Kultura

10. rocznica

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2009 11:43
Dziś mija 10. rocznica śmierci Jerzego Harasymowicza, jednego z najwybitniejszych polskich poetów drugiej połowy XX wieku, założyciela grup poetyckich "Muszyna" i "Barbarus".

Harasymowicz opublikował kilkadziesiąt tomów wierszy, między innymi: "Powrót do kraju łagodności", "Madonny polskie" i "Wiersze miłosne". Z jego poezji wywodzi się termin "kraina łagodności", do którego w swoich piosenkach nawiązywał Wojciech Bellon, a później był utożsamiany z poezją śpiewaną.

Jerzy Harasymowicz opisywał dzikie zakątki Beskidów i Bieszczadów oraz czerpał z ginącej kultury Łemków. W twórczości łączył elementy świata realnego, fantastyki, baśni i wyobraźni ludowej.

Był laureatem licznych wyróżnień, w tym Nagrody im. Stanisława Piętaka i Nagrody Fundacji im. Kościelskich.

Zmarł 21 sierpnia 1999 roku w Krakowie. Jego prochy rozsypano nad bieszczadzkimi połoninami, a symboliczny grób stanowi pomnik w kształcie bramy na Przełęczy Wyżnej pod Połoniną Wetlińską.

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Książka czeka na nas

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2009 12:59
Nowości, albumy, powieści, tomiki wierszy, spotkania z autorami i wydawcami, 500 wystawców, 600 imprez towarzyszących - tak zapowiadają się 54. Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie rozpoczynające się 21 maja w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Symboliczna śmierć Czechowicza

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2009 11:01
70 lat temu Polska straciła wielu utalentowanych artystów. 9 września podczas jednego z pierwszych bombardowań Lublina zginął jeden z najwybitniejszych poetów awangardy dwudziestolecia międzywojennego – Józef Czechowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poetyckie solistki

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2009 11:49
Abalar Łucja, Bałdyga Zofia, Bargielska Justyna, Broda Marzena, Cyranowicz Maria, Fiedorczuk Julia, Filipiak Izabela, Gałkowska Magdalena, Grundwald Marta, Grzegorzewska Wioletta, Iwasiów Inga, Janiak Kamila, Kacperska Iwona, Kamińska Aneta, Kielar Marzanna Bogumiła, Kitsch Samantha, Komoń Magdalena, Kuciak Agnieszka, Malek Natalia, Mirahina Agnieszka, Mosiewicz Monika, Mueller Joanna, Obuchowicz Joanna, Piela Kornelia, Piwkowska Anna, Podczaszy Anna, Podgórnik Marta, Radczyńska Justyna, Rolando
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozsmakować się w czytaniu

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2010 09:41
Jaki był mijający 2009 rok dla literatury i jakie ważne tytuły pojawiły się na rynku wydawniczym w „Sezonie na Dwójkę” Dorota Gacek rozmawiała z Tadeuszem Nyczkiem i Piotrem Kępińskim.
rozwiń zwiń