Kultura

Macewy codziennego użytku

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2010 16:22
Fotograf Łukasz Baksik śledzi losy żydowskich nagrobków. "Pomysłowi" Polacy macewami wyłożyli krawężniki, baseny przeciwpożarowe i poprzerabiali je na katolickie nagrobki.

Trudno policzyć ile macew było przed wojną na na tysiącu dwustu cmentarzy żydowskich w Polsce. Naziści stacjonujący w Polsce wykorzystywali płyty nagrobne do utwardzania dróg i stawiania murów. Praktyka po wojnie była kontynuowana przez Polaków. Fotograf Łukasz Baksik natrafił nawet na współczesne przykłady wykorzystywania w budownictwie tych starych, kamiennych płyt.

Łukasz Baksik wykonał do tej pory 1700 zdjęć dokumentujących wykorzystanie macew do budowy murów, schodów, dróg, podłóg i katolickich nagrobków. Na wsiach znalazł wiele kół szlifierskich, na których widać hebrajskie napisy. Na jednej z fotografii znalazła się nawet zbudowana z macew ambona strzelnicza.

Łukasz Baksik swoje zdjęcia pokaże na wystawie "Macewy codziennego użytku", która w czwartek (28.10) o 19- tej zostanie otwarta w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.

- Rozmawiam z ludźmi, którzy – świadomi tego, co mają na swoich podwórkach – nie widzą w tym nic niestosownego - pisze o swoim projekcie Łukasz Baksik.

Żydowskie nagrobki ozdobione symbolami i inskrypcjami niosą ze sobą informacje o życiu konkretnych ludzi, rodzin, całych sztetli.

- "Macewy codziennego użytku" to początek wielkiego projektu. Chcę odzyskać macewy i przenieść je z powrotem tam, gdzie ich miejsce - na cmentarze żydowskie. Wiele z nich będzie wymagała wcześniejszego uporządkowania - pisze fotograf.

Wystawie w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie towarzyszy debata, 9 listopada o godzinie 20-tej w Centrum Sztuki Współczesnej dyskusję z udziałem artystów Łukasza Baksika, Mikołaja Grynberga i Wojciecha Wilczyka, poprowadzi profesor Joanna Tokarska-Bakir.

(na podst. mat.prasowe)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Pamięci ofiar Holocaustu

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2010 18:26
Muzeum, koncert, wystawa...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tam, gdzie Warszawa mówiła w jidysz

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2010 13:12
W ubiegłym tygodniu odbył się w stolicy VII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żydzi w armii Hitlera?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2010 13:00
Ponad 130 tysięcy osób pochodzenia żydowskiego walczyło w szeregach wojsk III Rzeszy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Amos Oz: Polska i Izrael są sobie bliskie

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2010 13:00
W polskiej kulturze są żydowskie geny, tak jak w kulturze izraelskiej są geny polskie. Ogarnia mnie w Polsce głębokie poczucie czegoś znajomego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

NN, czyli Niedenthal nieznany

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2010 16:31
Fotograf wielkich wydarzeń politycznych i społecznych, równie chętnie robił zdjęcia zwykłej, szarej codzienności.
rozwiń zwiń