Historia

Kardynał Bolesław Kominek. Autor listu biskupów polskich do niemieckich

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2024 05:45
- Jakże niełatwa była droga życiowa tego patriotycznego kapłana, zanim przywiodła go tutaj, do stóp tronu papieskiego - mówił Tadeusz Nowakowski z Radia Wolna Europa, relacjonując konsystorz, podczas którego papież Paweł VI mianował arcybiskupa Bolesława Kominka kardynałem.
Biskup Bolesław Kominek, Wrocław 1972
Biskup Bolesław Kominek, Wrocław 1972 Foto: PAP/Adam Hawałej

50 lat temu, 10 marca 1974 roku, zmarł metropolita wrocławski, kardynał Bolesław Kominek, inicjator orędzia biskupów polskich do Episkopatu Niemiec.

Był najstarszym spośród dziewięciorga dzieci. Urodził się w Radlinie, w rodzinie górniczej. - Maturzysta gimnazjum w Rybniku, absolwent wydziału teologiczno-filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor filozofii tomistycznej i nauk społecznych Katolickiego Instytutu w Paryżu – przypominał najważniejsze fakty z życia kard. Bolesława Kominka Tadeusz Nowakowski w reportażu nadanym na antenie Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

Arcybiskup wrocławski Bolesław Kominek, lata 50-te XX w. Wikimedia Commons/cc. Źr.: Archiwum rodzinne
Arcybiskup wrocławski Bolesław Kominek, lata 50. XX w. Wikimedia Commons/cc. Źr.: Archiwum rodzinne

Późniejszy metropolita wrocławski święcenia kapłańskie przyjął w Katowicach 11 września 1927. W czasie studiów we Francji był duszpasterzem emigracji polskiej. Powrócił do Katowic w 1930 roku. W czasie II wojny światowej organizował pomoc dla więźniów hitlerowskich obozów koncentracyjnych i obozów jenieckich.

- Był pierwszym, po wojnie, administratorem apostolskim Śląska Opolskiego, który dźwigał z gruzów wojny polskie życie religijne na tym terenie – mówił Tadeusz Nowakowski.


Posłuchaj
23:48 Reportaż Tadeusza Nowakowskiego cz1.mp3 Reportaż Tadeusza Nowakowskiego (cz.1) z Watykanu na dzień przed mianowaniem arcybiskupa Bolesława Kominka - metropolitę wrocławskiego, kardynałem. Relacja z dziękczynnej ofiary eucharystycznej w kościele polskim pw. św. Stanisława w Rzymie. Fragmenty przemówienia kard. Karola Wojtyły. (RWE, 4.03.1973)

 

Działalność ks. Bolesława Kominka spotkała się z niechętnym przyjęciem władz komunistycznych. 26 stycznia 1951 został zmuszony do opuszczenia Opola. Trzy miesiące później otrzymał nominację na biskupa tytularnego Sophene z zadaniami rządcy polskiej części archidiecezji wrocławskiej oraz rezydencją we Wrocławiu. Władze PRL nie przyjęły tej decyzji do wiadomości, nie zezwoliły na rezydowanie w stolicy Dolnego Śląska. Sakrę biskupią ks. Bolesław Kominek przyjął potajemnie 10 października 1954 w Przemyślu, ale oficjalnie mógł objąć swój urząd dopiero na fali odwilży w październiku 1956 roku.

Arcybiskupem został z nominacji Jana XXIII w roku 1962. Metropolitą wrocławskim, pierwszym od śmierci Adolfa Bertrama w 1945 roku, został dziesięć lat później.

- Odważny duchem arcypasterz, wierny głosowi sumienia doczekał się zasłużonej nagrody – powiedział Tadeusz Nowakowski w swej relacji z watykańskiego konsystorza, kiedy to Paweł VI podnosił arcybiskupa Bolesława Kominka do rangi kardynała 5 marca 1973 roku.

Z tej okazji do Watykanu przyjechał także kardynał Karol Wojtyła.

- Czcigodny księże kardynale - mówił ówczesny metropolita krakowski podczas mszy św. odprawianej w kościele św. Stanisława w Rzymie na dzień przed oficjalną nominacją. - Jutro będzie wielka, radosna uroczystość. Wszyscy będziemy podzielać tę radość, zwłaszcza kapłani archidiecezji wrocławskiej, którzy tutaj tak licznie przybyli. Wszyscy będziemy podzielać tę wielką radość  z Twojego posłannictwa, z Twojego wyniesienia.

Posłuchaj całego wystąpienia kardynała Karola Wojtyły.


Posłuchaj
15:38 Reportaż Tadeusza Nowakowskiego cz 2.mp3 Reportaż Tadeusza Nowakowskiego (cz.2) z konsystorza w Watykanie, podczas którego papież Paweł VI mianował kardynałem arcybiskupa Bolesława Kominka - metropolitę wrocławskiego. Fragm. wystąpienia Ojca św. Wypowiedź kard. Bolesława Kominka. (RWE, 5.03.1973)

 

A co powiedział wówczas metropolita wrocławski? - Nie wiem, ile lat nam jeszcze pozostanie do działania, ale chcielibyśmy te chwile, pozostające nam, wykorzystać do samej głębi, jak najlepiej dla dobra tej, która nie zginęła, dla dobra naszej Ojczyzny - stwierdził.


bs/im

Czytaj także

Proces księży krakowskiej kurii. Komuniści uderzają w Kościół

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2024 05:45
Agentura Watykanu i gniazdo amerykańskich szpiegów - taki obraz Kościoła starała się wykreować propaganda okresu stalinizmu. Jej ofiarami padli księża z krakowskiej kurii. Pokazowy proces czterech z nich i trzech osób świeckich zakończył się 26 stycznia 1953 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wiedział, że ludzie potrzebują mocnego głosu proroka". Dziś 43. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 04:25
Dziś mijają 43 lata od wyboru Karola Wojtyły na papieża. 16 października 1978 roku podczas konklawe kardynałowie wybrali jednogłośnie kardynała z Polski, który przyjął imię Jan Paweł II.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Odegrał ogromną rolę we wspieraniu tożsamości Ukrainy". Historyk o Janie Pawle II

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 20:37
- Jan Paweł II stał na stanowisku, wcale nie tak bardzo oczywistym wtedy, że nie można poświęcać grekokatolików w imię dialogu ekumenicznego czy międzynarodowego pokoju - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Skibiński, historyk.
rozwiń zwiń