Historia

Wizyty prezydentów USA w Polsce. Joe Biden jest 9. urzędującym przywódcą Stanów nad Wisłą

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2022 06:00
Przywódca Stanów Zjednoczonych przyjedzie do Polski 25 marca, by wziąć udział w nadzwyczajnym szczycie NATO w reakcji na rosyjską napaść na Ukrainę. Przyjazd Joe Bidena do Polski będzie 15. wizytą urzędującego prezydenta USA nad Wisłą.
Richard Nixon i Edward Gierek podczas pierwszej wizyty prezydenta USA w Polsce.
Richard Nixon i Edward Gierek podczas pierwszej wizyty prezydenta USA w Polsce. Foto: PAP/Jan Morek

Richard Nixon - wizyta w Polsce: 31 maja - 1 czerwca 1972

W 2022 roku mija 50 lat od pierwszej wizyty urzędującego prezydenta USA w Polsce. W dniach 31 maja – 1 czerwca 1972 w Warszawie gościł Richard Nixon. Przylot nad Wisłę był elementem dłuższej podróży obejmującej Austrię Iran i ZSRR. W Moskwie prezydent Stanów Zjednoczonych podpisał z sekretarzem generalnym KPZR Leonidem Breżniewem układ rozbrojeniowy SALT 1. 

Po przylocie na warszawskie Okęcie Nixon powiedział: "Przywożę słowa przyjaźni od całego narodu amerykańskiego dla całego narodu polskiego. Szczególnie gorące (...) od milionów Amerykanów, którzy są dumni z polskiego pochodzenia". Te słowa zapewniły mu duże poparcie amerykańskiej Polonii. Richard Nixon został przyjęty przez Polaków bardzo entuzjastycznie, o czym świadczyły tłumy wiwatujące na trasie przejazdu samochodu wiozącego prezydenta Stanów Zjednoczonych.


Posłuchaj
31:15 Richard Nixon - prezydent USA w Warszawie Relacja Karola Wagnera i Edwarda Kosowicza z Nowego Jorku na temat przebiegu pierwszej oficjalnej wizyty Richarda Nixona - prezydenta Stanów Zjednoczonych - w Polsce (fragmenty): powitanie na warszawskim lotnisku (m.in.: hymn USA, hymn PRL w wykonaniu orkiestry wojskowej); komentarz prowadzących na temat znaczenia tej podróży. (PR, 1972)

 

Prezydent spotkał się z pierwszym sekretarzem PZPR Edwardem Gierkiem, Efektem wizyty stała się zapowiedź amerykańskich kredytów i licencji dla Polski oraz zwiększenia wymiany handlowej pomiędzy PRL a USA.

Richard Nixon_portret_663_364.jpg
Nixon w Polsce

Gerald Ford - wizyta w Polsce: 28-29 lipca 1975

Ford odwiedził podczas swojego pobytu Warszawę i Kraków. Do Polski przyleciał po spotkaniu w Moskwie, a przed wylotem do Helsinek, gdzie odbyła się konferencja szefów rządów i głów państw 33 krajów europejskich oraz Kanady i USA, zakończoną podpisaniem Aktu Końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.


Posłuchaj
03:27 Ford - 7 dni w.mp3 Echa wizyty Geralda Forda w Polsce. Fragment audycji Michała Wiśnickiego i Aleksandra Lubańskiego z cyklu "7 dni w kraju i na świecie" (PR, 3.08.1975)

 

Jimmy Carter - wizyta w Polsce: 29-31 grudnia 1977

Kolejnym prezydentem, którego w Polsce gościł Edward Gierek, był Jimmy Carter. Polska była trzecim krajem – po Wielkiej Brytanii i Szwajcarii – który odwiedził 39. prezydent Stanów Zjednoczonych podczas swojej kadencji. W jego administracji zasiadały dwie osoby o polskim pochodzeniu - Zbigniew Brzeziński, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego, który urodził się i dzieciństwo spędził w Warszawie oraz Edward Muskie-Marciszewski, sekretarz stanu, który był synem polskich emigrantów.

Posłuchaj
16:31 Carter powitanie.mp3 Powitanie prezydenta Jimmy'ego Cartera na w Polsce. (PR, 29.12.1977)

 

George H.W. Bush - wizyty w Polsce: 9-11 lipca 1989/ 5 lipca 1992

Pierwszym prezydentem, który odwiedził Polskę dwukrotnie był George H.W. Bush. Pierwsza wizyta odbyła się zaraz po zwycięstwie "Solidarności" w pierwszych częściowo wolnych wyborach. Po dekadzie twardej polityki Reagana wobec reżimu komunistycznego nastąpił zwrot, którego wyraźnym sygnałem było spotkanie Busha z Wojciechem Jaruzelskim tuż przed wybraniem go w Polsce na prezydenta.

