X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

1000-letnia księga Słowian. Mamy swoją "Iliadę"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2012 13:50
Rok 1823. Wileński profesor Michał Bobrowski bada archiwa Monasteru Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu. W ręku trzyma rękopis z XI wieku...
Audio
Kodeks Supraski
Kodeks SupraskiFoto: wikipedia commons

W ciągu tysiąca lat bezcenna dla Słowian księga - Kodeks Supraski wielokrotnie mogła ulec zniszczeniu. Jak mówią naukowcy, wokół rękopisu zawsze było dużo dobrej woli.
W czasie drugiej wojny światowej istniała obawa, że został spalony razem z całą Biblioteką Ordynacji Zamoyskiej w Warszawie. Tak się nie stało.
- W 1967 roku przyszedł nieznany z imienia i nazwiska człowiek do biblioteki Uniwersytetu Harvarda w Stanach Zjednoczonych. Przyniósł rękopis, położył go na biurku i powiedział, że chce 20 tysięcy dolarów. Bibliotekarz od razu się zorientował co to jest i że Kodeks jest wart co najmniej 350 tysięcy  - opowiada dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie.
Bibliotekarze nie chcieli kupić rękopisu, ze względu na jego powszechnie znaną przedwojenną własność. Z pomocą przyszedł amerykański milioner Herbert Moeller (nazywany królem polskiej szynki), który wyłożył astronomiczną jak na owe czasy kwotę i zwrócił księgę polskim władzom.
To jeden z najstarszych na świecie i jedyny tak obszerny zabytek piśmiennictwa słowiańskiego. Powstał w Bułgarii, na początku XI wieku. Później wywieziony został na Ruś Kijowską, a potem, z nieznanych przyczyn, przekazano go mnichom z klasztoru w Supraślu.
Kodeks Supraski opisuje żywoty wczesnochrześcijańskich męczenników i cudotwórców. Te teksty miały przygotowywać wiernych do pokuty. Spisany został w języku starocerkiewnosłowiańskim, alfabetem cyrylickim.
- Kodeks przetrwał 1000 lat. Nasze życie w tej perspektywie jest epizodem - mówi dr Makowski - Pierwszy przykład prozy polskiej, czyli "Kazania Świętokrzyskie", to są paski, które tworzą tak naprawdę niecałe cztery strony tekstu. A tu mamy kilkaset stron. "Kazania Świętokrzyskie" są z początku XIV wieku, a tu mamy na kartach początek wieku XI.

usc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Słowiańskie złe moce. Jest się czego bać?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2012 13:45
Uskrzydlone węże, bagienne świetliki, niszczycielskie mysie hordy... Choć nie zawsze mamy tego świadomość, słowiańskie złe moce drzemią w naszych wyobrażeniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszko I handlował niewolnikami

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2012 15:30
Handel niewolnikami był jednym z głównych dochodów książąt czeskich, którzy sprzedawali słowiańskich niewolników Arabom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urodzone w PRL-u, źle urodzone...

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2012 13:45
- W każdym mieście jest obiekt, który chciano wyburzyć pozyskując miejsce na nowe inwestycje. Nie było łatwo zdobyć pieniądze na projekt, który miał dokumentować takie miejsca - mówi Filip Springer o kulisach pracy nad "Źle urodzonymi".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muszę narysować to, co pamiętam!

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2012 13:29
- Mieszkaliśmy w maleńkim pokoju, do którego od urodzenia byłem sporo za duży, więc żebym się nie kręcił mama dawała mi rysować nawet do późnej nocy - tak Mariusz Wilczyński wspomina początki swojej artystycznej drogi w naszym cyklu Kulturysta.
rozwiń zwiń