Historia

VIII pielgrzymka papieża do Polski. "Bóg okazał nam miłosierdzie"

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 05:35
20 lat temu, 16 sierpnia 2002 roku zaczęła się ostatnia VIII pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Głównym hasłem pielgrzymki było "Bóg bogaty w miłosierdzie"
Jan Paweł II w 2002 roku
Jan Paweł II w 2002 rokuFoto: PAP/EPA /Alessandro Bianchi

Ojciec Święty wyleciał o 16:30 z Rzymu do Krakowa. Na lotnisku  Kraków-Balice wylądował o godz. 18:15. Głównym hasłem pielgrzymki było "Bóg bogaty w miłosierdzie" (Ef 2,4). A nam po latach zdawało się, że właśnie wtedy Bóg okazał nam swoje miłosierdzie. Celem pielgrzymki było poświęcenie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach.

W czasie tych czterech dni papież odwiedził także Skawinę i Kalwarię Zebrzydowską. Każde miejsce tej ósmej wizyty nacechowane było niezwykle ważnym i głębokim kultem religijnym. To wyraźne zwrócenie się w kierunku kultu Bożego Miłosierdzia wskazywało niezwykle uniwersalny sposób przeżywania rzeczywistości i własnego życia. Z tych względów właśnie pielgrzymka ta stała się tak istotna i chyba najważniejsza, co widać było choćby w relacjach mediów z całego świata.

Większość wiernych i obserwatorów zdawało sobie sprawę z faktu, że jest ona chyba ostatnią podróżą Jana Pawła II do Ojczyzny. Wszyscy widzieli papieża coraz słabszym. Była to ostatnia pielgrzymka w 2002 roku. W 2003 roku były już tylko cztery krótkie podróże apostolskie do Hiszpanii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny oraz na Słowację. W roku 2004 już tylko dwie: do Szwajcarii i Francji.

Portal "Niepodległa" tak zwięźle określa papieskie pielgrzymki: "Podczas podróży zagranicznych Jan Paweł II odwiedził 130 krajów i ok. 900 miejscowości, wygłosił ponad 2400 przemówień. Niektóre kraje odwiedził kilkakrotnie m. in. Polskę, Francję, USA, Meksyk, Hiszpanię, Portugalię. Łączna długość jego pielgrzymkowych dróg wyniosła ok. 1 mln 700 tys. km Długość ta odpowiada trzykrotnej odległości między Ziemią a Księżycem lub prawie 30-krotnemu obiegnięciu Ziemi wokół równika. Poza Watykanem Ojciec Święty spędził w sumie ponad dwa lata swego 26-letniego pontyfikatu".

O ostatnich zaś pisze: "Pierwszą zagraniczną pielgrzymką Jana Pawła II była podróż na Dominikanę, do Meksyku i na Bahama w styczniu 1979 roku. Ostatnią zaś była pielgrzymka do Lourdes 15 i 16 sierpnia 2004 roku". Dodatkowo zwraca uwagę na specjalny gest Ojca Świętego: "Warto podkreślić, że każdą z wizyt Ojciec Święty rozpoczynał od ucałowania ziemi. Gest ten wyrażał głęboki szacunek Papieża dla wszystkich jej mieszkańców. Witającym go rzeszom przedstawiał się jako Papież – Pielgrzym".

W tej VIII pielgrzymce papież poświęcił sanktuarium w Łagiewnikach, zawierzając cały świat Bożemu Miłosierdziu podczas sobotniej mszy o godzinie 10. Spotkał się też później tego samego dnia najpierw z przedstawicielami środowiska akademickiego, a następnie z prezydentem RP Aleksandrem Kwaśniewskim i pół godziny później z premierem Leszkiem Millerem. Dwa ostatnie dni pielgrzymki służyły już głównie modlitwie i spotkaniom z polskimi biskupami. Ogromne znaczenie miała także msza w Kalwarii Zebrzydowskiej, najstarszej polskiej golgocie.

Co ciekawe, pielgrzymka ta w swoją dziesiątą rocznicę - w 2012 roku - doczekała się specjalnego albumu "Pożegnanie Ojczyzny" z fotografiami z tej wizyty autorstwa Adama Bujaka i tekstami papieskich wystąpień.

Możliwość tego ostatniego spotkania z Ojcem Świętym był dla nas wszystkich niezwykle ważnym wydarzeniem. Zachęcamy do odwiedzenia licznych stron o Janie Pawle II, znajdziemy tam liczne cytaty także i z tej znaczącej podróży apostolskiej.

PP


Czytaj także

Papieska pielgrzymka pod lupą SB

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 18:55
Jak Służba Bezpieczeństwa przygotowywała się do pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspomnienie pierwszej podróży apostolskiej Jana Pawła II do Polski

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 22:12
Mija właśnie 40 lat od pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Jak przygotowywano się wówczas do przyjazdu papieża Polaka? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziewięć dni, które zmieniły Polskę. Ostatni dzień I pielgrzymki Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2022 06:00
43 lat temu, 10 czerwca 1979 roku, zakończyła się pierwsza pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski. Wizyta papieża wywołała nieopisany entuzjazm Polaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historyk: plany zamachu powstały jeszcze w trakcie pielgrzymki do Polski w 1979 roku

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 20:47
Niespełna trzy lata po wyborze na papieża - 13 maja 1981 roku na placu św. Piotra w Rzymie, Jan Paweł II został ciężko ranny w zamachu na jego życie. Tło tego wydarzenia nie jest do końca wyjaśnione.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"41 lat temu Polacy zobaczyli, że są razem". Andrzej Rozpłochowski o pielgrzymce Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 15:30
- Papież z Polski był dla mnie wzorem i drogą - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rozpłochowski, legenda śląskiej Solidarności. Gośćmi audycji byli też: Wojciech Borowik, prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa i Leszek Czajkowski, publicysta i opozycjonista.
rozwiń zwiń