X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Kepler-452b. Czy na "drugiej Ziemi" jest życie?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2015 17:00
"Ziemia jest już trochę mniej samotna. Ma nowego kumpla na osiedlu - starszą i większą kuzynkę" - powiedział Jon Jenkins, analityk NASA, szef zespołu, który odkrył nową planetę w gwiazdozbiorze Łabędzia.
Audio
  • Profesorowie z PAN tłumaczą, czym jest planeta Kepler-452b i jak wygląda poszukiwanie nowych planet (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/ Dwójka)
Planeta Kepler-452b została odkryta za pomocą teleskopu Keplera, a jej odkrycie zostało ogłoszone publicznie przez NASA 23 lipca 2015
Planeta Kepler-452b została odkryta za pomocą teleskopu Keplera, a jej odkrycie zostało ogłoszone publicznie przez NASA 23 lipca 2015Foto: NASA/JPL-CalTech/R. Hurt

Naukowcy mówią, że jeśli na planecie Kepler-452b są skały i atmosfera, mogłoby tam istnieć życie. W "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" rozmawialiśmy o niedawno odkrytym globie, bliźniaczo podobnym do naszej planety.

Prof. dr hab. Paweł Moskalik podkreślał, że naukowcy w ostatnich latach odkryli dużo planet. - Znamy 1948 planet wokół ponad 1200 różnych gwiazd. I są to gwiazdy podobne do naszego Słońca - mówił astronom. Czy zatem krążą wokół nich planety podobne do Ziemi? Profesor tłumaczył, że najczęściej nie i wyjaśniał podstawowe różnice.

Zaproszeni do studia Dwójki eksperci podkreślali, że rozwój technologii w ostatnich latach pozwolił na bardzo wiele odkryć, ale nadal brak tego najbardziej oczekiwanego, czyli śladu planety, która byłaby podobna do Ziemi. Dlatego uwaga części naukowców szczególnie skupia się na planetach krążących w tzw. ekosferach. - To obszary, w których podejrzewamy, że mogłoby rozwinąć się życie. Przy czym wiemy, w jakich warunkach rozwinęło się ono na Ziemi, ale nie wiemy dokładnie, w jakich innych warunkach mogłoby zaistnieć - przyznał prof. dr hab. Andrzej Maria Sołtan.

Co zatem wiemy o planecie Kepler-452b? Czy może tam być życie? Między innymi na te pytania odpowiedzieli goście Dwójki, tłumacząc także np. jak długo będzie żyło Słońce, jakie są metody poszukiwania nowej planety, jak potwierdza się odkrycie planety i jakie zjawiska mogą w tym zakresie zmylić naukowców.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. dr hab. Paweł Moskalik (astronom, astrofizyk), prof. dr hab. Andrzej Maria Sołtan (astronom, astrofizyk)

Data emisji: 29.08.2015

Godzina emisji: 16.00

ei/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Energia pochodzi ze Słońca

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2012 19:00
Na każdy metr kwadratowy Ziemi średnio pada 260 watów energii. Wykorzystanie tej energii przez człowieka bezpośrednio to melodia przyszłości, ale potrafimy już korzystać z energii spadku wody albo z energii wiatru. Ale woda wyniesiona została a powietrze w ruch wprawione energią pochodzącą z naszej dziennej gwiazdy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W gwiazdy patrzymy od zawsze

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 14:00
- Szesnaście tysięcy lat temu niebo wyglądało niemal tak samo, jak dziś. Nie oddzielano go jednak od ziemi. Obie sfery stanowiły całość, wyraźnie wpływając na siebie - mówili goście Dwójki w rozmowie o znaczeniu gwiazd w historii kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat w 2100 roku. Czy jest nadzieja dla ludzkości?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2015 23:00
– Stanisław Lem mawiał, że każda cywilizacja ma przed sobą dwie drogi: albo samą siebie zadręczyć, albo zapieścić – mówił astronom prof. Michał Różyczka.
rozwiń zwiń