X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Ludwik XIV: Państwo to ja!

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 06:00
Kiedy zmarł Ludwik XIII, jego syn i następca tronu miał zaledwie 4 lata i 8 miesięcy. Do czasu osiągnięcia 13 roku życia rządy sprawowali jego matka Anna Austriaczka i kardynał Jules Mazarin.
Audio
  • O 19-letniem Ludwiku, młodym królu Francji mówi historyk Piotr Dmitrowicz, aud. Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Mieć 19 lat" (4.11.2005)
Ludwik XIV w dniu koronacji (1648), fragm. portretu Henriego Testelina, Wikipediadp
Ludwik XIV w dniu koronacji (1648), fragm. portretu Henriego Testelina, Wikipedia/dp

14 maja 1643 13-letni Ludwik XIV został królem Francji. Formalnie władzę objął dopiero w roku 1661, po śmierci pierwszego ministra Francji – Julesa Mazariniego.
Król bez władzy
– Można powiedzieć, że Ludwik XIV od momentu urodzenia był przeznaczony do tej władzy – mówił Piotr Dmitrowicz w aud. "Mieć 19 lat" w 2005 roku. – Urodził się w dość dziwnych okolicznościach, tzn. jego ojciec Ludwik XIII przez wiele lat nie utrzymywał żadnych związków z jego matką Anną Austriaczką.
Następca tronu był długo wyczekiwany przez całą Francję. Po 23 latach małżeństwa króla Ludwika XIII na świat przyszedł jego potomek.
– Cały okres jego młodzieńczych lat upływał w niezwykle burzliwych warunkach – zaznaczał Piotr Dmitrowicz. – Te wszystkie frondy chłopskie we Francji, próby przejęcia władzy przez konkurentów, to musiało wpływać na młodego Ludwika XIV.

Ludwik

Nz: Ludwik XIV (1701), aut. portretu Hyacinthe Rigaud, źr. Luwr, Wikipedia/dp

Reforma państwa
Jeszcze zanim zmarł kardynał Mazarini młody Ludwik XIV zajmował się głównie sprawami administracyjnymi na dworze. Już wtedy próbował reformować swoje państwo w duchu absolutyzmu. – Wprowadził dosyć scentralizowaną hierarchię na swoim dworze – mówił Piotr Dmitrowicz. – Wszystkie działania miały być zsynchronizowane, miało odbywać się w terminie. Dwór się zaczynał rozrastać.
Kiedy już w wieku 22 lat otrzymał pełnię władzy królewskiej rozpoczął zakrojoną na szeroką skalę reformę państwa. Już w pierwszym roku panowania wydał 14 edyktów, zapoczątkowujących diametralne zmiany. Obejmowały one: prawodawstwo, finanse, gospodarkę, nowy podział administracyjny kraju, wojsko, porządki publiczne, podatki, cła i inne. Opracował tzw. wielkie ordonanse: postępowania cywilnego, karnego, prawa handlowego i marynarki.
Król Słońce
Ludwik XIV oprócz tego, że przeprowadzał wielkie reformy państwowe i zbudował potęgę kulturalną Francji, przez wiele lat prowadził wojny, które dramatycznie wpłynęły na stan gospodarki kraju. Kolonie na całym świecie utwierdzały pozycję Francji, ale wiązały się też z ogromnymi kosztami.
Do historii przeszło już określenie Ludwika XIV jako Króla Słońce. – Od dzieciństwa uczono młodego Ludwika XIV z takiego specjalnego atlasu, na którym zaznaczone były wszystkie ziemie jakie kiedykolwiek należały do Francji – mówił Piotr Dmitrowicz.
Ludwik XIV ze swoją żoną Marią Teresą Habsburg miał sześcioro dzieci. Wieku dorosłego dożyło tylko jedno z nich. Kilkanaścioro dzieci miał ze swoimi licznymi kochankami, ale większości z nich nie uznał. Ponadto żył i rządził tak długo, że przeżył swojego syna i wnuka, Ludwik XV był jego prawnukiem. – Rządził w aurze boskości i absolutyzmu – podsumował Piotr Dmitrowicz. – Kiedy umierał do wzruszonych dworzan miał powiedzieć: "Czyżbyście uwierzyli, że rzeczywiście jestem nieśmiertelny?".
Ludwik XIV pozostawił po sobie państwo o silnie zcentralizowanej, absolutystycznej władzy królewskiej. Kilkadziesiąt lat później rewolucja francuska wystąpiła przeciwko temu systemowi.
mb

Zobacz więcej na temat: Francja HISTORIA Wersal
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Georges Clemenceau zwany "starym tygrysem"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2013 07:00
Dandys paryski, uwodziciel kobiet, znakomity jeździec i strzelec, przyjaciel artystów. Taki był Georges Clemenceau, premier Francji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Walewska – kochanka Napoleona

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 09:00
Najważniejszy człowiek na świecie i polska szlachcianka. Napoleon Bonaparte i Maria Walewska – ich romans owiany jest wieloma tajemnicami i legendami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wandea – ludobójstwo francusko-francuskie

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2013 11:00
220 lat temu, 23 grudnia 1793, powstańcy wandejscy ponieśli ostateczną klęskę z wojskami I Republiki Francuskiej w bitwie Savenay. Po krwawym zwycięstwie podjęto plan bezlitosnej, całkowicie zbędnej, pacyfikacji Wandei.
rozwiń zwiń