Historia

Kazimierz Wajda, czyli Szczepcio z "Wesołej Lwowskiej Fali"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2022 05:40
3 grudnia 1905 roku urodził się Kazimierz Wajda, znany słuchaczom i kinomanom jako Szczepcio. Razem z Henrykiem Vogelfängerem tworzył niezapomniany radiowy duet batiarów z legendarnej "Wesołej Lwowskiej Fali".
Henryk Vogelfnger (Tońko) i Kazimierz Wajda (Szczepko) przed mikrofonem radiowym podczas audycji (1937), źr. NAC
Henryk Vogelfänger (Tońko) i Kazimierz Wajda (Szczepko) przed mikrofonem radiowym podczas audycji (1937), źr. NAC

Kazimierz Wajda pochodził ze Lwowa, wychował się na Gródku (zachodniej dzielnicy miasta). Studiował na Politechnice Lwowskiej, ale tytułu inżyniera nie uzyskał. Bardziej pociągała go kariera aktorska. Egzamin z tego zawodu zdał pod okiem Mariana Bieleckiego.

Wajda trafił do radia. Od 16 lipca od 1933 roku występował w audycji "Wesoła Lwowska Fala", która w każdą niedzielę przyciągała przed odbiorniki audytorium sięgające 6 milionów słuchaczy.


Posłuchaj
01:19 Wesoła Lwowska Fala.mp3 "Kariera Pana Frajera" - audycja ”Wesołej Lwowskiej Fali” z 1936 roku z udziałem Szczepka (Kazimierz Wajda) i Tońka (Henryk Vogelfaenger). (PR, 1938)

 

Popularność Szczepcia i Tońcia ogarniała cały kraj, czego przykładem mogą być życzenia, jakie płynęły dla nich do Lwowa od Stanisława Ligonia, legendy śląskiej radiofonii. Popularność dwóch wesołych lwowskich batiarów wykraczała poza świat radia. Aktorzy wystąpili w trzech filmach.

- Jak zarobim dwieści złotych, to ci kupim cudny dom - któż nie zna szlagieru z filmu "Włóczęgi" (1939), który Szczepcio i Tońko wykonywali z charakterystycznym lwowskim zaśpiewem.


Posłuchaj
04:38 Szczepcio.mp3 Gawęda Witolda Szolgini o poetyckiej naturze Szczepcia. (PR, 1992)

 

Ich karierę radiową przerwała wojna. Tońko wybrał życie na emigracji, do kraju powrócił dopiero w 1980 roku. Szczepcio po wojnie pracował w Polskim Radiu w Warszawie, w redakcji rozrywki. Prowadził audycję "Przy sobocie po robocie".

Posłuchaj audycji poświęconych niezapomnianym lwowskim batiarom.

bm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Lwów Polskie Radio
Czytaj także

Radio Lwów: stukano w ściankę i spiker zaczynał

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2023 05:55
- Warszawa wreszcie zrozumiała, że lwowianie umieli odkryć duszę mikrofonu, tzn. zrozumieli co to naprawdę jest radio - wspominał dr Czesław Halski, pracownik lwowskiej rozgłośni. 15 stycznia 1930 roku nadawanie rozpoczęło Polskie Radio Lwów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Ligoń. Patron Radia Katowice

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 05:38
17 marca 1954 roku zmarł Stanisław Ligoń, znany pod pseudonimem Karlik z Kocyndra - wybitny artysta i działacz niepodległościowy, ale także znakomity radiowiec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Włada Majewska - dziennikarka i działaczka emigracyjna

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 05:35
11 lat temu, 18 maja 2011 roku zmarła Włada Majewska, gwiazda audycji w przedwojennym Radiu Lwów, dziennikarka Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa i laureatka Diamentowego Mikrofonu Polskiego Radia.
rozwiń zwiń