Polskie Radio
Section05
infografika historia

[INFOGRAFIKA] ORP "Orzeł" - krótka i barwna historia najsłynniejszego polskiego okrętu podwodnego

Okręt, którego niezwykłe dzieje do dziś rozpalają wyobraźnię pasjonatów historii rozpoczął służbę na polskich wodach dokładnie 82 lata temu. Nikt z witających go na gdyńskiej redzie nie mógł się spodziewać, że już półtora roku później chluba marynarki wojennej zaginie w tajemniczych okolicznościach.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA marynarka wojenna II wojna światowa II RP II Rzeczpospolita Gdynia infografika historia

INFOGRAFIKA 102 lat temu po raz pierwszy od odzyskania niepodległości Polacy poszli do urn

Zorganizowanie wyborów parlamentarnych trzy miesiące od odzyskania niepodległości, w kraju scalonym z trzech obszarów o zupełnie odmiennej kulturze politycznej, w kraju, którego wszystkie granice płonęły, zakrawa na cud. A jednak ten cud administracyjny ziścił się 102 lat temu, 26 stycznia 1919 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Sejm II Rzeczpospolita II RP wybory infografika historia

Ofiary stanu wojennego obok działaczy PZPR. Okolicznościowa wystawa w Warszawie

Przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie przed murami dawnego więzienia i aresztu, a obecnie Muzeum Żołnierzy Wyklętych można oglądać wystawę "Obrońcy demokracji wczoraj i dziś", przygotowaną przez Forum Młodych PiS. Wystawa przypomina o ofiarach stanu wojennego, oraz pokazuje działaczy PZPR, współcześnie zaangażowanych w politykę. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa historia Polski PRL infografika infografika historia

Akcja "Niepodległa do hymnu" i Festiwal Niepodległa

- Akcja "Niepodległa do hymnu" i wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu to najważniejsze z wydarzeń zaplanowanych na 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ze względu na pandemię koronawirusa, Polacy mogą włączyć się w świętowanie we własnych domach, także za pośrednictwem Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA historia Polski 11 listopada niepodległość KULTURA koncert Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego infografika historia

Z jakim wrogiem Polska musiała walczyć we wrześniu 1939? Porównanie potencjałów armii

Polska została napadnięta we wrześniu 1939 roku przez przeważające siły wrogich armii. 1 września 1939 roku granice II RP przekroczyły wojska Niemiec i Słowacji. 17 września zdradziecki cios zadał Polsce ZSRR. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA kampania wrześniowa II wojna światowa 1939 Wojsko Polskie III Rzesza ZSRR Słowacja II Rzeczpospolita II RP infografika historia 81. rocznica wybuchu II wojny światowej