Kultura

Z kamerą na wojnę

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2010 14:47
Rusza Festiwal Sztuki Reportażu Camera Obscura, tegoroczna edycja poświęcona będzie pracy korespondentów wojennych.

Pokazy filmów dokumentalnych, retrospektywa dokumentów o irackim Kurdystanie, warsztaty filmowe i spotkania z artystami z całej Europy złożą się na siódmą edycję Festiwalu Sztuki Reportażu Camera Obscura, który rozpocznie się w środę (20.10) w Bydgoszczy.

- Tegoroczny festiwal rozpocznie się interaktywnym projektem dokumentalnym EYE LOVE U, którego koordynator Roel Simons (Holandia) wraz z mieszkańcami Bydgoszczy nagra wypowiedzi na temat miłości - Love Messages. Efektem będzie interaktywny film o miłości - poinformował Remigiusz Zawadzki, organizator imprezy.

Filmy dokumentalne pokazywane w tym roku na festiwalu podejmować będą jednak dużo trudniejsze tematy, będą opowiadać o najbardziej zapalnych miejscach na świecie i arcyniebezpiecznej pracy korespondentów wojennych.

Jednym z ważniejszych wydarzeń będzie przedpremierowy pokaz amerykańskiego pełnometrażowego dokumentu Tima Hetheringtona - wielokrotnego laureata Nagrody World Press Photo, ale również dokumentalisty i producenta. "Restrepo" opowiada  o plutonie amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Dolinie Korengal w Afganistanie.





Najważniejszymi punktami  Festiwalu Sztuki Reportażu Camera Obscura są konkursy, w których autorzy najlepszych reportaży rywalizują o Nagrodę Grand Prix im. Ryszarda Kapuścińskiego o wartości 3 tys. euro oraz honorowe wyróżnienia w kategoriach: reportaż śledczy, reportaż społeczny, reportaż radiowy. Wręczenie nagród zaplanowano na 23 października.

(PAP)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Kucharze historii" gotują w kinie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2010 08:00
Na ekrany trafił film dokumentalny o polowych garkuchniach i pracy wojennych kucharzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak dobrze dokumentować rzeczywistość?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2010 14:13
Rusza festiwal DokumentArt. W Polsce i w Niemczech pokazane zostaną retrospektywy mistrzów: Leni Riefenstahl i Pawła Łozińskiego oraz bezkompromisowe produkcje młodych filmowców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kino amerykańskie bez masek

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2010 13:11
Nowy festiwal Romana Gutka ma za zadanie "odkłamywać" kino amerykańskie.
rozwiń zwiń