X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Maciej Rybiński – mądrość z uśmiechem na twarzy

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 06:25
Ironiczny, ale ciepły, inteligentny, obdarzony nieprzeciętnym poczuciem humoru. Autor cyklu "W krzywym zwierciadle" stał się nieśmiertelny dzięki felietonom i komentarzom słuchanym i czytanym przez całą Polskę.
Audio
  • Felieton Macieja Rybińskiego z cyklu "W krzywym zwierciadle" (29.03.2007)
  • Felieton Macieja Rybińskiego o raporcie Platformy Obywatelskiej w sprawie WSI (12.04.2007)
  • Felieton Macieja Rybickiego na temat listu Michaiła Gorbaczowa i innych przedstawicieli byłych władz radzieckich w obronie generała Wojciecha Jaruzelskiego (19.04.2007)
  • Felieton Macieja Rybińskiego o reakcjach polityków na temat okoliczności śmierci Barbary Blidy (26.04.2007)
Publicysta Rzeczpospolitej Maciej Rybiński, laureat Nagrody Kisiela, Warszawa 5.12.2002
Publicysta "Rzeczpospolitej" Maciej Rybiński, laureat Nagrody Kisiela, Warszawa 5.12.2002 Foto: PAP/Radek Pietruszka

10 lat temu, 22 października 2009 r., zmarł Maciej Rybiński, wybitny publicysta, pisarz, laureat Nagrody Kisiela, odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, autor felietonów z cyklu "W krzywym zwierciadle" emitowanych na antenie radiowej "Jedynki".

Maciej Rybiński przyszedł na świat 1 marca 1945 roku w Warszawie. Pierwsze kroki w dziennikarskim fachu zdobywał jeszcze jako student polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jako felietonista zadebiutował w studenckim tygodniku "itd". - Jedno wydanie poszło na przemiał, bo Maciej pisał niepoprawnie politycznie - mówiła o mężu Krystyna Grzybowska w audycji "Liberum veto".

Tropiciel absurdów

Wraz ze Stanisławem Bareją i Januszem Płońskim stworzył scenariusz do jednego z najpopularniejszych polskich seriali w historii - "Alternatywy 4". Film długo był wstrzymywany przez cenzurę, ale gdy już trafił na ekrany, ulice pustoszały podczas jego emisji. Rybiński nie tylko był współautorem przygód Stanisława Anioła i lokatorów słynnego bloku, ale zagrał też dwa epizody w pierwszych odcinkach serialu.

Na emigracji

Został aresztowany po wprowadzeniu stanu wojennego, władze PRL obłożyły go zakazem wykonywania zawodu. "13 grudnia 1981 roku generał Jaruzelski zadbał, żebym został osobiście poinformowany o stanie wojennym, przysyłając mi do domu 2 cywilnych i jednego mundurowego. Tak robią ludzie honoru" - pisał o tym w swoim życiorysie na łamach jednej z gazet z właściwą sobie ironią.

W 1982 roku wyemigrował z Polski. Przebywając w Wielkiej Brytanii i Niemczech aż do 1998 roku nie zaprzestał uprawiania dziennikarskiego fachu. Współpracował m.in. z BBC, pisał dla paryskiej "Kultury", "Kontaktu" i "Dziennika Polskiego" i "Dziennika Żołnierza". W 1989 roku rozpoczęła się jego wieloletnia współpraca z "Rzeczpospolitą". Po powrocie do kraju pisał też m.in. dla "Wprost" i "Faktu".

W radiowej "Jedynce"

Mimo zmiany systemu Rybińskiemu nie ubyło absurdów do obnażania. Jego mądre i humorystyczne felietony z cyklu "W krzywym zwierciadle" były nieodłącznym zwieńczeniem "Sygnałów Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Mądrość, erudycja i jasny ogląd sytuacji potrafił utrzymać nawet w obliczu tematów trudnych i kontrowersyjnych.

- Śmierć Barbary Blidy powinna przygnębiać z powodu jej odejścia jako człowieka, a nie wywoływać euforię, że to rządowi powinęła się noga. Nie rozumiem takiej postawy. Ale ja w ogóle coraz mniej rozumiem i mam wrażenie, że ten brak zrozumienia, to jednak powód do chluby - mówił przy okazji tragicznej śmierci byłej minister.
Macieja Rybińskiego uhonorowano Nagrodą Kisiela w 2002 roku. Felietonista zmarł nagle w wieku 64 lat.

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Alternatywny bruderszaft z Belzebubem

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2008 10:10
Maciej Rybiński rocznik 1945. Zaczynał od dziennikarstwa sportowego, następnie osiadł w redakcji „ITD” – za PRL jednego z ciekawszych tygodników. Od 1982 na emigracji – NRF, Wielka Brytania. Od lat 90. współpracownik „Rzeczpospolitej”, „Wprost”, „Gazety Polskiej”, „Faktów”. Kilka dni temu wydawnictwo Axel Springer Polska, rzuciło na rynek jego powieść: „Bruderszaft z Belzebubem”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielcy Polacy

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2010 19:00
W audycji będziemy wspominać Anne Walentynowicz, Zofię Korbońską i Macieja Rybińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Alternatywy 4" w nowej wersji. Bez cenzury

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 15:43
Kamil Śmiałkowski, krytyk filmowy i badacz popkultury, mówił w radiowej Trójce o serialu "Alternatywy 4", który w nowej odsłonie wyemituje TVP.
rozwiń zwiń