z linii C

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2009 13:55
W Rzymie od kilku lat trwają prace nad kolejną, trzecią linią metra.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wilczyca kapitolińska jest młodsza

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2008 07:55
Jak sugerują najnowsze badania, symbol Rzymu może pochodzic ze średniowiecza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najstarsza broń chemiczna

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2009 05:01
Brytyjski archeolog znalazł najstarsze świadectwo na zastosowanie broni chemicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wpadł do wulkanu. "Wypadek niezmiernie rzadki"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2010 13:45
Szwedzki turysta poniósł śmierć, gdy wpadł w środę do krateru wulkanu na indonezyjskiej wyspie Bali - podała miejscowa policja.
rozwiń zwiń