- Polska tworzy teraz swoją własną historię, a Ameryka i cały świat uważnie to obserwują. Rząd polski i pan, panie przewodniczący, wykazaliście odwagę i mądrość wybierając tę ścieżkę, drogę porozumień Okrągłego Stołu. Dla świata jest natchnieniem to, co się dzieje tutaj. Z nadzieją przystępujemy do rozmów z przedstawicielami rządu i demokratyczną opozycją - podkreślał prezydent, zwracając się do Wojciecha Jaruzelskiego na płycie lotniska Okęcie.

Posłuchaj
08:39 bush przemowienie okecie 1989.mp3 – Polska tworzy teraz swoją własną historię, a Ameryka i cały świat uważnie to obserwują – mówił George H.W. Busha na lotnisku Okęcie w pierwszym dniu wizyty w Polsce. (PR, 9.07.1989) 

11 lipca 1989 r. Bush odwiedził Gdańsk, gdzie spotkał się m.in. z przywódcą "Solidarności" Lechem Wałęsą. Podczas swojej wizyty Bush obiecał przyznanie Polsce pomocy w postaci 175 mln dolarów dodatkowego wsparcia finansowego.

Bush w Polsce pap_19890709_007_663x364.jpg
"Na pewno ujrzycie wolną Polskę". Rocznica wizyty George'a Busha w Polsce

Z drugą wizytą George H. W. Bush udał się do Polski w 1992 roku. Wziął wówczas udział w powtórnym pogrzebie Ignacego Jana Paderewskiego. Razem z prezydentem Lechem Wałęsą przenosił prochy Paderewskiego do krypty Archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Ronald Reagan - wizyta w Polsce: 14-15 września 1990

Ronald Reagan przyjechał do Polski już po ustąpieniu ze stanowiska prezydenta USA. Na lata prezydentury Reagana – 1981-1989 – przypadł czas rozpoczętego w Polsce demontażu bloku wschodniego. Przywódca USA nie mógł wówczas odwiedzić Polski – zwłaszcza po wprowadzeniu stanu wojennego – ale wpierał dążenia wolnościowe Polaków.

Były prezydent przybył do Polski ze swoją żoną Nancy. Odwiedził Warszawę, gdzie spotkał się z premierem Tadeuszem Mazowieckim. Następnego dnia odwiedził Gdańsk, gdzie wygłosił przemowę do ludzi "Solidarności" w Stoczni Gdańskiej. W swoim wystąpieniu m.in. przewidywał czekające Polaków trudy transformacji gospodarczej i proponował utworzenie trustów pracowniczych jako zabezpieczenia interesów robotników.

Bill Clinton - wizyty w Polsce: 6-7 lipca 1994 /10-11 lipca 1997

Przyjazd prezydenta Billa Clintona do Warszawy tuż po amerykańskim święcie niepodległości w 1994 roku miał przełomowe znaczenie dla sprawy dołączenia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego.

Kwestia członkostwa Polski i pozostałych krajów regionu w NATO zdominowała również drugą wizytę przywódcy USA w 1997 roku.

- Witam was, Czechów i Węgrów jako przyszłych członków NATO i sojuszników USA – powiedział Clinton w przemówieniu na Placu Zamkowym.

George W. Bush - wizyty w Polsce: 15-16 czerwca 2001/ 30-31 maja 2003/ 8 czerwca 2007

Pierwszym prezydentem, który trzykrotnie wizytował w Polsce był George W. Bush. 43. przywódca Stanów Zjednoczonych podczas swojej pierwszej wizyty podkreślał fakt zakończenia zimnowojennego podziału świata i przynależności Polski – wówczas już członka NATO – do wspólnoty państw zachodnich.

Druga wizyta George’a W. Busha miała miejsce w drodze prezydenta do Sankt Petersburga. Przywódca USA odwiedził Muzeum Auschwitz-Birkenau. Na wawelskim zamku odbył rozmowy z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim i premierem Leszkiem Millerem. Rozmowy dotyczyły kwestii rozszerzenia Unii Europejskiej i polskiego zaangażowania w wojnę w Iraku.

Ostatnia wizyta Busha miała miejsce 8 czerwca 2007 roku. Przywódca USA spotkał się tego dnia w Juracie z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Tematem rozmów było rozmieszczenie amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce.

Barack Obama - Wizyty w Polsce: 27-28 maja 2011 /3-4 czerwca 2014/ 8-9 lipca 2016

44. prezydent USA odwiedził po raz pierwszy Polskę na krótko przed upływem swojej pierwszej kadencji. Przywódca spotkał się wówczas z prezydentem Bronisławem Komorowskim i premierem Donaldem Tuskiem. Obama był również specjalnym gościem odbywającego się wówczas w Warszawie XVII szczytu Europy Środkowej, zorganizowanego przez Bronisława Komorowskiego. Podczas spotkania z 20 prezydentami Europy Środkowej przywódca USA potwierdził ważność sojuszu między państwami tego regionu a Stanami Zjednoczonymi.

