Historia

Stutthof, czyli niemieckie piekło

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 00:00
Łącznie przez KL Stutthof przeszło około 120 tysięcy więźniów, obywateli 25 krajów, z czego 50 tysięcy Żydów.
Komora gazowa
Komora gazowaFoto: wikipedia

9 maja 1945 roku wojska radzieckie wyzwoliły niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof. Założony przez Niemców w miejscowości Sztutowo w 1939 roku był pierwszym i najdłużej istniejącym obozem koncentracyjnym na terenach wchodzących w skład obecnej Polski.

WIĘCEJ NA TEMAT NIEMIECKICH ZBRODNI W SERWISIE II WOJNA ŚWIATOWA

Obóz Stutthof stanowił jedno z głównych miejsc, służących do masowej eksterminacji ludności na obszarze okręgu Rzeszy Gdańsk - Prusy Zachodnie. W czerwcu 1944 roku włączono go do realizacji "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej", nabrał więc charakteru obozu masowej zagłady. Łącznie przez KL Stutthof przeszło około 120 tysięcy więźniów, obywateli 25 krajów, z czego 50 tysięcy Żydów. Liczbę ofiar ocenia się na ponad 65 tysięcy ludzi. Niektóre źródła podają liczbę 85 tysięcy zamordowanych. Po wojnie w procesach przeciwko byłym zbrodniarzom KL Stutthof, sądzono 85 członków załogi obozu, łącznie z komendantem i obozowymi kapo.

Zapadło kilkanaście wyroków śmierci i kary od kilku miesięcy więzienia do dożywocia. Obecnie na terenie obozu w miejscowości Sztutowo znajduje się powstałe w 1962 roku Państwowe Muzeum Stutthof, obejmujące zachowaną część budynków i wyposażenia. Prowadzi ono między innymi badania dziejów obozu, jego eksterminacyjnych funkcji oraz miejsca Stutthofu w systemie hitlerowskich obozów zagłady. Kilkaset metrów od obozu w miejscu, gdzie Niemcy palili ciała zmarłych stoi Pomnik Pamięci Ofiar. Wyryto na nim słowa: "Los nasz dla Was przestrogą ma być nie legendą" oraz "Jeśli ludzie zamilkną głazy wołać będą".

Obóz został założony przez hitlerowców 2 września 1939 roku, 34 kilometry od Gdańska. Plany związane z założeniem obozu dla "niepożądanych elementów polskich" powstały już w roku 1936. Od tego czasu policja gdańska zbierała informacje o Polakach zamieszkujących obszary Wolnego Miasta Gdańska. W pierwszych dniach wojny dane te posłużyły do masowych aresztowań. Budowa obozu rozpoczęła się wraz z przyjazdem pierwszego transportu więźniów. Początkowo obóz składał się z 10 baraków i spełniał funkcje koncentracyjne. W listopadzie 1941 roku został powiększony do 120 hektarów i 30 baraków.

Zobacz więcej na temat: Gdańsk II wojna światowa
Czytaj także

Niemieccy zbrodniarze na wolności

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2012 06:00
Piętnastu niemieckich zbrodniarzy wojennych, skazanych we Włoszech zaocznie na karę dożywocia, przebywa na wolności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spotkania z kobietami, które przeszły piekło Ravensbrück

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2012 07:00
Polscy uczniowie i nauczyciele wraz z byłymi więźniarkami obozu koncentracyjnego w Ravensbrück wzięli udział w uroczystościach upamiętniających wyzwolenie obozu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niemcy budują Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2012 00:00
27 kwietnia 1940 roku, Reichsfuehrer SS Heinrich Himmler wydał inspektorowi obozów koncentracyjnych Oberfuehrerowi Richardowi Gluecksowi rozkaz założenia w Oświęcimiu obozu koncentracyjnego. W ten sposób rozpoczęła się historia KL Auschwitz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piekło Ravensbrueck

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2012 10:00
30 kwietnia 1945 roku wyzwolony został największy obóz koncentracyjny dla kobiet i dzieci. Więziono w nim 132 tysiące osób, z których zginęło około 92 tysięcy.
rozwiń zwiń