Historia

"Najpierw był orzeł - symbol wolności". Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2023 06:00
- Spory ideowe o odcień koloru czerwonego na polskich flagach i symbolach toczyły się od początków XX wieku - mówił na antenie radiowej Jedynki prof. Andrzej Nowak, historyk. 
Obchody Święta Niepodległości w 1930 roku. Na trybunie honorowej stoi Józef Piłsudski
Obchody Święta Niepodległości w 1930 roku. Na trybunie honorowej stoi Józef PiłsudskiFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

2 maja w Polsce obchodzony jest Dzień Flagi RP. Święto ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Odpowiedzi na pytania, czym są barwy narodowe, flaga i jak się nimi poprawnie posługiwać, zawiera wydany przez MSWiA poradnik "Biało-czerwona". Nazwy miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe, powinny być umieszczone na barwach narodowych, a nie fladze - informuje.

Zapraszamy do wysłuchania sześciu opowieści o historii naszych symboli i barw narodowych przygotowanych przez prof. Andrzeja Nowaka, autora "Dziejów Polski".

Zdaniem znanego historyka "wszystko zaczęło się od orła…". Dlaczego od orła? Z koroną zamkniętą czy otwartą? Kiedy pojawiła się w naszej historii biało-czerwona flaga? Czerwona, czyli jaka: karmazynowa, amarantowa czy cynobrowa? Z jakimi wydarzeniami są związane szachownica i bandera? Do jakich czasów nawiązuje nasza współczesna symbolika? Posłuchaj!

Posłuchaj
02:21 dzień flagi 1_1.mp3 - Najpierw był orzeł – symbol wolności – mówił prof. Andrzej Nowak. (PR, 2017)
Posłuchaj
02:49 dzień flagi 2_2.mp3 - Sztandar, jako symbol skupienia się wokół jednej idei, jednego władcy, znany jest od wczesnego średniowiecza – wyjaśniał prof. Andrzej Nowak. (PR, 2017)
Posłuchaj
02:55 dzień flagi 3_3.mp3 - Spory ideowe o odcień koloru czerwonego na polskich flagach i symbolach toczyły się od początków XX wieku – tłumaczył prof. Andrzej Nowak. (PR, 2017)
Posłuchaj
02:19 dzień flagi 4_4.mp3 - 1 sierpnia 1919 roku Sejm RP przywracał orła w koronie zwieńczoną złotym krzyżem - mówił prof. Andrzej Nowak. (PR, 2017)
Posłuchaj
02:53 Dzien_flagi 5_5.mp3 - Polacy skupiają się pod barwami biało-czerwonymi w protestach robotników w Poznaniu ’56 roku, a potem towarzyszą zrywowi Solidarności w 1980 roku – wymieniał prof. Andrzej Nowak. (PR, 2017)
Posłuchaj
02:53 Dzien_flagi 6_6.mp3 - Skąd się wzięła szachownica na polskich samolotach oraz od kiedy polska marynarka wojenna pływa pod biało-czerwona banderą - wyjaśniał prof. Andrzej Nowak. (PR, 2017)

im

Czytaj także

Z napisem czy bez, czyli jak nie zbezcześcić flagi

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2016 13:46
Przed Świętem Niepodległości podpowiadamy, jak obchodzić się z symbolami narodowymi. - Generalnie na fladze nie powinno się nic pisać, ale dopuściłbym umieszczanie nazwy miejscowości na flagach kibiców wydarzeń sportowych - mówi Jarosław Pych z Muzeum Wojska Polskiego.
rozwiń zwiń