Historia

Horror łagru spisany na korze. Aleksander Sołżenicyn i jego dzieło

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2023 05:55
"Archipelag GUŁag". Ponad półtora tysiąca stron. Międzynarodowy bestseller. Ta książka była czymś w rodzaju ładunku dynamitu, którego wybuch wywołał zbiorowy szok zarówno po komunistycznej stronie żelaznej kurtyny, jak i na Zachodzie. 11 grudnia wspominamy rocznicę urodzin jej autora - wielkiego pisarza, laureata literackiego Nobla.  
Aleksander Sołżenicyn
Aleksander SołżenicynFoto: PAP/TASS

Posłuchaj
22:16 przebinda2.mp3 "Sołżenicyn twierdził, że doświadczenie więzienno-łagrowe wpłynęło... pozytywnie na jego pisarstwo". Prof. Grzegorz Przebinda o życiu i twórczości rosyjskiego pisarza. (PR, 2008)

 

Gustaw_Herling-Grudzinski_2.jpg
Literackie świadectwa Gułagu. Serwis specjalny Polskiego Radia

Czym był "Archipelag GUŁag"? Odkryciem zbrodni dokonanej na dziesiątkach milionów ludzi. Demaskacją systemu ufundowanego na kłamstwie. Potężnym oskarżeniem rzuconym w twarz radzieckiej historii. Obrysowaniem przerażającej, niewidzialnej dotychczas mapy ZSRR.

Aleksander Sołżenicyn pokazał w swoim opus magnum - opierając się zarówno na własnym doświadczeniu, jak i na świadectwach 227 więźniów - straszliwy świat sowieckich obozów pracy przymusowej. To dzięki tej książce mroczne określenie "GUŁag" weszło w międzynarodowy obieg.

Rosyjski pisarz dowiódł, jak przez planowe działania kolejnych rządów bolszewickich łagry powstawały, rozwijały się, jak obdzierały swoje niezliczone ofiary z człowieczeństwa. - On uświadomił ludziom na Zachodzie, zwłaszcza Francji, Włochom, Hiszpanii, jak nieludzki jest bolszewizm. W tych krajach nie przyjmowano tego do wiadomości. Pokazał, że Lenin i Stalin są nieodrodnymi braćmi Hitlera i bolszewizm jest równie okrutny, co niegdyś faszyzm - podkreślał prof. Grzegorz Przebinda.


Posłuchaj
27:46 Pisarz, który był sumieniem Rosji - audycja Witolda Malesy przypominająca sylwetkę i twórczość Aleksandra Sołżenicyna.mp3 "On był sumieniem Rosji". Audycja Witolda Malesy poświęcona Aleksandrowi Sołżenicynowi. (PR, 2008)

 

51:26 denis cały.mp3 "Jeden dzień w życiu Iwana Denisowicza". Słuchowisko Bronisława Przyłuskiego na podstawie pierwszej powieści Sołżenicyna, opisującej jeden dzień więźnia sowieckiego łagru. (RWE, 1970)

 

"Archipelag GUŁag" powstał w latach 1958-1968. - W obozie nie można było przechowywać żadnych dokumentów, dlatego Sołżenicyn każdego dnia na korze brzozowej spisuje fragmenty swoich wspomnień, a by zapamiętać, stara się pisać wierszem - mówił dr Piotr Głuszkowski. Książka ukazała się po raz pierwszy w Paryżu w grudniu 1973 roku. W Związku Radzieckim dzieło to oficjalnie wydano w roku 1989 (wcześniej funkcjonowało w obiegu podziemnym). Na język polski "Archipelag" został przełożony - z inicjatywy Jerzego Giedroycia - przez Jerzego Pomianowskiego. Pierwszy tom ukazał się w Bibliotece Kultury już w 1974 roku.

Sołżenicyn był człowiekiem, który zaszczepił swoją twórczością odporność na tyranię. Swoim pisarstwem bronił – jak podkreślano w uzasadnieniu przyznanej mu w 1970 roku Nagrody Nobla - wartości humanistycznych w czasach nieludzkich.

Twórczość ta w nierozerwalny sposób związana była z jego życiem. "Pisarzem i tak bym został, ale bez doświadczenia więzień i łagrów nie wiem, jakim byłbym pisarzem", mówił pod koniec życia w wywiadzie dla tygodnika "Der Spiegel".


Posłuchaj
01:23 noblowskie.mp3 "Ta nagroda pomogła, by głos mój był słyszany, kiedy przez dziesiątki lat nie słuchano moich poprzedników". Przemówienie noblowskie Sołżenicyna. (RWE, 1975)

38:58 butyrkach3.mp3 "Wizyta na Butyrkach". Słuchowisko oparte na powieści Aleksandra Sołżenicyna "Krąg pierwszy", opisującej tzw. szaraszkę - więzienie-instytut badawczy. (RWE, 1978)

jp 

Czytaj także

Epoka terroru we "Wspomnieniach" Nadieżdy Mandelsztam

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2016 13:45
Obok powieści Sołżenicyna i Pasternaka, "Wspomnienia" Nadieżdy Mandelsztam uważane są za najważniejsze świadectwo tamtych lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Radziecki Hiob". Szałamow pisze o piekle Gułagu

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 12:31
- W 1937 roku został aresztowany dlatego, że… już wcześniej był aresztowany - opowiadał prof. Tadeusz Klimowicz o sytuacji kafkowskiej, w której znalazł się w pewnym momencie Warłam Szałamow, autor wstrząsających "Opowiadań kołymskich".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Fascynująca historia". Krzysztof Masłoń o książce "Nie widzieć zła. Gułag i inżynierowie dusz"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 12:26
- To historia pewnego eksperymentu, który miał ukształtować innego człowieka - tak o książce "Nie widzieć zła. Gułag i inżynierowie dusz" mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Masłoń. Współautorem programu był Tomasz Zapert.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Rafał Habielski: Nobel dla Sołżenicyna był przełomem

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 18:00
- Przyznanie Nobla Sołżenicynowi w 1970 roku było odbierane na Zachodzie jako nagroda o charakterze politycznym - zresztą całkowicie zasadnie, co nie umniejsza rangi literackiego wymiaru jego twórczości. Ale ta nagroda była przełomem, jeśli chodzi o świadomość tego, czym była rzeczywistość sowiecka w okresie stalinowskim, ale także później - mówił w Dwójce historyk prof. Rafał Habielski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Cała historia Związku Radzieckiego wiąże się z mistyfikacją". Historyk o książce "Nie widzieć zła"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 06:55
- To jest bardzo dobra, ciekawa książka - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Mikołaj Mirowski, historyk z Muzeum Historii Polski na temat książki Dariusza Tołczyka pt. "Nie widzieć zła". Dodał, że jej autor "bardzo dogłębnie wgryza się w ten temat kłamstwa komunizmu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warłam Szałamow. Porażony świadek piekła Kołymy

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 05:40
- Nazwałbym go typowym radzieckim Hiobem - mówił w Polskim Radiu o Warłamie Szałamowie prof. Tadeusz Klimowicz. 17 stycznia 2022 roku mija 40 lat od śmierci tego znakomitego rosyjskiego prozaika i poety, więźnia Gułagu, autora "Opowiadań kołymskich".
rozwiń zwiń