Nauka

Hiszpania: zbiorowy pochówek neandertalczyków

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2011 06:00
Debata o to, czy neandertalczycy chowali swoich zmarłych, wkracza w decydująca fazę. Coraz trudniej zaprzeczyć, że tak właśnie było.

Znakomicie zachowany pochówek trójki neandertalczyków sprzed 50 tys. lat odnaleziono w jaskini Sima de las Palomas w Hiszpanii – donosi serwis Discovery. To ciekawe znalezisko podgrzewa tylko trwającą od lat dysputę: czy neandertalczycy chowali swoich zmarłych?

Pochówek z Sima de las Palomas zawierał częściowe szkielety kobiety, dziecka i przypuszczalnie mężczyzny. Znajdowały się one w charakterystycznej pozycji na boku z dłońmi pod głową. Ktoś z cała pewnością je tak ulożył. W pobliżu leżały także nadpalone łapy pantery - być może własność zmarłych, a może element rytuału grzebalnego. Zwłoki były zasypane kamieniami.

- Nie wiemy, czy byli ze sobą spokrewnieni - opisuje szef badań, Michael Walker z Uniwersytetu w Murcii. DNA uległo denaturacji, a zatem nie będzie można ustalić ich pokrewieństwa.

Zdaniem autorów odkrycia, był to tzw. intencjonalny pochówek. Mówimy o nim wtedy, gdy zwłoki pochowane zostają w specjalnym miejscu (np. specjalnie przygotowanym, zabezpieczonym przed zwierzętami) oraz w specjalny sposób (ułożone w charakterystyczny sposób, zaopatrzone w dary grobowe). Możemy także domyślać się, że intencjonalnym pochówkom towarzyszy jakiś rodzaj wierzeń czy rytuałów związanych ze śmiercią, a może nawet wiara w życie pozagrobowe.

Nikt nie kwestionuje już, że neandertalczycy mieli zdolność do symbolizacji, a także tego, że zapewne posługiwali się mową. Debata dotycząca pochówków ciągle jednak trwa – i właśnie dlatego znalezisko z Sima de las Palomas jest tak ważne.

Pochówek z Sima de las Palomas w Murcii jest najstarszym tego typu w śródziemnomorskim obszarze Europy, ale na Bliskim Wschodzie i w innych częściach Europy dowody na neandertalskie praktyki pogrzebowe znajdowano już wcześniej. Sprzed 60 000 lat pochodzi pochówek z jaskini Shanidar w Iraku. Tam dziewięciu zmarłym najprawdopodobniej towarzyszyły jakieś zioła lub kwiaty – świadczy o tym obecność pyłków na szczątkach. Do dzisiaj jednak trwa spór o to, czy owe kwiaty były intencjonalnym darem, czy raczej zanieczyszczenie pyłkami jest efektem przypadku. Podobne wątpliwości wzbudzają pochówki z izraelskiej jaskini Kebara (60 000 lat) czy francuskiej groty La Quina (100 000 lat).

Odkrycie w Hiszpanii powoli zaczyna przeważaż szalę. Im  więcej odkryć tego typu, tym łatwiej odnaleźć ogólny wzór neandertalskich zachowań pogrzebowych. I tym trudniej zaprzeczyć ich istnieniu.

(ew)

Czytaj także

Na Syberii żył inny gatunek człowieka

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2010 16:00
Naukowcy odkryli na Syberii odrębny gatunek człowieka, który współistniał z naszym i z neandertalczykami. Miał się całkiem nieźle jeszcze kilkadziesiąt tysięcy lat temu i ma potomków w Melanezji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

2010: rewolucja w polskiej prehistorii

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2011 08:00
W 2010 roku odkryliśmy pierwszego polskiego neandertalczyka, a Grzegorz Niedźwiedzki udowodnił, że po terenie dzisiejszej Polski chodziły najstarsze czworonogi i pierwsze dinozaury!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mamy jednego neandertalskiego przodka

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2011 16:00
9 procent ludzi na świecie miało wspólnego przodka - neandertalczyka, który żył 50-80 tys. lat temu. Odkrył to międzynarodowy zespół badaczy, wśród których jest i Polak, prof. Damian Laubuda z Uniwersytetu w Montrealu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zrób sobie neandertalczyka

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2011 13:20
Wydaje się skomplikowane, ale to tylko rzeczywistość rozszerzona. Teraz trójwymiarowego, kroczącego neandertalczyka możesz mieć na swoim ekranie. Będzie chodził po kartce, którą trzymasz w dłoni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Setki tysięcy lat wśród śniegów. Bez ognia

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2011 05:00
Praludzie dotarli na "zimne" szerokości geograficzne jeszcze przed opanowaniem ognia. To oznacza setki tysiący lat dojmującego chłodu!
rozwiń zwiń
Czytaj także

500 000 lat praworęczności

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2011 00:01
Najnowsze badania sugerują, że praworęczność wśród ludzi stała się dominująca już około 500 000 lat temu.
rozwiń zwiń