Nauka

Eliksir młodości z komórek macierzystych

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2011 00:03
Nowa metoda pomoże w leczeniu wielu schorzeń. Dr Maciej Wiznerowicz: Dorosłą, wyspecjalizowaną komórkę można przekształcić w macierzystą przez wprowadzenie kilku genów. To fascynujący i niezwykle ważny mechanizm!
Audio

Dla naukowców i lekarzy komórki macierzyste są niezwykle cenne, gdyż można z nich otrzymać dowolne komórki dorosłego organizmu. Występują w bardzo wczesnym okresie zarodkowym i najłatwiej je pozyskać z kilkudniowych ludzkich embrionów. Taki proces otrzymywania - delikatnie mówiąc - budzi wiele wątpliwości, między innymi etycznych.

Dr Maciej Wiznerowicz z Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu zdradza w "Wieczorze Odkrywców", że udało się już opracować technologię, która umożliwia laboratoryjne wytwarzanie komórek zarodkowych z dorosłych komórek organizmów. Komórki te wyglądają prawie identycznie jak te naturalne i co ważniejsze - identycznie się zachowują.

- Od pacjenta uzyskujemy dowolną komórkę, np. krwi czy skóry. Wprowadzając do niej kilka genów, po kilku tygodniach hodowli in vitro otrzymujemy własne komórki zarodkowe pacjenta - wyjaśnia dr Wiznerowicz.

Dzięki takiemu procesowi pozyskiwania, nie ma niebezpieczeństwa odrzucenia komórki. Cofa się ona po prostu w rozwoju do najwcześniejszego etapu. Wystarczy ją wtedy odpowiednio zróżnicować, czyli ukierunkować na przykład w stronę komórek nerwowych i wprowadzić bezpośrednio do organizmu chorego.

Kiedy tę metodę będzie można zastosować w leczeniu?

Jak podaje gość Jedynki, wiele zespołów badawczych z całego świata, które zajmują się tworzeniem takich komórek, rozważa wprowadzenie ich do klinik już za dwa lata.

- Ta technologia jest nowa i wymaga jeszcze wiele pracy, zanim będziemy mogli wykorzystać w leczeniu pacjentów pierwsze komórki dzięki niej otrzymane - przyznaje dr Wiznerowicz. Najpierw trzeba udoskonalić procesy ich pozyskiwania tak, by komórki były całkowicie bezpieczne i żeby można było je stosować z pełnym zaufaniem.

W programie również rozmowa z prof. Agnieszką Chacińską z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej o ważnych badaniach nad powstawaniem i degradacją białek mitochondrialnych przestrzeni międzybłonowej.

(AK)

Aby wysłuchać audycji Krzysztofa Michalskiego, wystarczy wybrać dźwięk "Komórkowy eliksir młodości" w boksie "Posłuchaj" w ramce powyżej.

Czytaj także

Komórkowi oszuści

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2009 11:08
Niebezpieczne i niesprawdzone terapie przy pomocy komórek macierzystych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krople ze świętego Graala

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2007 13:50
Czy odkryte przez zespół prof. Mariusza Ratajczaka „embrionalnopodobne komórki macierzyste” to klucz do długowieczności?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odzyskał wzrok dzięki komórkom macierzystym

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2009 19:04
38-letni Brytyjczyk, który stracił wzrok w bójce, całkowicie go odzyskał po eksperymentalnej terapii z zastosowaniem komórek macierzystych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mobilizacja komórek krwi

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2010 09:15
Komórki macierzyste krwi mogą się szybciej namnażać. Co je aktywuje?
rozwiń zwiń
Czytaj także

USA: kontrowersyjne eksperymenty

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2010 15:50
Amerykańscy naukowcy rozpoczęli pierwsze próby z embrionalnymi komórkami macierzystymi na pacjentach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowe zabawy w Boga

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2011 11:00
Człowiek wciąż próbuje "ulepszyć” człowieka, sklonować go, stworzyć sztuczne życie. A co na to Bóg?
rozwiń zwiń