Historia

4 czerwca 1989. Zobacz nowy serwis Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2024 06:00
35 lat temu kartka wyborcza stała się czerwoną kartką, którą Polacy pokazali władzy komunistycznej. Pierwsze częściowo wolne wybory stały się punktem przełomowym przemian nie tylko w Polsce, lecz także w całym bloku wschodnim.
Nowy serwis historyczny Polskiego Radia: 4czerwca.polskieradio.pl
Nowy serwis historyczny Polskiego Radia: 4czerwca.polskieradio.plFoto: PR

Z okazji 35. rocznicy częściowo wolnych wyborów Polskie Radio przygotowało specjalny historyczny serwis internetowy 4czerwca.polskieradio.pl. Serwis prezentuje najwartościowsze nagrania powstałe w przełomowych dniach 1989 roku, stanowiące niezwykły, żywy dokument tamtych wydarzeń.

Wybory 4 czerwca 1989 - kliknij w obrazek i zobacz serwis specjalny


Serwis 4czerwca.polskieradio.pl to kompleksowe kompendium wiedzy na temat przełomowych dni roku 1989. Witryna składa się z sześciu podstron. Każda z nich prezentuje inny aspekt wydarzeń sprzed 35 lat.

Przypominamy, jakie okoliczności społeczno-polityczne zmusiły stronę rządową do podjęcia rozmów z demokratyczną opozycją. Przybliżamy przebieg tych rozmów i ustalenia wypracowane przy Okrągłym Stole. Pozwalamy na nowo wczuć się w klimat rywalizacji przedwyborczej pomiędzy komunistami i stroną solidarnościową. Wyjaśniamy rolę Polskiego Radia w przemianach, do jakich doszło w 1989 roku. Podkreślamy, jak zmiany w Polsce, których przełomowym momentem był 4 czerwca, uruchomiły lawinę przemian w całym bloku wschodnim, doprowadzając do Jesieni Narodów i ostatecznego upadku systemu komunistycznego w Europie.

Dzięki unikatowym nagraniom pochodzącym z Archiwum Polskiego Radia i Archiwum Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa serwis prezentuje – żywym językiem tamtych dni – zarówno przekaz władzy, jak i opozycji.

Co mówili 4 czerwca 1989 roku Wałęsa, Jaruzelski, Kuroń i Kaczyński?

Niezwykle cennym elementem serwisu jest wybór nagrań wypowiedzi najważniejszych postaci tamtych dni, zarejestrowanych tuż przed, w trakcie i tuż po wyborach. Głos zabierali wówczas m.in. Lech Wałęsa, Wojciech Jaruzelski, Tadeusz Mazowiecki, Lech Kaczyński, Leszek Miller.

- Obok polityków, ich często spontanicznych wypowiedzi, przypominamy również komentarze takich postaci ze strony solidarnościowo-opozycyjnej, jak Anna Radziwiłł czy Maja Komorowska. "Wydaje mi się, że jest to moment, w którym nie można stanąć obok i trzeba podjąć decyzję", mówiła przed wyborami w czerwcu 1989 roku Maja Komorowska – opowiada Jacek Puciato, współtwórca serwisu.

Co świadkowie tych przełomowych wydarzeń sprzed 35 lat myśleli? Jaką przewidywali przyszłość? Jak zareagowali na wynik wyborów? – dowiesz się na stronie 4czerwca.polskieradio.pl.

Redakcja

Czytaj także

Powołanie rządu Tadeusza Mazowieckiego

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2023 05:35
- Jest w tym narodzie krzywd wiele, ale dzisiaj wszyscy muszą się zdobyć na nowe stosunki między sobą. Jeżeli się na to zdobędziemy, to żywię nadzieję, że wyjdziemy na prostą - mówił Tadeusz Mazowiecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komuniści rozmawiają z opozycją. Negocjacje Okrągłego Stołu

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2024 05:55
Negocjacje nazwane Okrągłym Stołem miały swój początek 6 lutego 1989 roku. Po dwóch miesiącach rozmów przedstawicieli komunistycznej władzy z ludźmi opozycji - 5 kwietnia - podpisano porozumienie. Moment ten jest symbolicznym początkiem transformacji systemowej w Polsce i Europie Środkowej. Układ między władzami PRL a częścią opozycji do dziś wzbudza wiele dyskusji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czerwiec 1989. Prof. Musiał: Kiszczak, Jaruzelski i Rakoczy zostali zmuszeni do przemian przez Kreml

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 11:48
- Wiemy, że od połowy lat 90-tych system komunistyczny się rozpadał. Wiemy też, że w 1985 roku Kreml zakazał używania bandzie Jaruzelskiego przemocy wobec opozycji. W tym układzie Kiszczak, Jaruzelski i Rakoczy nie doznali żadnego olśnienia, ale zostali zmuszeni do tych kroków - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Bogdan Musiał.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tygodnik Solidarność". Stał się "pismem ogromnego ruchu społecznego"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2024 05:40
– Doskonale pamiętam tamte dni. Praca w redakcji to było coś niesamowitego. Było to cenne doświadczenie nie tylko dziennikarskie, ale przede wszystkim solidarnościowe – mówił na antenie Polskiego Radia publicysta Krzysztof Gottesman, który w 1981 roku znalazł się w zespole tworzącym periodyk.
rozwiń zwiń