Kultura

14 tys. fotosów polskich filmów

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2011 15:00
Chcesz zobaczyć Jana Himilsbacha, Wojciecha Hasa i Adolfa Dymszę przy pracy? Fototeka Narodowa to internetowa kopalnia nieznanych dotąd zdjęć z polskich planów filmowych.
Audio

Powstał wirtualny album historii polskiego filmu. W tej chwili w internecie jest 114174 zdjęć, codziennie skanowane są nowe z zachowanych negatywów. - W większości to są zdjęcia dotąd niepublikowane - mówi w Dwójce historyk filmu Piotr Śmiałowski -  Przez wiele lat prezentowano nam, czyli zwykłym widzom, dosyć ograny zestaw fotosów. Natomiast na planie każdego filmu robi się od 200 do 500 zdjęć roboczych!

W Fototece zebrano fotosy z planów zdjęciowych praktycznie wszystkich polskich filmów sprzed 1989 roku. Można zobaczyć jak budowano scenografię do "Kanału", jak odtworzono całe Krakowskie Przedmieście na potrzeby "Lalki". - Można zobaczyć też Andrzeja Wajdę, Wojciecha Hasa przy ich pierwszych projektach, gdy dyskutują ze współpracownikami nad scenariuszem - opowiada Śmiałowski i dodaje, że autorami zdjęć są często polscy operatorzy Wiesław Zdort, Edward Kłosiński, Zygmunt Samosiuk, a także fotoreporterzy Jerzy Troszczyński, Tadeusz Kubiak, Roman Sumik.

Cały czas Fototeka uzyskuje nowe negatywy i zabezpiecza je przed zniszczeniem. - Ostatnio wzbogaciliśmy się o zbiór kaskadera i fotosisty Krzysztofa Fusa - mówi przedstawiciel Fototeki.


usc

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Gawędy o historii kina

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2010 16:00
Zapraszamy do wysłuchania gawęd wybitnego historyka filmu i krytyka – Jerzego Płażewskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy bez Oskarów? I dobrze!

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2011 16:30
- Jeżeli nasze filmy nie robią światowych karier, to musimy się z tym pogodzić - mówi krytyk Tadeusz Sobolewski. - Filmów jest bardzo dużo. Polska nie jest w centrum uwagi świata, może nawet na szczęście. Warto, żebyśmy to my je oglądali!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Recepta na dobry scenariusz? Nie ma jednej

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2011 11:21
Są reżyserzy, którzy improwizują i nie korzystają z pomocy scenarzysty, są tacy, którzy sami piszą dialogi do swoich filmów. Ważne, żeby historia była przejrzysta, wtedy jest szansa na dobry film.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dokumentaliści w Kielcach. A wśród nich Wajda

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2011 10:58
NURT to spotkanie wybitnych dokumentalistów i debiutantów na równych prawach. Jak się sprawdzają - ocenia publiczność.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie animacje wystartują w wyścigu po Oscara?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2011 13:52
Dwie polskie produkcje: "Paths of Hate" w reż. Damiana Nenowa i "Magic Piano" w reż. Martina Clappa, znalazły się na liście filmów, które mają szansę na nominację.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filmowe okienko na wolność

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2011 14:14
- To był bardzo szczególny czas, nikt z nas nie miał świadomości, że zaraz potem będzie wyrwa - wspomina Festiwal Filmów Fabularnych z 1981 roku reżyser Janusz Zaorski.
rozwiń zwiń