Redakcja Polska

Emmanuel Macron ponownie prezydentem Francji. Ta kadencja będzie dużo trudniejsza niż pierwsza

25.04.2022 17:26
Francuskie MSW podało ostateczne wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich. Po przeliczeniu danych ze wszystkich lokali wyborczych poinformowano, że  w niedzielnym głosowaniu najwięcej głosów otrzymał urzędujący prezydent Emmanuel Macron, który wyprzedził o ponad 17 punktów procentowych liderkę partii Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen.
Audio
  • Emmanuel Macron ponownie wybrany prezydentem Francji. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Po przeliczeniu danych ze wszystkich lokali wyborczych poinformowano, że w niedzielnym głosowaniu najwięcej głosów otrzymał urzędujący prezydent Emmanuel Macron.
Po przeliczeniu danych ze wszystkich lokali wyborczych poinformowano, że w niedzielnym głosowaniu najwięcej głosów otrzymał urzędujący prezydent Emmanuel Macron.Frederic Legrand - COMEO/ Shutterstock

Z danych MSW wynika, że w drugiej turze wyborów prezydenckich Emmanuel Macron otrzymał 58,54 procent głosów. Na Marine Le Pen głosowało 41,46 procent wyborców.

Frekwencja wyborcza wyniosła 71,9 procent, co stanowi drugi najgorszy wynik w historii bezpośrednich wyborów prezydenckich we Francji.

Popierany przez liberalną partię "En Marche" Emmanuel Macron pokonał liderkę narodowców Marine Le Pen po raz drugi z rzędu, choć tym razem otrzymał o 8 punktów procentowych mniej niż w wyborach prezydenckich w 2017 roku.

Emmanuel Macron jest czwartym prezydentem w historii Piątej Republiki, któremu udało się wywalczyć reelekcję. Ostatni raz uczynił to prezydent Jacques Chirac w 2002 roku. Macron będzie pełnił urząd prezydenta Francji do 2027 roku.

Francuskie media piszą w komentarzach po drugiej turze wyborów prezydenckich, że choć prezydent elekt Emmanuel Macron odniósł w nich wyraźne zwycięstwo, to jego druga kadencja będzie musiała być inna niż pierwsza. Emmanuel Macron otrzymał we wczorajszym głosowaniu ponad 58,5 procent głosów. Komentatorzy zwracają jednak uwagę na najwyższą od 50 lat frekwencję, i rekordowy - 41 procentowy - wynik kandydatki narodowców Marine Le Pen.

"Wielkie zwycięstwo, wielkie wyzwania" - pisze na dzisiejsze okładce konserwatywny "Le Figaro". Redaktor naczelny gazety pochwalił "niewiarygodne" i "historyczne" zwycięstwo Emmanuela Macrona, podkreślając jednocześnie, że Francja jest "bardziej podzielona niż kiedykolwiek". "Le Figaro" zauważył, że dwie trzecie Francuzów poparło w wyborach kandydatów antysystemowych, i że w obliczu rosnącego niezadowolenia Macron musi szybko przeprowadzić odpowiednie reformy gospodarcze. "Teraz trzeba działać" - wezwał prawicowy dziennik.

Centrolewicowy "Le Monde" pisze o "zwycięstwie bez stanu łaski" dla Macrona. Zdaniem dziennika głosując na obecnego szef państwa Francuzi wybrali "stabilność i sprzeciwili się skrajnej prawicy".

"Dzięki komu?" - pyta z kolei lewicowy "Libération". Gazeta podkreśliła, że Macron odniósł "zwycięstwo bez chwały", które zawdzięcza mobilizacji przeciwników "mocniejszej niż kiedykolwiek" Marine Le Pen.

Stołeczny "Le Parisien" zauważył, że Macron zaproponował we wczorajszym przemówieniu nowy "ekologiczny oraz prospołeczny kierunek". Zdaniem gazety szef państwa jest już pod presją politycznych rywali, którzy szykują się do swoistej "trzeciej tury wyborów prezydenckich" - czyli czerwcowych wyborów parlamentarnych.

IAR/PP

Sekretarz obrony USA: wierzymy, że Ukraina wygra, jeżeli będzie miała odpowiednie wsparcie

25.04.2022 12:27
- Pierwszym elementem zwycięstwa jest sama wiara w zwycięstwo i to się udało. Wierzymy, że Ukraina wygra wojnę z Rosją, jeżeli będzie miała odpowiednie wsparcie i wyposażenie - powiedział minister obrony USA Lloyd Austin w poniedziałek po powrocie z Kijowa.

Rozmowa szefów dyplomacji Polski i USA. Tematem - wojna na Ukrainie

25.04.2022 13:41
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau rozmawiał telefonicznie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. W trakcie rozmowy sekretarz Blinken poinformował o rezultatach swojej wizyty w Kijowie - przekazał na Twitterze resort dyplomacji.

Rosyjskie bestialstwo nie zna granic? SBU: Rosjanie umyślnie ostrzeliwują dzieci wracające ze szkół

25.04.2022 15:08
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała w poniedziałek na Facebooku kolejną przechwyconą rozmowę rosyjskich wojskowych. W nagraniu dowódca batalionu rozpoznania wydaje żołnierzowi rozkaz ostrzelania grupy dzieci wracających ze szkoły. "Bądź odważny" - mówi rosyjski oficer.