Kultura

Portrety Warhola

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2009 12:43
W paryskim Grand Palais została otwarta wystawa portretów Andy'ego Warhola. Zaprezentowano na niej 130 dzieł mistrza pop artu.

Komisarz wystawy Alain Cueff powiedział, że jest to pierwsza na świecie tak wielka wystawa portretów amerykańskiego artysty. Nigdy jeszcze nie udało się zgromadzić w jednym miejscu tylu wykonanych przez niego portretów.

Wystawę otwiera autoportret Andy'ego Warhola, który wykonał mając 20 lat. Kolejno prezentowane są portrety gwiazd m.in. Marylin Monroe i Elisabeth Taylor. Są to już klasyczne warholowskie obrazy wykonane na podstawie wycinków z gazet, na których rysunek twarzy ogranicza się do ogólnych rysów,obrazy wykonane są w ostrych kolorach.

Prezentowane są również portrety, które artysta wykonał na zamówienie. Na ścianach galerii zawisły portrety aktorów filmowych i gwiazd estrady: Brigitte Bardot, Jane Fonda, Mick Jagger, Sylvester Stallone, obok portrety artystów m.in. Man Raya, Davida Hockneya, Josepha Beuysa, Keith Haring. Andy Warhol na swych pracach uwiecznił również kolekcjonerów i sprzedawców dzieł sztuki Dominique'a de Menil, Bruno Bischofbergera, Ileana Sonnabend, Leo Castelli. Artysta nie bał się portretować również polityków Willy’ego Brandta i Edwarda Kennedy’ego. W Grand Palais można zobaczyć również obrazy z wizerunkami projektantów mody(Yves Saint-Laurent, Sonia Rykiel, Hélène Rochas), biznesmenów, znanych i bogatych osób (Gianni Agnelli, Lee Radziwell, Princess Grace of Monaco, Gunther Sachs).

Wszelkie prezentowane portrety Andy'ego Warhol wykonał w latach 1967 -1987.

Ciekawym uzupełnieniem wystawy, będącym zarazem jej częścią, jest prezentacja wyjaśniająca tajniki serigrafii - najczęściej stosowanej przez Warhola techniki.

Grand Palais to duża szklana sala wystawowa, która wybudowana została na potrzeby wystawy światowej w 1900 roku. Od tego czasu była świadkiem znakomitych wystaw i prezentacji. Zewnętrzna część Sali została zbudowana w stylu secesyjnym. W latach 1993-2005 Grand Palais zamarło, zostało poddane gruntownym pracom restauracyjnym. Kolejne uroczyste otwarcie nastąpiło 24 września 2005 roku. 

Wystawę można oglądać do 13 lipca 2009 roku.

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Macie swoich klasyków!

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2009 08:58
Tworzenie kolekcji jest zawsze wybieraniem i ustalaniem kontekstu, wyznaczaniem paradygmatu. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ma więc szczególną funkcję „klasykotwórczą”. Teraz pokazało swoje pierwsze propozycje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 lat abstrakcjonizmu

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 10:52
Od niedzieli (31 stycznia) w Muzeum Narodowym w Gdańsku, a dokładnie w jego Oddziale Sztuki Nowoczesnej MNG – Pałac Opatów w Oliwie można będzie oglądać wystawę "W stulecie abstrakcji. Wystawa ze zbiorów malarstwa Muzeum Narodowego w Gdańsku".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy realizm

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2010 10:43
100 prac jednego z najlepszych współczesnych malarzy polskich, Marcina Maciejowskiego można oglądać od 26 marca w Muzeum Narodowym w Krakowie. Czy jest to artysta młody, pozostaje kwestią dyskusyjną. Na pewno jest młody jak na artystę, który doczekał się tak dużej wystawy w salach Muzeum Narodowego w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzea otwierają swoje drzwi

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2009 11:57
Ponad dwadzieścia krakowskich instytucji uczestniczy w organizowanym po raz piąty Dniu Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. W tym roku hasło przewodnie brzmi: „Muzea swoim dobrodziejom".
rozwiń zwiń