X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Paweł Jabłoński: będziemy wywierać presję, aby USA zmieniło decyzję ws. Nord Stream 2

26.05.2021 10:15
Decyzję USA ws. Nord Stream 2 oceniamy negatywnie; będziemy wywierać presję, aby ją zmienić - podkreślił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Możemy robić to skutecznie, jeśli będziemy mówić jednym głosem i w polityce krajowej, i jako sojusz państw w naszej części regionu - dodał.
Audio
  • Prezydent USA Joe Biden powiedział, że nie nałożył twardszych sankcji na Nord Stream 2 ponieważ budowa gazociagu jest prawie zakończona a restrykcje uderzyłyby w relacje transatlantyckie. Materiał Marka Wałkuskiego (IAR)
Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński
Wiceszef MSZ Paweł JabłońskiFacebook/Paweł Jabłoński

W minionym tygodniu Departament Stanu USA powiadomił w raporcie dla Kongresu, że zmienił swoje poprzednie stanowisko i zniósł sankcje wobec firmy Nord Stream 2 AG, prowadzącej budowę drugiej części tego rurociągu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie, oraz Matthiasa Warniga, jej szefa. Motywował to "względami bezpieczeństwa narodowego". Prezydent USA Joe Biden stanowisko w sprawie nienakładania sankcji na podmioty zaangażowane w budowę gazociągu Nord Stream 2 podtrzymał we wtorek.

Jabłoński: oceniamy to negatywnie

Do sprawy w środę odniósł się wiceszef resortu dyplomacji w Telewizji Republika. Jak podkreślił, to decyzja w bardzo złym kierunku. - Oceniamy to jednoznacznie negatywnie, w dalszym ciągu będziemy wywierać presję, żeby tę decyzję zmienić, tę decyzję odwrócić. Możemy robić to skutecznie, jeżeli będziemy mówić jednym głosem i wewnątrz w polityce krajowej, i jako sojusz państw w naszej części regionu, państw, które zdają sobie sprawę z tego, jakim zagrożeniem jest budowa tego gazociągu - powiedział Paweł Jabłoński.

- To jest bardzo duże zagrożenie dla bezpieczeństwa całej Europy. Jeden kraj, który chce prowadzić z Rosją interesy ekonomiczne, nie może być utożsamiany z całą Europą. Interesy ekonomiczne nie mogą uprzedzać interesów bezpieczeństwa - zaznaczył. - Będziemy dalej podejmować wysiłki dyplomatyczne, nie tylko Polska, ale szereg krajów, tych, które zdają sobie sprawę z tego, jakim zagrożeniem jest dzisiaj reżim Władimira Putina oraz potencjalne agresywne i kryminalne działania Rosji - zapewnił.

Jabłoński zadeklarował, że polska dyplomacja będzie "dalej robić wszystko, żeby ten projekt jak najbardziej opóźnić, a najlepiej w ogóle powstrzymać". - Wbrew pozorom to wciąż jeszcze jest możliwe - powiedział.

Biden nie nakłada sankcji

19 maja Departament Stanu powiadomił w raporcie Kongres USA, że prezydent nie nałoży sankcji na firmę nadzorującą budowę rurociągu z Rosji do Niemiec Nord Stream 2. Motywował to względami bezpieczeństwa narodowego. Decyzja wzbudziła krytykę amerykańskich parlamentarzystów.

W raporcie DS potwierdził, że firma Nord Stream 2 AG i jej szef Matthias Warnig są zaangażowani w działalność podpadającą, zgodnie z prawem USA, pod sankcje. Próba powstrzymania projektu Nord Stream 2 "byłaby jednak strzałem na oślep teraz, gdy gazociąg z Rosji do Niemiec jest ukończony w ponad 90 proc." - jak wyraził się jeden ze współpracowników Bidena cytowany przez agencję Bloomberg.

We wtorek Biden oświadczył już osobiście, że "sankcje wobec Nord Stream 2 przyniosłyby efekt przeciwny do zamierzonego". Po raz kolejny zaznaczył też, że był przeciwny projektowi niemiecko-rosyjskiego gazociągu "od początku". Dodał, że sojusznicy USA w Europie "doskonale znają jego stanowisko w tej sprawie".


PAP/dad

Swiatłanie Cichanouskiej obiecano kolejne unijne sankcje na białoruski reżim

25.05.2021 13:48
Swiatłana Cichanouska powiedziała, że szef unijnej dyplomacji Josep Borell zapewnił ją, iż w najbliższym czasie Wspólnota ogłosi kolejne sankcje wobec Białorusi. Liderka białoruskiej opozycji odniosła się też do nagrania Ramana Pratasiewicza.

"Polska będzie gotowa do 25 czerwca". Wiceszef MSZ o tzw. paszportach covidowych

25.05.2021 12:52
- Do 1 lipca na poziomie Unii Europejskiej zostanie wprowadzony system tzw. paszportów covidowych. Polska będzie gotowa do 25 czerwca - podkreślił we wtorek wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Sensem systemu, jak podkreślił, jest ułatwienie podróżowania po Europie.

Andrzej Duda w Gruzji: mało jest państw i narodów tak sobie bliskich jak nasze

26.05.2021 11:05
Mało jest państw i narodów tak sobie bliskich jak nasze; łączą nas te same wartości, a spośród nich najważniejsze, to umiłowanie wolności i suwerenności; mamy je głęboko zakorzenione w naszych duszach od stuleci - mówił w środę prezydent Andrzej Duda w Tbilisi podczas obchodów Święta Niepodległości Gruzji.