Redakcja Polska

Decyzja ws. SWIFT i uderzenie w rosyjski Bank Centralny. Ważny komunikat szefowej KE

27.02.2022 00:05
Zobowiązujemy się do usunięcia pewnej liczby rosyjskich banków ze SWIFT - powiedziała w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiadając kolejne sankcje wobec Rosji za inwazję na Ukrainę.
Ursula von der Leyen
Ursula von der LeyenPAP/EPA/YVES HERMAN/POOL

Ursula von der Leyen powiedziała, że nowe restrykcje zostaną przedstawione europejskim przywódcom. - Unia Europejska wraz z partnerami pracują nad osłabieniem zdolności Putina do finansowania machiny wojennej - podkreśliła szefowa Komisji.

Odcięcie od SWIFT. Blokada rosyjskiego importu i eksportu

Powiedziała, że pierwszym krokiem będzie usunięcie pewnej liczby rosyjskich banków ze SWIFT. - Uniemożliwi im to działalność na całym świecie i skutecznie zablokuje rosyjski eksport i import. SWIFT to dominujący na świecie globalny system płatności międzybankowych. Odcięcie banków uniemożliwi przeprowadzania większości transakcji finansowych na całym świecie i skutecznie zablokuje rosyjski eksport i import - podkreśliła Ursula von der Leyen.

Uderzenie w Bank Centralny

Ponadto, jak podkreśliła, sparaliżowane zostaną aktywa rosyjskiego Banku Centralnego. - To uniemożliwi Bankowi Centralnemu likwidację swoich aktywów - dodała.

Szefowa Komisji powiedziała, że te propozycje sankcji uzgodniła z przywódcami USA, Kanady, Wielkiej Brytanii a także Francji, Niemiec i Włoch.

IAR/ho

Inwazja na Ukrainę. Rosja państwem zbójeckim. Heroiczna obrona Ukraińców

26.02.2022 15:08
Prezydent Andrzej Duda podkreślił w orędziu wygłoszonym po rosyjskiej agresji na Ukrainę, że nasi sąsiedzi - Ukraińcy zdają dzisiaj najtrudniejszy możliwy egzamin, ryzykując własnym życiem, egzamin, którego stawką jest niepodległość ich państwa. "Bronią nie tylko swojej wolności, ale wolności nas wszystkich - Europejczyków. Mogą w tym liczyć na pełne wsparcie ze strony Polski"  - powiedział.

Mateusz Morawiecki z wizytą w Berlinie: przyjechałem, aby wstrząsnąć sumieniem Niemiec

26.02.2022 15:58
Przyjechałem do Berlina, by wstrząsnąć sumieniem Niemiec, by zdecydowali się w końcu na rzeczywiście miażdżące sankcje, które wpłyną na decyzje Kremla - podkreślił premier Mateusz Morawiecki przed spotkaniem z kanclerzem Niemiec. Jak dodał, wszystkie sankcje powinny być dziś na stole.

Ukraińcy dezorientują rosyjskie oddziały. Zdejmują drogowskazy i tablice z nazwami ulic

26.02.2022 18:00
MSW Ukrainy wezwało mieszkańców kraju do zdejmowania drogowskazów i tablic z nazwami ulic i osiedli, by dezorientować atakujące rosyjskie oddziały. "Dezorientujemy wroga razem!" - napisał w serwisie Telegram przedstawiciel MSW Anton Heraszczenko. Podobny apel wystosowała też Państwowa Agencja Drogowa Ukrainy.