Historia

Otton III i marzenia o zjednoczonej Europie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2024 05:36
Młodziutki cesarz był niezwykłym wizjonerem, który marzył o zjednoczeniu Starego Kontynentu już w X wieku. Idealista wierzył, że nowe imperium będzie oparte na współpracy czterech równoprawnych królestw. Jednym z nich miało być państwo Bolesława Chrobrego.
Otton III
Otton IIIFoto: Wikipedia/domena publiczna

23 stycznia 1002 roku zmarł Otton III, Święty Cesarz Rzymski, twórca koncepcji uniwersalistycznego cesarstwa jednoczącego pod jego berłem całą chrześcijańską Europę.

Koronę króla Niemiec włożono mu na głowę w wieku 3 lat, w 983 roku, jeszcze za życia jego ojca - Ottona II. Koronę Świętego Cesarza Rzymskiego przywdział w 996 roku. Gdy był dzieckiem, w jego imieniu rządy sprawowała jego matka Teofano. Regentka pochodziła z Bizancjum i wychowała syna na grecką modłę.

Genialna koncepcja średniowiecznego trustu mózgów

Wedle koncepcji Ottona, Europa miała być zjednoczonym, chrześcijańskim, odrodzonym Imperium Rzymskim, złożonym z czterech równoprawnych królestw, Germanii, Galii, Italii i Sclavinii, czyli Słowiańszczyzny Zachodniej, podlegających władzy cesarza.

- Otton nie działał sam, to nie były tylko koncepcje młodego chłopaka, który chciał wprowadzać w życie idealne państwo. Wokół niego było wielu bardziej doświadczonych ludzi, którzy mieli podobne marzenia - mówił prof. Marek Barański, który w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie" wcielił się w rolę obrońcy cesarza.

Wśród nich byli m.in. Gerbert z Aurillac, późniejszy papież Sylwester II i Adalbéron, biskup Reims.

Przełomowy rok milenijny

Dla poparcia tej idei uniwersalistycznego imperium Otton chciał pozyskać ambitnego księcia Bolesława Chrobrego, którego widział w roli króla Słowian. W tym celu udał się z pielgrzymką do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie. Tam spotkał się z polskim księciem i dokonał dwóch bezprecedensowych aktów: podarował Bolesławowi kopię włóczni św. Maurycego i włożył mu na głowę cesarski diadem.

Koncepcja Ottona była na rękę kształtującemu się państwu polskiemu. Ugruntowywała jego pozycję na arenie międzynarodowej, wyrównywała je w prawach z państwami zachodnioeuropejskimi i wywyższała je ponad księstwa Rzeszy.

Idealistyczny sen na jawie

- Chociaż jego koncepcja była niewątpliwie nowatorska, to on nie stąpał twardo po ziemi - mówił o twórcy idei uniwersalistycznego imperium Grzegorz Myśliwski, który w audycji Andrzeja Sowy wcielił się w rolę oskarżyciela.


Posłuchaj
14:50 otton iii___2647_00_iv_tr_0-0_108111311cd7cb96[00].mp3 Spór o postać Ottona III w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie" prowadzą historycy dr hab. Grzegorz Myśliwski i prof. Marek Kazimierz Barański. (PR, 18.10.2000)

 

Idea Ottona III mniejsze poparcie znajdowała w krajach zachodnich: dla mieszkańców Italii był on barbarzyńcą z północy, dla Germanów - bizantyjskim obcym. Z kolei we Francji krzepła niezależna dynastia Kapetyngów. Konceprcja Ottona upadła już pod koniec jego krótkiego życia. Cesarz zmarł podczas odwrotu ze zbuntowanego Rzymu.

- Idea jedności Europy Zachodniej dzięki, między innymi, Ottonowi III istniała i chyba do dziś istnieje - podsumowywał prof. Marek Barański. Posłuchaj racji obu historyków.

bm


Czytaj także

Święty Wojciech zabity przez Prusów

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2024 05:40
Biskup, męczennik, patron Kościoła katolickiego w Polsce zginął w Prusach zamordowany przez pogan podczas wyprawy misyjnej. Dziś przypada uroczystość liturgiczna Świętego Wojciecha. Obok Matki Bożej Królowej Polski i Świętego Stanisława, Święty Wojciech jest głównym patronem naszego kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zjazd gnieźnieński - proeuropejskie aspiracje Chrobrego

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 06:00
1016 lat temu w Gnieźnie podczas swojej pielgrzymki do grobu św. Wojciecha z księciem Bolesławem spotkał się cesarz Otton III. W trakcie uroczystości władca Cesarstwa założył polskiemu księciu na głowę diadem i wręczył mu kopię włóczni św. Maurycego. Wydarzenie to przeszło do historii jako zjazd gnieźnieński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Otton I - świecka głowa europejskiego chrześcijaństwa

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 06:07
- Nigdy imię niemieckie w Europie nie znaczyło w Europie więcej niż w X i XI wieku za saskich i pierwszych salickich cesarzy – pisał niemiecki historyk Leopold von Ranke. Posłuchaj dyskusji polskich znawców epoki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bolesław Chrobry - I król Polski

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2016 13:00
Bolesław Chrobry nie bez powodu nosił przydomek Chrobry. Jesteście ciekawi czym sobie na niego zasłużył? :)
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rycheza. Pierwsza królowa Polski nie była heterą

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2024 05:46
Przekupna, okrutna, zdrajczyni interesu Polski - taki obraz Rychezy utrwalił się w zbiorowej świadomości. Wszystko przez wywiezienie z kraju na cesarski dwór insygniów władzy królewskiej. Co kierowało monarchinią?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brunon z Kwerfurtu - misjonarz i polityk

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2024 05:40
Odnosił sukcesy nie tylko na polu nawracania pogan. Spośród duchowieństwa wyróżniał się talentem literackim. Choć pochodził z Niemiec, opowiedział się po stronie Bolesława Chrobrego, kiedy król Henryk II wypowiedział Polsce kolejną wojnę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zjazd gnieźnieński. Jak Chrobry zrobił z Polski państwo europejskie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2024 05:50
Mieszko I wprowadził nas do Europy, ale to Bolesław Chrobry pokazał, że możemy w niej funkcjonować na zasadach równych zachodnim państwom kontynentu. Punktem kulminacyjnym aspiracji piastowskiego księcia była wizyta cesarza Ottona w jego państwie. Sam cesarz również miał swoje powody, by przyjechać do Gniezna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koronacja Bolesława Chrobrego. Manifestacja niezależności Polski

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 05:50
– Z politycznego punktu widzenia uzyskanie korony było symbolem niezależności władcy i jego państwa. Bez wątpienia koronacja spektakularnie wieńczyła panowanie Chrobrego – mówił prof. Grzegorz Myśliwski w audycji Polskiego Radia z 2001 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zjazd w Kwedlinburgu – Mieszko, Otton i wiele znaczący wielbłąd

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2024 05:45
1038 lat temu, 4 kwietnia 986, miał miejsce zjazd w Kwedlinburgu, podczas którego piastowski książę złożył przysięgę na wierność małoletniemu królowi Niemiec. O czym świadczył jego egzotyczny podarek dla sąsiedniego władcy?
rozwiń zwiń