X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Kajetan Dzierżykraj-Morawski – polityczny outsider

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2013 06:00
- Nie znosił i nie rozumiał typowego w Polsce zacietrzewienia, organicznej niezdolności do współpracy ludzi różnych przekonań, i niechęci do zrozumienia stanowiska politycznego przeciwnika – wspomina byłego ambasadora Polski jego współpracownik Władysław Wolski.
Audio
  • Wspomnienia Kajetana Dzierżykraja-Morawskiego na temat spotkań z Józefem Piłsudskim
  • Wspomnienia o Kajetanie-Dzierżykraj Morawskim - wypowiedzi Józefa Czapskiego; Władysława Wolskiego - bliskiego współpracownika ambasadora; Jana Nowaka-Jeziorańskiego - dyrektora Rozgłośni Polskiej RWE
  • "Świadkowie Historii" - Kajetan Dzierżykraj-Morawski opowiada nieznane anegdoty o polskich politykach dwudziestolecia miedzywojennego
Marszałek Piłsudski z oficerami swego sztabu po przewrocie majowym w 1926 roku. foto: PAPReprodukcja
Marszałek Piłsudski z oficerami swego sztabu po przewrocie majowym w 1926 roku. foto: PAP/Reprodukcja

Kajetan Dzierżykraj-Morawski – polski dyplomata, polityk, działacz społeczny i publicysta (ur. 19 kwietnia 1892 r. ) zmarł 2 listopada 1973 roku w Lailly-en-Val we Francji.  
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku był jednym z organizatorów Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Powierzono mu placówkę Komisarza Generalnego Rzeczypospolitej w Wolnym Mieście Gdańsku, szefa delegacji polskiej w Lidze Narodów, a następnie wiceministra spraw zagranicznych.
Jak wspomina Władysław Wolski: – gdy w grę wchodziły moralne względy i zasady, odrzucał zdecydowanie wszelkie kompromisy, płacąc za to wysoką cenę.
Gdy w maju 1926 roku doszło do przewrotu majowego w wyniku, którego doszło do obalenia legalnego rządu Wincentego Witosa, Kajetan Morawski potępił go wówczas oficjalnie. Jak pisał: "Nie mogłem wybaczyć zdeptania konstytucji i wywołania bratobójczej walki. Ludzie, na których oparł się Piłsudski, przerwali powolny, choć stały rozwój ku utrwaleniu pojęć praworządności państwowej w świadomości polskiego społeczeństwa”. To stanowisko Kajetana Morawskiego położyło kres jego świetnie zapowiadającej się karierze jednego z najwybitniejszych dyplomatów polskiej służby zagranicznej.
Do pracy dyplomatycznej Kajetan Morawski powrócił dopiero po wybuchu II wojny światowej w 1941 roku w Londynie, gdzie początkowo objął stanowisko sekretarza generalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych rządu emigracyjnego. Półtora roku później został pierwszym ambasadorem krajów alianckich przy rządzie gen. de Gaulle’a rezydującym w Algierze. Na jesieni 1944 roku wraz z rządem francuskim przeniósł się do uwolnionego spod okupacji niemieckiej Paryża.
Kiedy w rok później Paryż cofnął uznanie Rządowi RP na Wychodźtwie, Kajetan Morawski podjął kolejną ważną decyzję, odrzucając propozycję ze strony reżymu Bronisława Bieruta kontynuowania służby dyplomatycznej w roli przedstawiciela PRL.
Pomimo to jeszcze przez długie lata był aktywnym ambasadorem sprawy polskiej w stolicy Francji. Wkładał wiele trudu i wysiłku w obronę interesów działających tam instytucji polskich, opiekował się uchodźcami polskimi i interweniował często osobiście w ich sprawach w urzędach francuskich.
Kajetan Morawski współpracował też z Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa. O jego zaangażowaniu opowiadał Jan Nowak-Jeziorański: - w ciągu dwudziestu lat nadaliśmy 167 audycji, które wyszły spod jego pióra. Cykl 24 pogadanek o niepodległym dwudziestoleciu ukazał się później w książce pt. "Wczoraj”. Kajetan Morawski brał udział w audycjach dokumentalnych "Świadkowie historii” oraz licznych pogadankach historycznych.
Kajetan Dzierżykraj-Morawski był jednym z tych Polaków, którzy swym czynem i słowem nie stwarzali wśród rodaków podziału, lecz umieli łączyć i jednoczyć naród w umiłowaniu swej przeszłości i tego co dziś stanowi nasze wspólne dobro. Nieustępliwość w sprawach zasadniczych szła u niego zawsze w parze z wyrozumiałością wobec przeciwników - dodaje Jan Nowak-Jeziorański.
Posłuchaj unikalnych audycji prowadzonych przez Kajetana Dzierżykraj-Morawskiego w Rozgłośni Polskiej RWE >>>

mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wierzyli, że zmienią Polskę

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 07:00
- Niech Pan pracuje noc i dzień, aby stworzyć partię chłopską tak silną, aby mogła obronić Polskę przed niesprawiedliwością, chaosem i zorganizowanym rabunkiem, które panują obecnie – te słowa Wincenty Witos skierował do Stanisława Mikołajczyka, gdy ten powrócił do kraju w czerwcu 1945 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudne decyzje marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2017 06:00
- Przyznaję, że tak jak reszta społeczeństwa byłam raczej jemu przeciwna i surowo go osądzałam - wspomina Jadwiga Maksymowicz-Raczyńska, u której ukrywał się Edward Rydz-Śmigły po powrocie do kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Proces brzeski - odcięta głowa opozycji

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 05:45
- Piłsudski mając alternatywę: demokracja lub zagrożenie niepodległości, którym mogło skutkować to, co się działo w Polsce, wybrał uderzenie w ład demokratyczny. Nie ulega wątpliwości, że aresztowanie, proces i traktowanie więźniów odbiegało od standardów demokratycznych - oceniał na antenie Polskiego Radia historyk, prof. Rafał Habielski.
rozwiń zwiń