Kolejna wizyta miała miejsce na początku czerwca 2014 roku. Program wizyty, poza rozmowami z prezydentem Komorowskim i premierem Tuskiem, zakładał spotkanie również przywódcami i szefami rządów 17 państw Europy Środkowej i Wschodniej, w tym także z prezydentem-elektem Ukrainy Petro Poroszenką. Amerykański przywódca zapowiedział wzmocnienie obecności sił USA w regionie do wartości 1 mld dolarów. Kulminacyjnym punktem wizyty było wystąpienie prezydenta Obamy na Placu Zamkowym, na uroczystościach z okazji 25. rocznicy częściowo wolnych wyborów w Polsce. Przywódca USA ocenił wówczas wybory jako "miażdżące zwycięstwo wolności".

Trzeci raz Obama pojawił się nad Wisłą w związku ze szczytem NATO. W wydarzeniu wzięło udział 61 delegacji, w tym 18 prezydentów i 21 premierów, a przewodniczył mu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Po szczycie odbyło się spotkanie Obamy z prezydentem Andrzejem Dudą.

- Wobec nowych zobowiązań, które składam dzisiaj, naród polski i nasi sojusznicy w regionie mogą pozostać spokojni, że NATO stanie przy was, ramię w ramię, niezależnie od wszystkiego, dziś i zawsze – oświadczył amerykański prezydent po spotkaniu.

Donald Trump - wizyta w Polsce: 5-6 lipca 2017

- Polska to nie tylko wielki przyjaciel Stanów Zjednoczonych, ale prawdziwy ważny sojusznik i partner, jeśli idzie o współpracę wojskową - mówił prezydent USA Donald Trump podczas wizyty w Polsce w lipcu 2017 roku.

Podczas swojej wizyty Trump przekonywał, że "Polska to nie tylko wielki przyjaciel Stanów Zjednoczonych, ale prawdziwy ważny sojusznik i partner, jeśli idzie o współpracę wojskową - ta współpraca umocniła nasze kraje". - Nigdy chyba bliżej z Polską nie byliśmy związani - oświadczył przywódca USA.

Amerykański prezydent wsparł inicjatywę Trójmorza i podkreślił przywiązanie USA do art. 5 traktatu NATO o obronie kolektywnej i zaakcentował konieczność wypełniania przez wszystkich członków sojuszu zobowiązań finansowych. Prezydent USA krytykował też działania Rosji na Ukrainie i wzywał Moskwę do zaprzestania destabilizacji tego państwa.

Donald Trump planował przyjazd do Polski na obchody 80. rocznicy rozpoczęcia II wojny światowej. Na przeszkodzie stanął mu wówczas huragan Dorian, który w tym czasie nawiedził wschodnie wybrzeże USA. Zamiast Trumpa w Polsce pojawił się wiceprezydent Mike Pence.

bm

Czytaj także

Kalendarium - 45 lat historii wizyt prezydentów USA w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 14:38
Historia wizyt amerykańskich prezydentów w Polsce sięga 1972 roku, czyli odwiedzin prezydenta Nixona. Przyjeżdżali w różnych okolicznościach i z różnymi celami, niektórzy jeden raz, inni kilkukrotnie. Od czasów Nixona, każdy kolejny prezydent oprócz Ronald Reagan w Polsce był, zaznaczając więzi łączące oba kraje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiceprezydent na kacu, kowboje i dużo martwych ptaków. Najdziwniejsze epizody związane z zaprzysiężeniem prezydentów USA

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 06:00
Nad przebiegiem jednego z najważniejszych wydarzeń w politycznym kalendarzu Stanów Zjednoczonych czuwa sztab organizatorów i agentów tajnych służb. Nie zawsze tak było, a uroczystość i jej oprawa przybierały najróżniejsze formy: od gorączkowej improwizacji, po graniczące z kiczem festyny. Nie brakowało też spektakularnych wpadek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joe Biden zwołuje posiedzenie Narodowej Rady Bezpieczeństwa. Tematem groźba rosyjskiej inwazji

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2022 17:37
Amerykański prezydent Joe Biden zwołał na dziś posiedzenie Narodowej Rady Bezpieczeństwa poświęcone sytuacji wokół Ukrainy. Biały Dom poinformował, że rosyjski atak może nastąpić w każdym momencie i zapewnił, że władze na bieżąco monitorują sytuację w Europie Wschodniej. 
rozwiń zwiń